Bůh a ďábel v zemi slunce

• Brazília Deus e o Diabo na Terra do Sol (viac)

Objev roku na festivalu ve francouzském Cannes, tak byl označován Bůh a ďábel v zemi slunce. Glauber Rocha natočil tento svůj druhý celovečerní film ve čtyřiadvaceti letech a jeho styl definoval jako hledání lidového filmu. Samotný děj je velmi komplikovaný, protože každá z postav se stává hrdinou tragédie a nositelem jedné všeobecně platné pravdy. Pro pochopení je třeba nastínit historické pozadí, z něhož Rocha vycházel. Severovýchod Brazílie byl zmítán v letech 1890-1940 anarchisticko-mystickými povstáními. Blízko místa zvaného Bahia v kraji Canudos, kde byl film natáčen, založil samozvaný prorok Rádce tzv. Boží město, což byla vlastně samostatná republika. Boží město se ubránilo pěti útokům federální armády, ale ta nakonec vyhrála a zmasakrovala všech 50 000 obyvatel do posledního dítěte a poslední ženy. Rocha si vybral jednu epizodu, jež mu posloužila k vytvoření podobenství o dějinách celé Brazílie. Honák krav Manuel, jemuž statkář za špatné hlídání zabavil dva kusy dobytka, podlehne našeptávání místního proroka, aby ho následoval na cestě ke spáse. Zatímco světec utěšuje zbídačelý lid proroctvím o zázraku, statkáři najímají Antonia das Mortes, pronásledovatele cangaceirů, aby černého boha-proroka zabil. (oficiálny text distribútora)

Rozjimatel

"My rifle is here, so as not to let the poor die from hunger!"     Tak sa mi zdá, že Glauber Rocha sa od svojho učiteľa Nelsona Pereiru dos Santos veľa nepriučil (skvelú možnosť mal napríklad pri práci na filme Sucho (1963), kde robil asistenta). Hoci vonkajšia podobnosť je zrejmá, kamera je dosť nevábna, parkinsonová, herecké prejavy sú často ochotnícke. Zábery s besne roztrasenou kamerou (pradedko sa ponúkol, že rodinu nasníma) sa striedajú s nekonečne naťahovanými statickými zábermi, pri ktorých divák umiera nudou (pri mučeníckych scénach som trpel viac ako samotný mučeník). Proste celá kamera pôsobí veľmi amatérsky (kompozície s urezanými časťami hláv a pod.) a je mi úplne ukradnuté, že je to tak schválne. Ani príbeh ma veľmi nezaujal (príbehy o radikálnej politike a náboženstve nie sú nič pre mňa), celé je to hrozne drastické, o samých šialencoch konajúcich šialené činy (pri scéne s dýkou som mal už dosť, a to nie som vôbec útlocitný). A všade dookola zase len to iritujúce náboženstvo a tupé masy osprostené kadejakými drístami. Aspoňže hudba, podieľajúca sa na rozprávaní príbehu, je celkom dobrá a robí film aspoň trochu znesiteľnejším. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

zabro

Nehorazna blbost. Nechapu lidi co na tom vidi. Je tam scena kde zabije sve dite,aby se nejak dusevne ocistil. Vsemu tomu prihlizi manzelka a matka,ktera po tomto hruznem cinu stejne se svym manzelem zustane. Hodne me vadilo to ze tam sou zabery hodne zdlouhave. Prijdou na nejakou jejich posvatnou horu a tam koukaji a koukaji do dalky. Nebo hl.hrdina se s nekym bavi a behem rozhovoru se otoci zady a zase kouka dlouho do blba,jak kdyby neumel text a hleda napovedu, po chvili se vrati zpet k rozhovoru. ()

Tormentor665

Kdyby Vláčil točil Baladu pro Banditu, každý marxisticky orientovaný etnolog by jistě skákal radostí:-) A teď bez ironie - Rochovi se dokonale podařilo skloubit levicovou ideologii s brazilskými národními (a dějinami) prvky nejen v kinematografii. "Manuel? To je jméno pro sedláka. Dám Ti nové jméno - Satanas. A teď jdeme bojovat proti vládě!" ()

Kkahunaa

Film, který se Vám vryje do paměti, i když nebudete chtít. Pomalé westernové záběry jsou střídány paradokumentárním stylem, kdy se kamera třese stejně jako doba, ve které žije Manuel (Geraldo Del Rey) a jeho žena Rosa (Yoná Magalhães). Pomalé tempo, spitiruální promluvy, davové šílenství, fanatismus a dogma, násilí páchané ve jménu subjektivního dobra. Alegorická pouť za “pravdou”, která možná trochu zbytečně tlačí na pilu ve smyslu velmi silně, expresivně vnitřní zmatenenost a hledání cesty. ()

sibskyn

Sice jsem neměl moc tušení co se zrovna odehrávalo na obrazovce, ale z druhé poloviny filmy jsem nemohl spustit oči. Škoda, že první polovina je víceméně vleklá, protože jinak bych tomu klidně dal za plný počet. Must see z Brazilských filmů!! ()