V ako vendeta

• Slovensko V ako Vendeta (viac)

Veľká Británia v bližšie nešpecifikovanej budúcnosti je desivým totalitným štátom, v ktorom sú slová ako mier, sloboda, názor či voľba neznámymi pojmami. Mladučká Evey (Natalie Portman), ktorá pochádza z robotníckej triedy, sa nad pomermi, v ktorých žije, nikdy veľmi nezamýšľala, pretože nič iné nepoznala. To sa však zmenilo v momente, keď do jej života významne zasiahol tajomný muž s prezývkou V (Hugo Weaving) – zachránil jej totiž život! Evey postupne odhalí, že jej záchranca je veľmi sčítaný, trochu excentrický, veľmi citlivý intelektuál, ktorý verí, že dokáže zmeniť – konkrétnejšie zlepšiť – svet a oslobodiť a osvietiť svojich spoluobčanov, ktorí už na všetko rezignovali a ktorí mlčky strpia čokoľvek od skorumpovanej a krutej vlády! Na druhej strane je to však tiež zatrpknutý, pomstychtivý, osamelý a brutálny muž, ktorého poháňa túžba po veľmi osobnej vendete! V má plán: chce, aby sa k nemu jeho spoluobčania pridali a 5. novembra, v tradičný Deň Guya Fawkesa, spolu s ním tiahli k budove parlamentu! Presne 5. novembra roku 1605 totiž prichytili istého Guya Fawkesa (Clive Ashborn) s tridsiatimi šiestimi sudmi strelného prachu v tuneli pod budovou parlamentu, ktorú sa práve aj so svojimi ľuďmi chystal vyhodiť do povetria – na protest proti vládnucej tyranii. Fawkesa a zvyšných atentátnikov na výstrahu popravili, vyvrhli a rozštvrtili – a ich plán na prevrat ostal nedokončený... Inšpirovaný touto zúfalou rebéliou prisahá V, že presne v deň jej výročia dokončí Fawkesov plán tak, ako sa mal odohrať už v roku 1605: že skrátka budovu parlamentu, aj so všetkým, čo je v nej, vyhodí do vzduchu! Keď Evey odhalí jeho plány, dozvie sa i pravdu o svojej vlastnej minulosti – a stane sa jeho nečakaným, spojencom v boji za slobodu a spravodlivosť! (oficiálny text distribútora)

Katarine

Vynikající film, který si podle mě rozhodně nezaslouží méně než 4 hvězdičky. Úplně nejlépe bych hodnotila scénář... monology tajemného V v masce byly prostě dokonalé. Natalie Portman, ač tak mladá, je skvělá herečka a všechno ve filmu aspoň dávalo smysl. ()

easaque

bohužel nemůžu dát ani 2 hvězdičky, protože je film natočený jen na efekt. Příběh mi nepřišel odlišný od jiných zpodobnění komiksových superhrdinů. Možná díky tomu, že se režisér snažil ukázat navíc systém totalitní vlády., tak jsem se se nedokázal do filmu dostat, či si ho aspoň užít. Prostě dohromady mi to nesedlo. Ani žádný klad nemůžu najít. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

buchli

V zraje jako víno - po včerejším zhlédnutí s několikaletým odstupem jsem musela přidat hvězdu, a to se moc nestává. Nejen, že Vendetta dobře vypadá, má pár působivých montáží a uspokojujících explozí - těmi disponuje koneckonců kde co. Film vás dostane hlavně příšernou totalitní společností (ala mírnější verze 1984) a tím, jak ji jeden člověk během jednoho roku dokáže úplně rozvrtat, což nám dokazuje nejen v již zmíněných montážích, ale hlavně na konkrétních postavách - ta naděje a víra v lepší zítřky je vyloženě povznášející... ()

BoredSeal

Velmi impotentní adaptace, kde změny oproti komiksu přispěly k horšímu, což bych přisuzoval klasickému nechápání Amíků, ať už autorů nebo zamýšlených diváků. V dnešní době už film nadchne zřejmě málokoho. ()

Meridius

Na tenhle film jsem se opravdu těšil(hlavně kvůli Natalii Portman), byl jsem ale částečně zklamán, podobné Equilibrium se mi líbilo mnohem víc, najdeme zde sice dobré scény(závěrečný souboj byl velmi pěkný), ale u mě to na víc než 7/10 nebude. ()

kombajn

Slušný nadprůměr. Není to ale ani zdaleka tak syrové jako 1984 nebo Equilibrium. Totalita je tam vykreslený tak nějak jako "závažnější korupce", jasně, zemřeli lidé, vláda je zavírá dál, ale ten tichý děs a strach v tom cítit není. Možná je to až moc odlehčené, přesto jsem od toho nečekal nijak moc, ale nezklamalo mě to. 4 * si zaslouží... Jinak rozhodně kladně hodnotím Johna Hurta, který si takto mohl vyzkoušet nejen jaké to je trpět pod nadvládou Velkého bratra, ale taky se jím po 22ti letech stát ()

Jango_Fett

Po čase konečně nějaký zajímavý film, který má děj a je zároveň i akční. Hugo Weaving i Natalie jsou ve filmu skvěli a ani nevadí že Hugo nosí celou dobu masku, zahrál to na výbornou. Po Matrixu zase Wachovští zabodovali. Jak to vypadá, tak když se do něčeho pustí, stojí to za to. ()

balba

Film je ze začátku nudný , ale vše se rozjede až v druhé půlce.Hlavní hrdina je neustále v masce a děj se odehrává chaoticky.Film má nápad , o tom není pochyb , ale je zpracován tak mizerně, že nedává smysl.Ve filmu nalezneme i několik nesmyslných akčních scén.Na film jsem se těšila , ale hodně mě zklamal. ()

HappySmile

Skvělý film, kde ty dvě hodiny uběhnou jako nic! Herci podali úžasné výkony - od V přes Eve až po kancléře. Příběh mě úplně přikoval a byla jsem zvědavá, co bude následovat. Závěr byl výborný, až mě z něj mrazilo v zádech. ()

lekr

Opravdu geniální snímek. Bratři Wachovski napsali podle inteligetního komiksu inteligetní prvotinu chytře balancující na pomezí dramatu a krimi se sci-fi prvky. A povedlo se jim to opravdu na jedničku, protože dojmy z tohoto filmu ve mně doznívaly ještě několik hodin po jeho konci. Něco tak geniálně kontroverzního je v poslední době opravdu zázrakem!! ()

MartinNDL

Možná sice zfilmovali jednu z mých snových scén s Natálií Portman, ale i tak zůstal film hodně za svýma možnostma. Prázdně žvatlat jakože filosoficky dokáže každej podělanej losangelskej scenárista. A to přece tihle kucí nejsou, ne? Když chtěl ňákej ten Japík s mečem spáchat seppuku, bejval u toho ještě jeden, kdyby se to posralo a něco bylo potřeba dotáhnout do konce a tady chyběl. ()

Vyhy

Pro mne nezáživné, chvílemi nudné a děsná poslední akční scéna. Natalie Portman zvedá úroveň filmu, ale jen v záběrech kde je ona. Nechci to jen kritizovat. Dalo se na to koukat a jsem rád, že jsem viděl. Normální film, nic špatného a ani nic fantastického... ()

Martin741

Apokalypticka a temna vizia buducnosti fasistickeho Anglicka v rezii James McTeigue-ho s krasnou a vybornou Natalie Portman. FIlm o boji proti totalitnym rezimom ma vzdy svoje caro, a V jako Vendetta je toho nadhernym dokazom : 92 % ()

rakovnik

Pěkné, dramatické, zajímavé myšlenky i s ohledem na současnou realitu. Vykreslení totality je povedené. Kdysi mě ale na filmu zaujal navíc dokonalý dabing hlavního hrdiny, jenž mi dnes chyběl. ()

Figu

V prosinci roku 2021 jsem si s touhle ikonickou maskou dal po dlouhatánský době vejšlap a tak nějak si díky tomu měsíci a roku mojí projekce říkám, že mi to mnohý připomíná. Při pohledu na zprávy, v zaměstnání, či pouze vykouknutí z okna ven, není tenhle biják od reality daleko... Jen s tím rozdílem, že žádný nasraný Véčko po ulicích zatím chodit nevídám. Ovšem co není může bejt, nicméně Landa je na to asi malej pán... Jinak V jako Vendeta je samozřejmě film vysokých kvalit! 75% ()

shyster

Musim se přiznat, že po shlédnutí jsem byl chvíli nas--ný. Tolik jsem od toho filmu očekával (neustále jsem si přehrával trailery). Ale potom večer, když jsem usínal, jsem "procitnul" a zjistil jsem, jak je to krásný film o myšlence, o moudrosti a o svobodě. Natalie Portman je fakticky krásná a hlavně dobrá herečka (její dětské rysy se zde naplno projevují ve scéně s biskupem), Hugo Weaving má opravdu dobrý přednes (bohužel s maskou toho moc nepředvedete, tak snad příště). Ani další herci nezůstávají pozadu. Hudba se povedla (doprovod k explozím - to klobouk dolů). Film má hodně silných chvil - různé flashbacky a taky "akční scény" (ta tam je jen 1 pořádná na konci, ale stála za to). Bohužel plné hodnocení schazují pár slabých chvil. ()

bogomira

Na každej pád jeden z lepších případů zfilmovanýho komiksu, protože příběh je o něčem a ne o kupě výkalů. Musím říct, že je na tuhle dobu hodně odvážný natočit film, kde hlavní hrdina je terorista a je kladnej. Vůbec myšlenka toho, že terorem se chápe boj za pozitivní změny vážně nutí k zamyšlení, co se právě teď v našem světě děje a jak my se na to díváme a jak je nám to předhozeno ke konzumaci. Je mi jasno, že tady hodnotím spíš předlohu, ale ani film nebyl špatnej. Všechny výtky už tady byly řečený přede mnou a platí. Přesto dávám čtyři * , protože mi ta myšlenka nejde z hlavy. No a vovovovo tom to je ne? ()

marcek

Když jsem si to pustil poprvé, tak jsem nevěděl jakou roli tady hraje Hugo Weaving, tak jsem si to pustil anglicky. A jeho charakteristický hlas z Matrixu pozná asi každý :) Docela príma film. Žádné zapory jsem na tom nenašel, takže 4 hvězdy jsou optimální ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)

Špionážní mimozemská invaze

Špionážní mimozemská invaze

06.09.2014

Režisér James McTeigue asistoval sourozencům Wachowským u Matrixu nebo Speed Racera, po comicsovém debutu V jako Vendeta ale příliš štěstí neměl. Sci-fi remake Invaze, mlátička Ninja Assassin ani… (viac)

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

07.01.2012

Lákavá kombinace. Andy a Lana Wachowští nedávno ve spolupráci s Tomem Tykwerem dotočili adaptaci objemného, cenami ověnčeného románu Cloud Atlas, a nechtějí ztrácet čas. Jejich čerstvá novinka má… (viac)