Šlechetné srdce a šlechtické korunky

• Veľká Británia Kind Hearts and Coronets (viac)

Matka Louise Mazzaniho pocházela ze ctihodného šlechtického rodu Ascoyne, ale rodina ji kdysi zavrhla pro sňatek s chudým mužem. Teď, když zemřela, přichází čas na pomstu dávné křivdy - rod Ascoyne má ještě osm žijících nositelů šlechtického titulu (všechny hraje Alec Guinness) a Louis (Dennis Price) vymyslí plán na osm rafinovaných vražd, aby se mohl stát jediným legitimním Ascoynem a vévodou z Chelfontu. (Oskar)

Flego

Celovečerný monológ hlavného hrdinu, vraha, ktorý postupne pácha rafinované vraždy, aby sa dostal k majetku, je síce občas zábavný, ale len občas. Keďže je rozprávanie mladého Louissa nosným piliérom filmu, malo sa na ňom viacej popracovať, lebo v konečnom dôsledku dosť nudí. Všetci totiž vieme, čo bude nasledovať a tak si to želalo okoreniť. Toto je najväčšia slabina filmu. ()

MrCreosote

Osminásobná vražda, milostný trojúhelník, vydědění z rodiny - nemělo to být původně temné, tíživé drama? Šlechetné srdce a šlechtické korunky vynikají svým ležérním až nezúčastněným přístupem k celému tomu rodinnému hororu a hlavní hrdina celou situaci s chladným odstupem výstižně komentuje. Právě díky jeho věcnému podání a ironickým komentářům ke svým činům vychází tento film jako jedna z nejlepších komedií studia Ealing. Alec Guinness si zde procvičil snad všechny možné herecké polohy od mladíka plného elánu po senilního násosku blábolícího nesmysly a nezapřel svůj nezaměnitelný komediální talent. Myslím, že bez nápadu ztvárnit všechny členy rodiny Ascoynů stejným hercem by se vytratila celá jedna rovina filmu (nejsou tyhle šlechtické rody pověstné svým vpravdě rodinným přístupem ke sňatkům?). Dennis Price se svým delikátním vyjadřováním bezchybný, ta jeho vyčítaná odtažitost je pro celý snímek zásadní a v tomto případě skvěle zvládnutá. ()

Derek

na to ze Kind Hearts and Coronets byvaju casto oznacovane ako jeden z najlepsich britskych filmov (ci komedii) tak som ocakaval o dost viac. je to prijemne cerno-humorne, ale i dost ukecane a nie prilis filmove. alec guinness ke vo svojej osem-ulohe skvely rovnako ako i dennis price v hlavnej ulohe chladnokrveho vraha, ktory je vam stale napriek svojej psychopatickosti sympaticky... ()

nascendi

S miernymi obavami som pristupoval k sledovaniu tohto filmu, ale nebol som vôbec sklamaný. Pomohlo mi, že som sa naň pozeral ako na kríženca medzi čiernou komédiou a Pytlákovou schovankou. Mohol som oceniť dialógy, osobitný druh humoru, herectvo Aleca Guinnessa a nebyť herca bez charizmy v hlavnej úlohe, možno by som i pridal hviezdičku. ()

kaylin

Alec Guiness je neskutečný chameleon a já jsem rád, že ho konečně poznávám jinak než jako Obi-Wana. Jeho herectví je neskutečně chameleonské, což souvisí i se skvělými maskami, které jsou v tomto filmu úchvatně zpracovány. Jsem si jistý, že kdybych nevěděl, koho Guiness hraje, nepoznal bych ho. Snímek je vtipný krásně britským způsobem. Všechno dohromady z něj dělá poklad světové komedie. ()

• Snímek byl natočen na motivy románu "Israel Rank", který napsal Roy Horniman. (Hans.)
  • Ředitel produkční společnosti "Ealing Studios" Michael Balcon řekl režisérovi Robertu Hamerovi: "Snažíš se Britům prodat tu nejméně prodejnou komoditu v Británii - ironii. Hodně štěstí." A naštěstí to vyšlo, film sklidil po uvedení značný úspěch. (Morien)
  • Kromě toho, že ve filmu Alec Guinness ztvárnil osm členů rodiny D'Ascoynů, seděl také modelem pro obrazy jejich vzdálených předků. (Morien)