Dvanáct měsíčků

• Sovietsky zväz Dvenadcať mesjacev (viac)
všetky plagáty

Pohádka Boženy Němcové v nádherném ruském provedení. Pohádka o zlé maceše, rozmazlené dceři, hodné Marušce a dvanácti měsíčkách patří k nesmrtelným dílům Boženy Němcové a jeho výpravné ztvárnění ruskými filmaři k tomu nejlepšímu z hrané pohádkové tvorby. "Sestřičko milá, vždyť přece v zimě jahody nerostou!", prosí Maruška, ale marný je její pláč, ani macecha, ani Holena se nad ní neustrnou a děvče vyženou do sněhem zasypaných hor, kde vládne mrazivý Leden... Kdo by neznal pohádku o hodné Marušce a dvanácti kouzelných bratrech, kteří dobře věděli, kdo si jejich pomoc zaslouží. (oficiálny text distribútora)

Gig

Ruská verze české klasické pohádky. Nevím, zda je inspirována i tou animovanou z roku 1956, kde se vyskytuje taky postava navíc oproti té české verze a to postava princezny. A ač se jedná o ryze studiovou pohádku, ta má kouzlo neskutečné a vyzní daleko víc než ta naše česká z roku 1992, kde exceluje Odřej Vetchý. A i když je to komorní pohádka, tak se to nachází docela hodně postav: dvanáct měsíčku, bratr Měsíc, voják, princezna, komoří, macecha, nevlastní šišlavá sestra a já nevím kdo ještě. Jó, zapomněl bych zviřátka: sovu, psa, zajíce, motýla... A ač se jedná o studiový projekt, tak zvířata jsou živá. A navíc Maruška je veselá, sympatická a ne taková ta unylá, smutná, jaké jsou u nás jako např. z roku 2012. A když má pohádka své zápory, jako hudba, která mi např. nesedla, tak si mě získala jinými klady. Kostými jsou v pravdě krásné, takové ty ruské ala děděček Mrazík. A snad pořád tu sněží. Takové pohádky by měli vysílat u nás častěji a neopakovat v TV pořád dokola to samé. Jedná se určitě o nejlepší "hrané" zpracování o dvanácti měsičkách. ()

Jezinka.Jezinka

Ruské pojetí známé české pohádky o dvanácti měsíčcích a hodné dívce, kterou macecha s nevlastní sestrou pošlou do lesa pro ... v daném případě sněženky. I když u Boženy Němcové královnu nenajdeme, nemůžu říct, že by tady byla navíc. A duben, to je ten hodný měsíc - dodavatel květin - je opravdu sympaťák. ()

raroh

Sice ve filmových ateliérech, ale pro televizi vytvořená adaptace klasického námětu, v českém prostředí zpracovaném B. Němcovou (zde ovšem silně rozvedeném o linii s královnou). Nemáme tu českou papundeklovovou šmíru, ani druhořadé herectví, naopak humor víc než ironický (nevím, zda děti poberou) a herecké představitele přirozeně odvázané, nikoliv chtěně - nadšen jsem představitelkou mladičké královny, ta je tak pohybově nadaná, až žasnu, jaký je to ženský komik. ()