Bývalý vojenský zvěd Jess Remsberg zachrání v poušti před Indiány ženu jménem Ellen Grangeová. Dopraví ji do bezpečí k jejímu manželovi, jenž je obchodníkem v nedalekém městečku. Ukáže se, že Ellen kdysi unesli Apačové. Po roce zajetí ji vysvobodili bílí vojáci, avšak ona později z neznámého důvodu zase utekla do rezervace. Manžel Willard Grange ji proto zapudí. Netuší, jaké tajemství žena skrývá. Jess Remsberg mezitím marně pátrá po bílém muži, který zabil a oskalpoval jeho indiánskou ženu. Přidá se k vojenské koloně poručíka McAllistera, jež má přes apačské území převézt náklad zbraní a střeliva. McAllister má s sebou jen pár desítek špatně vycvičených nováčků. Útok Apačů, vedených obávaným náčelníkem Chatou, na sebe nedá dlouho čekat...
Americký western režiséra Ralpha Nelsona se vymyká obvyklým černobílým příběhům o dobývání Divokého západu. Nenajdeme zde jen kladné a záporné hrdiny: třebaže se hrdinové v bitvě ocitají na stejné straně, vznikají mezi nimi různá pnutí a sváry. (oficiálny text distribútora)

Autogram

Dve stratené duše hľadajú svoj cieľ v šírej prérii v časoch, keď ešte Indiáni boli aj neboli v rezervácii. Apači a ich spôsob života sa v tomto filme znovu vymyká idealistickým predstavám Karla Maya. Film sa dopracuje k pozitívnemu záveru cez množstvo mŕtvol, čo iné čakať od westernu, ale nezaujal ma nijak mimoriadne. ()

Gilmour93

Yesterday they fought each other. Today they fight together in a dead end canyon called Diablo! A já dodávám: „And tomorrow everybody will forget..“ Vinnetouovi hoši zase jednou na špatné straně barikády, děj složený ze zmateného pobíhání po pěkných utahských exteriérech a vinou herců kritický nedostatek autenticity. Mstitel Garner slaboučký, krotitel koní a pánských krejčí Poitier byl rozrušen jen tehdy, když jej střelili šípem do ruky. A to nejspíš jenom proto, že si musel odtrhnout rukáv ze své elegantní nažehlené košile.. To zdejší poměrně vysoké hodnocení mě překvapuje. Já se na konci cítil jako indián, když se ho v restauraci zeptají, jestli má rezervaci.. ()

reich

Jak postupně se dívám a hledám westerny (Mayovky nepatří do tohoto žánru), občas se stane, že najdu velice kvalitní western a jindy zase úplný nesmysl. O tomto snímku to ovšem neplatí, film mě naprosto překvapil a musím říct, že určitě bude patřit do mých nejoblíbenějších, ke kterým se budu vracet. Hlavním tahounem filmu je obsazení hvězd, které do svých rolí skvěle zapadají. James Garner a Sidney Poitier jsou velice přesvědčivý ve svých rolí a okamžitě jsou těmi, co si přivlastňují každou scénu pro sebe. Celkem upozaděný a docela nevýrazný na můj vkus je Dennis Weaver, který mohl dostat o trochu víc prostoru, ale vcelku divákovi toto nevadí. Na co je ale pěkný pohled, je krásná původem švédská herečka Bibi Andersson v roli starostlivé a utíkající matky Ellen Grangeové. Akce, napětí a na svou dobu i drsnější zpracování, nemohu dát více jak 5 hvězd, tak dám alespoň je. 90% ()

Anderton

Sidney Poitier opäť ako hyperklaďas a Bibi Anderson ako krehká blondýnka v nesnázích. Iných stereotypov som si ale v Súboji pri El Diablo nevšimol, respektíve tempo snímky mi nedovoľovalo sa nad niečím podobným zamýšľať. Niekedy pred polovicou filmu sme svedkami pomerne dlhej napínavej akčnej scény a do konca nám už Neslon nedá vôbec vydýchnuť. Presne takéto indiánky som mal rád, keď som mal pod 10 rokov, ale vtedy ma teda dej príliš nezaujímal, ku šťastiu mi stačili uákajúci indiáni na cválajúcich koňoch. ()

Gemini

Překvapilo mě jak kvalitní western Souboj v El Diablo je. Žádná tuctová přestřelovačka dobrý kovboj versus zlý kovboj, ale něco podstatně složitějšího se stejně složitě modelovanými postavami. Nejde o žádné žánrové veledílo či milník, ale bylo to rozhodně příjemné překvapení takhle na předzkouškové odpoledne. Kvůli sympatiím k Jamesi Garnerovi dám 80%, bez něj by to bylo dolní část červeného pole;) ()

• Celosvětová premiéra proběhla 12. května 1966 v Salt Lake City. (ČSFD)
  • Natáčení probíhalo od 8. srpna 1965 do prosince téhož roku v Utahu a Arizoně. (ČSFD)

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (viac)