Strážce duší

Krimi / Mysteriózny
Česko, (2005–2009), 11 h 51 min (Minutáž: 52–76 min)

Kamera:

Peter Beňa

Lukáš Vaculík, Zuzana Norisová, Ladislav Frej st., Jan Šťastný, Markéta Hrubešová, Ilja Racek, Adrian Jastraban, Jana Hubinská, Luděk Randár, Pavel Zedníček (viac)

Série tajuplných příběhů se Zuzanou Norisovou a Lukášem Vaculíkem v hlavních rolích. Žánrově se seriál pohybuje na pomezí detektivky a napínavého thrilleru s prvky tajemna, ale i jemného humoru. Sympatická dvojice, spisovatel Armín a studentka Katka, v něm pátrá po záhadách minulosti i současnosti. Do nečekaných souvislostí se v nich dostávají záhady z dávné minulosti s příběhy zcela současnými. (Česká televize)

pfa

To je zase jeden z těch nevyváženejch našich seriálů, kdy jeden díl je naprosto super a druhý to shodí až na dno - já nevím. Velice dobrý "projekt", který ovšem nebyl využitý, tak jak by jistě mohl být. Takové nedotažené, narychlo látané, přijde mi to. A je to opravdu na škodu, Strážce duší není vůbec špatná věc. [6/1O] ()

jefff

I když Strážce duší není kdovíco, přesto se na to koukat dalo, a poměrně jsem se u každého dílu bavil. Obsazení také není špatné...já jsem spokojený ()

ssfan

I přes dobré herecké obsazení to je špatný seriál. Asi kvůli zvláštnímu sci-fi námětu, který naši filmaři neumí kvalitně zpracovat. ()

Fox85

No, co si budem povídat, Arnošt Vašíček není žádný scénarista a podle toho to taky vypadá. Snaha naroubovat jakýs takýs příběh na téma některá známější i méně známější legendy z našich luhů a hájů nebo i ze světa prostě nedopadá v celkovém pohledu moc dobře. Některé epizody zajímavější, ale některé byly bohužel skoro bych řekl tragické. Nelituju, že jsem se koukal, ale znovu se nejspíš koukat nebudu. ()

štísko

Na film s podobnou tématikou se rád podívám i přes často značné nedostatky. Ale tento seriál mne připadal tak slabej, že jsem neměl to srdce mu mu věnovat svůj volný čas a záhy jsem s ním skončil. Zdá se jakoby to tajemno spočívalo v tom, zdali následující díl bude stejně nebo ještě více hloupej jako ten předchozí. ()

Zemi11 odpad!

No tak tuhle láhůdku teď hltám. Náramě se bavím. Třeba dnes jsem si říkal, proč mu ta manželka podala jinou roušku, která ještě ke všemu chladí. Bohužel to byla pointa, jěž mi měla zůstat utajena až do závěrečných minut, ve kterých bylo odhaleno, že mu manželka podala jinou roušku, která ještě ke všemu chladila. Buď jsem geniální, ... ()

Maynard.

Viděl jsem zatím pouze 3. díl (neviditelný zabiják), ale je mi naprosto jasné, že není potřeba dívat se na další. Tak jednoduchoučký scénař bych snad vymyslel taky, naprosto jednoduché... Chvílemi se film tvářil jako Ordinace v r.ž. nebo podobná pí..vina, a chvílemi zase jako jakoby horor. Mám obavu, že prostě filmy s podobnou tématikou češi točit neumí. ()

misstake

Já nejsem velkým příznivce seriálů. Mj. i z důvodu, že když se jednou začnete dívat na seriál, tak se na něj pak musíte dívat pořád, i když víte, že je blbý. Strážde duší je český pokus o Akta X, český nepříliš vydařený pokus. V některých místech jsou Akta X hodně cítit, třeba to jak si říkají příjmením Armíne-Nelserová. Vtipná je i snaha o otevřené konce. I když primárním cílem seriálu zřejmě není vtipnost, musím přiznat, že se někdy docela bavím. Zpočátku jsem se vlastně díval proto, abych se zasmál tomu, co se tvůrcům nepovedlo. Některé "zvláštní efekty" jsou jako vystřižené z filmů Dawsona Leeryho. Ale ke konci jsem už seriálu propadl a musím sledovat každou epizodu... A to pomíjím i nevalné herecké výkony. Vaculík je dobrý, ale Zuzka ta je jen pěkná, třeba jí to hraní moc nejde, protože si neumí zvyknout na češtinu...Kdo ví? Zpočátku epizody byly o něčem, ale poslední dva tři díly byly jaksi rozmazané, že člověk nemohl rozpoznat o co jim vlastně jde. A poslední tomu nasadil korunu. Nejdřív tam zastřelili nějakého Poláka, pak tam přijeli nějací Peruánci, objevila se nějaká hrobka, nějaké artefakty, něco tam řešili, ale vůbec jsem nepochopil co. A nejlepší byla polopaticky rozehraná romance mezi hlavními hrdiny, která se rozplynula někam do ztracena. A úplně vůbec nejlepší byl závěr, který ve mně zanechal jakýsi hodně rozpačitý pocit. A ještě další kritika jde směrem k tématům. Je to český seriál, tak proč samí peruánští indiáni a další latinoamerické artefakty? Copak není dostatek (alespoň 9 - 9 dílů) nějakých českých záhad? Z tohoto komentáře může vyvstat otázka, proč vůbec dávám 3 hvězdičky. Ono to zas tak úplně špatné někdy nebylo (v rámci tv seriálů...). ()

Lukoboss

Nějak se pořád nemůžu zbavit dojmu, že prostě neumíme v dnešní době natočit napínavý (či tajemný, což by si tenhle seriál zasloužil) snímek. Při sledování mně to nepřišlo ani trochu strašidelné, přestože se to někdo pokusil takovým způsobem vytvořit, a už vůbec to nebyl thriller s prvky tajemna, o kterém se můžeme dočíst v ofic. textu. Atmosféru prostě nefunguje. To nemluvím o hereckých výkonech, které rozhodně nejsou dobré a to říkám hodně mírně (u Norisové bych použil i slova ostřejší :)). Dialogy taky nepobraly moc rozumu, závěrečné titulky vypadaly jak z filmů osmdesátých let a ty triky..., no radši nic. ()

1860

Mám rád tajemno a myseriózno.. První díl mě uchvátil, Bohužel žádný z dalších se už nevyrovnali nasazené laťce, stačily se jen přiblížit.. Komplexně hodnotím tento seriál na české poměry za výborný (mínus).. ()

I.AM.NOT

Když jsem to viděl poprvé, a to jsem už nebyl žádný špunt, tak mnou v některých chvílích jímala hrůza. Nakonec jsem odkoukal všechny díly a i přes sestupnou tendenci musím tvůrce pochválit za nápad a odvahu (Po letech je až s podivem, že zde není žádné nemocniční prostředí:-) ()

Paity

Ocenění za pokus natočit "české Akta X", leč nezdařilo se. Nejsem si jist, zda herecké obsazení byla trefa do černého. Ale tak snaha se má ocenit. ()

Arach.No

Průměrný seriál. Nijak dobře zpracovaný, nijak dobře zahraný. Četl sjem i jednu knížku a i když se nejedná o žádný zázrak, je mnohem zábavnější než seriál. ()

Sairina

Velmi zajímavý hrorový seriál s podařeným spojením s historií a mystikou. 1 První díl seriálu vypráví o templářském pokladu, současně nás seznamuje s hlavní dvojcí a se záhadným Strážcem duší. Děj mi připomíná spíše takokvou malou hororovou detektivku, neboť se zde vyskytne mnoho umrtí. 2 Opět se setkávám se spisovatelem Armínem a s Katkou, které tentokrát ohrožuje "maska smrti" a tajemný idndianský Bůh. Strážce duší, ale zasáhne relativně včas. 3 Dostáváme se k záhadě Faustova domu a tajné alchymistické laboratoři. Tentokrát se zde moc nevyskytuje Zuzana Norisová, ale nahrazuje jí tajmná černá kočka, která nás provází od počátku až do konce. Armín se setkává, s útržky receptu na kámen mudrců. ()

Zik2

Dvě hvězdičky dávám spíš z nostalgie, protože na nižším gymplu jsem považoval Strážce duší za mrtě hustej seriál. Náhodné sledování „po (neceleých) deseti letech“ způsobilo ztrátu dalšího dětského ideálu, ach! Z dechberoucí mysteriózní podívané nabyté úžasnými výpravami v prostoru i čase zbyla najednou jenom nemastná, neslaná ochotnická parodie na zápaďáckou záhodologii. Technické slaboučké, takže se dívím, že se Česká televize snaží horečně vecpat do záběru, aby všichni věděli, kdo má tenhle epos na starosti. A ze světovosti je jenom srandovní světáctví. ()

Rejže

Tady na tomto seriálu vidíme, jak tvůrci začínají. Sama se divím, že Arnošt Vašíček, přeci tak zapálený záhadolog, vytvoří až dětinsky nepropracovaný příběh? Přesto jsem si pár dílů užívala jako Večerníček na dobrou noc a triky z devadesátých let jsem s ÚSMĚVEM tolerovala jako dobrou parodii než, aby mne to pobouřilo a musela to nutně kritizovat :-D Mohlo to být lepší, ale nejhorší to také není ()

Asmodin

Tohle rozhodně patří mezi nejlepší seriály ČR. Výborný námět. Hororová tvorba v Čechách nemá vůbec žádného zastání, proto vítám každou snahu, ještě by se u nás mohl začít prosazovat fantasy nebo sci-fi žánr po vzoru anglického Doctor Who, ale na to bohužel nemají Češi ambice a dostatek fantasie a když už předvedou nějaký výkon, tak to stojí za..... Obsazení je super a když se do toho přidá i originální soundtrack s parádní znělkou, kterou si ještě teď pamatuju, tak to nikdy nemůže dopadnout špatně. Já jsem s ním rozhodně spokojená a raději budu trávit večer díváním se na Strážce duší než na Ordinaci v růžové zahradě. ()

lukasd

Trochu zklamání-myslím, že tvůrci měli vyšší ambice. Poměrně zajímavý námět, ale to zpracování je dost vlažné. Nejlepším českým seriálem s tématem tajemna tak pro mě zůstávají Přízraky mezi námi. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)