„Sestřičko milá, vždyť přece v zimě jahody nerostou!“ prosí Maruška (M. Hrubešová), ale marný je její pláč, ani macecha (G. Wilhelmová) ani Holena (Y. Blanarovičová) se nad ní neustrnou a děvče vyženou do sněhem zasypaných hor, kde vládne mrazivý Leden (J. Zahajský). Kdo by neznal pohádku Boženy Němcové o hodné Marušce a dvanácti kouzelných bratrech, kteří dobře věděli, kdo si jejich pomoc zaslouží! Není pochyb, že své štěstí nakonec najde i Maruška se svým Jeníčkem (O. Vetchý). (Česká televize)

zdeny99

Nebýt těch papundeklových televizních kulis, jednalo by se o skvostné završení kariéry této režísérky televizních pohádek. V porovnání s jinými nedělními pohádkami, které se přibližně do milénia točily, se jedná o zdařilou pohádku. Ovšem ve srovnání s novějším celovečerním počinem Karla Janáka z roku 2012 se jedná pouze o chudého bratříčka. [1097. hodnocení, 28. komentář, 56%] ()

Matematicka

Předloha Boženy Němcové je upravena mírně enviromentálně (To mi přišlo dost zajímavé: Řekni nám, který měsíc v roce máš nejraději a PROČ?), ale i v mrazíkovském ladění (Maruščin nápadník se objevuje ještě před tím, než se Maruška zbaví - bez svého přičinění - macechy a Holeny, a o Marušku se uchází). Nutno podotknout, že už předloha má ale některé styčné body s pohádkou Mrazík, takže toto využití se přímo nabízí. Pohádka je citelně studiová a nízkorozpočtová (úsměvné bylo například "rozkvétání" květin uprostřed sněhu), nelíbil se mi ani herecký výkon Markéty Hrubešové (ač byla krásná, její Maruška byla dost nepřesvědčivá). Co se týče scénáře a v něm obsažených myšlenek, je ale pohádka příjemná pro děti i dospělé - každý si v ní může přijít na své. A v tom je myslím nadčasová. Celkově příjemně strávená půlhodinka. Zajímavé komentáře: sportovec, triatlet, otík, zdeny99. ()

Karlos80

Na tv produkci docela dobré, nečekejte žádné velké efekty, honosné kulisy atd. Vše je velmi jednoduché a malebné. Matně si vzpomínám, kdy jsem tuto pohádku viděl poprvé někdy v mých dvanácti letech a už tehdy se mi tato klasická pohádka od Boženy Němcové moc líbila..Takže z nostalgie a za měsíčky za 2*. Markéta Hrubešová mi v roli Marušky však moc neseděla... ()

JosefTomas

Předzvěst s konspirační teorií, zachycená na televizní materiál, neboť v tom hraje Yvetta Blanarovičová a na konci dostane hnusnou podobu díky make-upu, dále v tom hraje Ondra Vetchý, který hrál taky v jiné pohádce (S čerty nejsou žerty), jež je jako Dvanáct měsíčků adaptací od Boženy Němcové a navíc tam hrál čerta. Co to všechno znamená? Že když spojíte pohádku + čerta + Blanarovičovou + make-up, vyjde Vám z toho Princezna ze mlejna. ()

ostravak30

Kulisová pohádka, která počátkem devadesátých let využila moderní techgnologie v podobě mrazivého pozadí. Ani by to tak nevadilo, kdyby se například psovi chvílemni neztrácely úplně nohy. Top dokonalé to tedy nebylo. Markéta Hrubešová mi úplně sympatická jako Maruška zrovna nebyla. Ale zajímavější je fakt, že jsem v pohádce spatřoval, narozdíl od jiných verzí, prvky z Mrazíka. Jedna z verzí totiž byla použita například i ve filmu Tři bratři. ()