Četař americké armády, který se účastnil 1. sv. války, vede jednotku odstřelovačů ve stejné divizi, jako kdysi před lety sám sloužil. Jednotka se účastní bojů v severní části Afriky, která spadá pod vichistickou vládu ve Francii, vylodění na Sicílii a v Itálii, vylodění v Normandii na pláži Omaha a dostává se až do obsazení Německa. Během těchto dobrodružství se jednotka dostane do několika konfliktů s civilním obyvatelstvem - jako například s těhotnou Francouzskou, která se chystá rodit či do přestřelky v sanatoriu pro mentálně postižené. Paralelně s tím četeř vede malou osobní válku s vojínem Griffem, který veřejně projevuje své pacifistické smýšlení. Griffs nakonec ve stínu nepopsatelné hrůzy osvobozeného koncentračního tábora uzná, že někdy je třeba vzít do ruky zbraň

INFO O ROZŠÍŘENÉ VERZI: Jeden z nejproslulejších válečných filmů se téměř po čtvrtstoletí od své premiéry dočkal zásluhou filmového kritika a dokumentaristy Richarda Schickela nejlepšího možného zkompletování. Navzdory faktu, že na 113 minut zkrácený původní materiál čítal více než dvojnásobnou metráž, je velmi pravděpodobné, že verze, kterou Schickel zrestauroval za pomoci poznámek režiséra Samuela Fullera a kompletního scénáře, svými 160 minutami v podstatě odpovídá režisérově představě. Seržant První pěchotní divize (odtud název - označení na rukávu uniformy), ztělesněný Lee Marvinem, a čtyři jemu svěření mladíci procházejí v epizodicky vystavěném příběhu přes severní Afriku, Sicílii, pláž Omaha, Německo až do Československa. Navzdory geografickému rozmáchnutí, odkazujícímu až k epickému velkofilmu, redukuje Fuller druhou světovou válku pouze na pět jedinců. (oficiálny text distribútora)

D.Moore

Původní verzi Velké červené jedničky, kterou jsem kdysi několikrát viděl v televizi, jsem si pamatoval jako poměrně dobrý, ovšem místy dost nudný a nesmrtelností pětice hlavních hrdinů tak nějak přehnaný film. Jak může být o čtyřicet minut delší sestřih lepší? Nečekaně snadno. Možná to tehdy bylo televizním oříznutým obrazem, dabingem a mým věkem, ale určitě nejen tím. Ve velké červené jedničce toho totiž tolik chybělo! Na DVD je film rázem mnohem lidštější, emotivnější a působivější... Řada scén, které do něj přibyly, je doslova nezapomenutelných, válečné peklo ukazují místy jako pořádně absurdní, ale rozhodně ne ničím odlehčený zážitek, a když člověk vidí neustále padat k zemi ty většinou bezejmenné vojáky, najednou se už ústřední postavy nezdají tak neprůstřelné. Obzvlášť závěrečná hodina pak patří k tomu nejlepšímu, co kdy v (proti)válečných filmech vzniklo Jediný kaz na kráse - Němci mluví anglicky. Ale i tak čtyři a půl. ()

WANDRWALL

Odstřelovač to má vždy lepší, než odstřelovaný. Proto se k takové práci hlásí hodně mužů, protože je tato profese dobře placená. Odstřelovaní často neví, snad jen tuší, že budou odstřelováni, takže když jsou zastřeleni, tak jsou asi nejspokojenější ti, co mají velké dluhy a užili si života, a nemusejí pak už nic splácet, než ti, co mají hodně peněz, a věří, že hodně zážitků před sebou, ale náhle jsou jejich životy odstřeleny z tragikomedie zvané lidský život. ()

Radko

Rekonštruovaná verzia, dlhšia o cca 45 minút oproti donedávna uvádzanej 112 minútovej, obohatila vojnový epos o putovaní nezničiteľnej (!) americkej vojnovej jednotky zo severu Afriky do Nemecka o zopár epizodických príbehov najmä v záverečnej hodine filmu. Film sa stal ešte drsnejším, ale nudné chvíle skrátenej verzie to nijako neovplyvnilo. Film nevypovedá len o utrpení, ale i o radostiach, o humore a sexuálnom apetíte, ktoré si bolo nutné uchovať, pretože vo vedomí vojakov sa iste objavili myšlienky možného blízkeho konca. Scenár filmu opisuje konkrétne miesta bitiek, doslova historicky kopíruje postup fontu, v čom sa čiastočne líši od vojnových filmov pracujúcich s úplne vymysleným scenárom, no zároveň ukazuje, že aj počas vojny, kde sa situácie temer nepretržite opakovali, musela byť napriek neustálemu stresu a napätiu, niekedy poriadna nuda. Kríž s dreveným Kristom, miesto sĺz roniaci krv je symbolicky zasadený na začiatok i koniec filmu. 70% ()

KRYSIOPICE odpad!

B R 1 vyhrává v mé osobní soutěži o nejpřeceňovanější film všech dob. Nechápu jak tenhle zvratek můžou Američani pokládat za jeden ze svých nejlepších válečných filmů. Starý děda (Lee Marvin) vede partičku neohrožených skrz celou WW2. Žánrově je to tzv. válečný western vždycky jako první umře ten černoch pak v te jednotce je asi 20 vojaku ti jako pořád dokola umírají, aby se jako neřeklo a těm 5 vyvoleným se kulky vyhýbají a nebo se s cinkáním od nich odrážejí. BTW ani jsem nevěděl, že američani osvobodili Terezín ja myslel že se zasekli někde u Plzně? 2 kýble patosu, WTF scény, a neskutečné přehrávání ochotníků. ()

classic

Zvláštny, atypický, nesympatický, odpudivý, nudný vojnový film, ktorému chýba - LOGIKA, ale najmä prevláda priamočiary amaterizmus, slabá a divná réžia, a postavy, to ani nehovorím, pendlujú od Afriky, cez európske - zdecimované mestá, Mark Hamill - mi pripomína, iného podobného, zaškatuľkovaného - Michaela J. Foxa, kde si poviete : „Večný Luke Skywalker” . Jednoducho, tento film má aspoň zaujímavú myšlienku, ktorá znie, t.j - záverečná veta - „Prežitie je vo vojne jedinou slávou” . Lee Marvin mal i oveľa, ale oveľa lepšie úlohy, táto patrí medzi tie horšie. Film skutočne neodporúčam. Je to jeden chaos ! ()

• V čase 00:31:39 a i několikrát později zde vlaje vlajka Francie místo Itálie, i přestože probíhá celá mise v ostrovní Sicílii. (Horryx)