Sluha dvou pánů

(divadelný záznam)
všetky plagáty
TV spot

Miroslav Donutil v hlavní roli Goldoniho komedie o tom, že sloužit dvěma pánům je věc velmi ošidná. Jedno z nejpopulárnějších představení Národního divadla. Děj se odehrává v Benátkách, kam přijíždí Beatrice v převlečení za svého mrtvého bratra. Hodlá ve městě najít svého snoubence Florinda, který naneštěstí v souboji jejího bratra zabil a musel uprchnout. Beatricin sluha Truffaldino se ve městě potká s Florindem, o jehož totožnosti nemá ponětí, a dá se z vypočítavosti do jeho služeb, protože dva platy jsou víc než jeden. A záměny, převleky, komické střety a gagy mohou začít… Premiéra dnes už legendární inscenace Goldoniho Sluhy dvou pánů se konala v Národním divadle v roce 1994 a hrála se s velkým úspěchem přes dvacet let. Titulní roli mazaného a vychytralého sluhy Truffaldina tehdy vytvořil Miroslav Donutil. V průběhu času se hit proměnil ve stálici a v rekordmana v dějinách Národního divadla. A zatímco v mnoha rolích se už změnilo obsazení, Truffaldino byl stále týž. Když Miroslav Donutil se svým Truffaldinem začínal, bylo mu 43, a když po šedesátce končil, stále ho jeho trochu zmatený a trochu vypočítavý sluha nepřestal bavit. Stejně jako diváky. Slavné a divácky veleúspěšné představení skončilo šestistou reprízou v prosinci 2016. V České televizi jej měli diváci možnost poprvé vidět 15. 12. 2001. (Česká televize)

TV spot

Prochy38

Tady není o čem přemýšlet. M. Donutil ve své životní divadlení roli, alespoň pro mě. Člověk se musí smát, jen ho tam vidí napochodovat. Hru znám, takže děj mi nebyl neznámý a tak jsem si mohl užívat MD dovednosti. Paráda! Jediná škoda, že tím totálně zastínil všechny ostatní herce.... Ale co už. Až budu potřebovat posilovat břišní svalstvo, začnu tímto kouskem... ()

Pepinec

Skládám hlubokou poklonu Miroslavu Donutilovi za jeho herecký um a schopnost utáhnout dvou a půl hodinové divadelní představení. Bravo! A bravo i všem ostatním, především Alexeji Pyškovi alias Bruci Willisovi! :-) Těžko soudit, jakých kvalit by tato hra dosáhla zpracováním jiného souboru, avšak není potřeba krkolomně hypotetizovat. Kdo chodí do divadla, musí uznat, že Sluha dvou pánů patří do pomyslné TOP divadelních představení. ()

filmmovier

Naprosto famózní a opravdu geniální. Donutil je naprosto grandiózní, všichni ostatní "jen" výborní, samotná hra je pak naprosto neuvěřitelná tím, jak je vtipná. Dvě a půl hodiny trvající odvaz, kterým jsem se prochechtal od začátku až do konce, a i přes tu na první pohled neúnosnou délku - na komedii - tam není jediné hluché místo. Tohle je totiž nejlepší komedie, kterou jsem kdy viděl a jen těžko někdy uvidím nějakou lepší! Opravdová esence geniality a hereckého mistrovství. 100%. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...nevím co se na tomhle kousku všem tolik líbí...Podle mě je to jedna z těch pitomoučkých konverzačních komedií, které fakt nemusím. Herci tu přehrávají naprosto otřesným způsobem a Donutil nejvíc...Totálně přeceněné... PS: Nechápu koho napadlo dát záznam divadelní hry do top filmů ?!? Hodnotíme tu filmy, nebo divadelní představení ? ()

Big Bear

Viděl jsem v ND ještě v době, kdy páně Donutil byl slavný hlavně díky jeho na kazetách vydávaných vzpomínek Pořád se něco děje (které jsem coby nucený posluchač na pokoji na intru nesnášel) a Nikoly Šuhaje, kterého jsem zbožňoval. Herecký výkon Donutila byl opravdu skvělý. Je škoda, že se toto stalo pomyslným odrazovým můstkem k budoucímu totálnímu zahlcení jednoho kanálu veřejnoprávní televize jeho osobou... To už si ale nechá říkat mistr... Tři pudinky. * * * ()

• Premiéra se uskutečnila 22.9.1994, s úspěchem se hraje dodnes a představení se stalo nejúspěšnějším v historii Národního divadla v Praze s více než 500. reprízami. (kosticka7)
  • V představení docházelo během let k častým změnám v obsazení, od samotného začátku až do druhé poloviny roku 2011 zůstal jenom Miroslav Donutil v roli Truffaldina a Jan Novotný jako Brighella. (kosticka7)