Český barevný film podle románu Antonína Zápotockého.  Rok 1918. Toník se vrací domů z fronty. Na Kladně, kam přijíždí, to vře nespokojeností. Sociální demokraté jsou sice ve vládě, ale nic se nezměnilo. Socialisace provedena nebyla, je hlad a s potravinami se dále keťasuje. Z Ruska přicházejí první zprávy o socialistickém státě. Na 1. máje manifestuje dělnické Kladno svou věrnost ideálům Velké říjnové socialistické revoluce. V prosinci 1920 je i na Kladně vyhlášena generální stávka. Dělníci se ozbrojují, dělnické rady přejímají do svých rukou správu města a ustavují se i v okolních obcích. Je připravováno ozbrojené povstání. Pravicové vedení soc. demokratické strany vpadlo však dělníkům do zad. Do Kladna je posláno vojsko. Stávka je potlačena, vedení zatčeno. Zatčen je i Toník. Avšak žalařování a persekuce dělníky nezlomily. Porážka způsobila, že poznali, že bez pevného vedení silné strany nemohou dojít k vítězství. Levice sociální demokracie, mající na své straně většinu členstva, žádá připojení strany ke III. Komunistické internacionále. Pravice a vedení jsou proti. Dochází k rozkolu ve straně. Na sjezdu sociálně demokratické levice 15. května 1921 je 562 hlasy proti 7 odhlasováno založení Komunistické strany Československa. (Filmový přehled)

Majrek

I přes poměrně dobré herecké výkony (herci to mají při špatném scénáři vždycky dvojnásobně těžší) se děj nese líně - válí se jako sumec u dna, bez známek jakéhokoliv napětí a gradace. Charaktery jsou příliš prvoplánové, strnulé, bez vývoje. Škoda, dalo se z toho vytěžit mnohem víc - dané období dějin rozhodně nepostrádalo dramatičnost - jen to téma o mnoho lépe uchopit... Film samozřejmě nelze hodnotit pohledem dnešního člověka v době hojnosti, ale myslím si že ani ve své době nebyl snímek žádným skvostem. ()

kotrlak odpad!

Každý totalitní režim má svoji mediální agitku. Tenhle bolševickej ejakulát z pera tondy lopaty, jak se mu říkalo, je dokladem hloubky marastu do kterýho sovětští židobolševici tento národ zatáhli a tím pádem je také jasné proč se z něho dodnes úplně nevyhrabal a pravděpodobně nikdy nevyhrabe. ()

Hanver

Á... pijme všichni pro kuráž, pívo s rumem, čaj... a pověsíme bolšány, ať nám pokoj daj! 😁😅 Výborný film, skutečná nekoukatelná peečovina, nudná a stupidní až praští. Počítám, že ušákova knižní předloha bude ještě horší. ()

oskiii

Film poplatný době. Obsahově čistá politická agitace, ale úplně bych to neshazoval. Taková byla zkrátka doba a atmosféra. Není to bůhvíco. Každopádně, Pepa Bek se role zhostil opravdu se zápalem… to nadšení a přesvědčení bylo v něm. ()

evangelik

Dnes to snadno odsoudíme jako odpad. Po válce ale byla velká část veřejnosti přesvědčena o budoucnosti komunistických myšlenek. A někteří neztratili tuto víru ani po politických protestech. Toto je ovšem jasná agitka absentující jakýkoliv tvůrčí étos a nadšení. Naopak tvůrci točili s vědomím, že kdyby odmítli, jsou vyřízení a končí... ()

rentier

"...kdyby tisíc rozsudků vynesli a tisíce šibenic postavili, idea komunismu je zde a idea tato zvítězí!" A já si podobně jako po Kladivu na čarodějnice, Zapadlých vlastencích nebo přečtení knížky Byly jsme tam taky říkám, jak se to v roce 1989 najednou stalo, že se změna podařila a socialismus padnul? Vždyť souboj s vládnoucím režimem i tady prakticky vyznívá tak beznadějně! Povoláme armádu a šup s nimi do vězení, jak jednoduché. Jako film nemá cenu hodnotit, je to kuriozita.. ()

San Miguel odpad!

Stačí několik tohoto paskvilu, a člověk má dost. Film se hodí leda tak na mučení zajatců. Stejně jako ve filmu Cesta ke štěstí, tak i tady ja komunistické propagandy víc než je zdrávo. ()

NikoKovac odpad!

Taková komunistická zrůdnost, kterou Rudá záře nad Kladnem bezesporu je, měla zůstat v archivech a nikdy neměla spatřit světlo světa. Pro něco takového je "odpad!" ještě docela pozitivní hodnocení. Nazývat něco takového filmem, to chce kuráž. ()

HJ-FILIP

Vážení, přednesu Vám své zdůvodnění jedné hvězdy. I taková srágora, opomínám sračku o klémovi, může být cenným dokladem toho, čím se zde léta lidé krmili. Někteří tomu věřili. Spíše dokument doby vzniku, než I.republiky. ()

JSYSMHJF

Žánr by mi nevadil, na herce zajimavé koukat, když už víme, jak to dopadlo, jednoduché šmahem odsoudit, ale jsou i podobné filmy, které vtáhnou, a jak tu kdosi psal, člověk by šel i tu rudou knížku pohledat ;-), ale tenhle spíš nudil a toho strojeného přehrávání je až dost... ()

PowPow odpad!

Už první scéna, kdy se Toník vrací z války, a jeho první otázka je "soudruzi, co je se socializací?", mě donutila jen nevěřícně zírat, jestli tohle sakra někdo někdy vážně myslel vážně. Dialogy jsou neskutečně tupé a šroubované, postavy jednorozměrné, respektive komunisté jsou tady za žoviální, neposkvrněné hrdiny, kteří navíc neřeší v životě nic jiného, než politiku. Děj je pěkně nudný. Už tohle samo o sobě je na odpad zcela objektivně. A když tomu přidáte tu propagandu, vychází z toho jeden z nejodpornějších filmů, které kdy vznikly. V zájmu zachování svého zdraví jsem to ani nedokoukal, jak moc mi to zvedalo tlak. Stejně jsem předem věděl, že nakonec založením KSČ zvítězí záporáci. No nic, po dnešku si asi Tondu Zápotockého do oblíbených nepřidám. ()