Scapinova šibalství

Réžia:

Ondřej Kepka

Scenár:

Molière (divadelná hra)

Matouš Ruml v titulní roli slavné Molierovy komedie o chytrém sluhovi a napálených skrblících. Záznam představení Městského divadla Mladá Boleslav.  Záznam inscenace Scapinova šibalství Městského divadla Mladá Boleslav v režii Jana Nováka, je barevné, plnokrevné divadlo, s jakým se dnes na scéně setkáme zřídka. Klasická komedie o šibalském sluhovi, který svým umem a obratností dokáže pomoci dvěma zamilovaným mladým pánům svést boj se zarputilostí jejich zkostnatělých otců, byla od začátku připravena pro Matouše Rumla. Jeho Scapino má v sobě odvahu, čirou radost ze života, kočičí pohyblivost a zdá se, jako by všechny ty nápady, kterými obluzuje staré pány, byly opravdu z jeho hlavy. (oficiálny text distribútora)

Tom_Lachtan

Matouš Ruml je dost talentovaný, ostatní herci za ním sice moc nezaostávají, ale bez něj by byla hra poloviční, byl jsem upřímně pobaven, ale přesto si některé věci dovedu představit o stupínek lepší. Ale jen o malinkej ()

gudaulin

Během jediného dne jsem zhlédl dvě divadelní zpracování známé Moliérovy hry a v obou případech jsem pociťoval naprostý nezájem. Ať už šlo o moderní verzi z roku 2012 nebo starou televizní klasiku z roku 1961. Takže na vině není režisér ani scénograf, ale jednoduše starý pán Moliére. Tenhle kousek mi zkrátka nepadl do oka a je to z mého pohledu jeho nejslabší divadelní hra. Mladoboleslavské zpracování se opírá o slabší herecké obsazení, takže budu ještě o trochu tvrdší v hodnocení. Celkový dojem: 25 %. ()

ABLABLABLA

Připravuji se tímto divadelním záznamem na atmosféru divadla, které po roce (naposledy viděno Jak se vám líbí od Shakespeara v Plzni) opět navštívím a to Sluhu dvou pánů v Olomouci. Co se týče Scapina, tak se mi to hrozně líbilo, ale nemohla jsem se ubránit dojmu, že občas kopíruje Sluhu dvou pánů s Donutilem (což tuhle inscenaci jsem viděla už nejmíň 12x). Jak některými situacemi, tak grimasami a intonací hlasu, tak i některými řádky. Ale je fakt, že prostě tohle je podobné tématikou tomu sluhovi no. Těžko říct, jak moc dobrá nebo špatná je inscenace vůči staršímu českému snímku s Menšíkem, ale dokud jsem ho neviděla, tak tohle mě pobavilo na 4-5*. Obdivuju a miluju to skloubení blbinek a improvizací s textem. Jediné, co mi docela vadilo, bylo to interview uprostřed... trochu to rušilo tu podívanou. A nyní, protože tam bylo tolik skvělých hlášek, vám, nebo spíš pro sebe jich tu kotel vypíšu. "Počkej, musím to podplavat (v hledišti se plazí pod sedadly diváků.. vynoří se uprostřed) Dobrý večer mořská pano. Bys nevěřil, jak je to moře dneska zasraný. Samá chaluha ale ja to musím dokončit. (opět plave dál, na konci prostě nekomu šlohnul tašku při tom plazení) Hele co se na dně válí. Hodím to zpátky." ------- "Já teda nevím jak je to možný, ale támhle jde víš otec. - Počkej to není možný, dyť to před chvilkou ještě bylo moře. Dyť jsem v tom plaval, ale on asi vážně jde. On nám tu mezitím asi vyrostl chodníček. Tak dobrá, zbytek jste moře a tady první sedadla na kraji jsou chodníček." ----- "Vymámí ty peníze z vašich otců, ale napřed mi řeknete k jakýmu chodíte kadeřníkovi. - Salon Urbanová." ---- "Pizza Goldone - No Goldone - Molier? Pizza Scapino!" (krásná narážka na Goldoniho) ---- "A za druhé keby bolo možno aj halušky s bryndzou." ----- "Vy teď tady nebudete moře, ale budete soudní síň, takže Ticho v soudní síni." ---- "Váš advokát udělá to samé... a s rukama v kapsách." (mladý klučina) ---- "Stejně se nakonec ocitnete tváří tvář soudci. - Kterej z nich to je? - Oni jsou to všichni, ale ještě to nevědí. Pane oni sice ještě studujou ale to je jedno. V téhle zemi je možné úplně všechno. A ti proti vám už budou předem podujatí nebo budou hájit něčí zájmy, že? Nebo je bude popichovat jejich milovaná ženuška... v budoucnu." ---- "A já půjdu k soudu. - Ale pane, přece se nepustíte do té školky?! (ukáže na publikum)" ---- "I kdyby mě za to měli lámat vole - V kole... vole. - V kole." ---- "Mu proženu mečem svůj břich." (evidentně nová improvizace bo ti dva si tam uprskli smíchy) --- "Krkovička taky. To je ovoce jako víno, pane." ()

Lokitre

Nejlepší divadelní představení v Mladé Boleslavi. Velmi vtipné a promyšlené dialogy. Někdy jsem se ale neubránila pocitu, že Ruml na jevišti improvizuje. Například když jedné dámě začal zvonit mobil a odešla, Ruml řelk "No ale teď nebudeme vědět, co se stalo. Já to du zjistit." Načež se rozběhl po imaginárním oceánu (to mu došlo až pozdě) a vyběhl ze sálu za tou telefonující ženou. Dvě minuty trapné ticho. Když se vrátil došlo mu, že tu vlastně chodil po vodě a řekl "Víte já jsem byl tak natěšenej, že jsem ten oceán normálně přelít". Nezapomenutelné představení. V improvizaci na největší legrace a tohle byla legrace obrovská. ()

• Některé scény jsou částečnou improvizací herce Matouše Rumla. (Tom_Lachtan)