Pôsobivá dráma z obdobia nacizmu rozpráva tragický príbeh mladej ženy, ktorá mala odvahu postaviť sa proti nemilosrdnému režimu. Záznam posledných šiestich dní zo života Sophie Schollovej, popravenej nacistami za odbojovú činnosť. Súrodenci Sophie a Hans Schollovci boli členmi protinacistickej skupiny Biela ruža. Biela ruža združovala odporcov režimu z radov univerzitných študentov. Títo mladí ľudia sa neuspokojili s pasívnou akceptáciou osudu, ktorý Nemecku pripravil Hitler, a snažili sa drobnými sabotážami a distribúciou ilegálnych letákov prispieť aspoň malou čiastkou k pádu Tretej ríše. 18. februára 1943 boli Sophie a Hans prichytení s letákmi na svojej univerzite a okamžite zatknutí. Počas nasledujúcich šiestich dní ich príslušníci gestapa vypočúvali. Zraniteľné a naivné mladé dievča sa počas výsluchu mení na odhodlanú ženu, ktorá so svojimi protivníkmi zvádza tvrdý psychologický boj. Inteligentná Sophie klame tak presvedčivo, že gestapo takmer presvedčí. V poslednej chvíli však prichádza nespochybniteľný dôkaz jej viny. V snahe zachrániť brata a ostatných členov Bielej ruže Sophie odmietne gestapu poskytnúť informácie o skupine a radšej volí vlastnú smrť. Pôsobivý portrét odvážnej mladej ženy vychádza zo skutočných udalostí, ktoré sa odohrali v Mníchove v čase obliehania Stalingradu. Film a hlavná predstaviteľka Julia Jentsch získali množstvo ocenení, napríklad Cenu ekumenickej poroty, Strieborného medveďa za réžiu a hlavnú ženskú predstaviteľku na MFF Berlinale, Európsku filmovú cenu pre najlepšiu herečku, či Európsku cenu divákov za najlepšiu réžiu a herečku. (STV)

Sheldra

Další dokonalá ukázka toho, jak se Němci ve filmech vyrovnávají se svou minulostí. Před morální odvahou Sophie Scholl v podání skvělé Julie Jentsch smekám, a smekám taktéž před scénáristou a režisérem, kteří tenhle příběh ustáli, aniž by ve vás zanechávali pocit, že vám právě někdo odpřednášel nudné kázání. Zní to divně, ale je to skvělá směs dramatičnosti a vyrovnanosti, obzvláště při rozhovorech mezi Sophií a Mohrem. Vynikající! ()

rastlinka

Presvedčivý, dokonca mám pocit, že až minimalistický herecký výkon Julie Jentsch plný hĺbky a emócií vynikal v tomto filme nad všetkým. A ten záver... uf, poriadny tlak na city. Oplatí sa vidieť. ()

Nach

Komornější válečné drama, které ale těží ze své komornosti maximum. Nedokáži si představit, že to šlo natočit lépe. S hlavní protagonistkou jsem se naprosto sžil a fandil jí. Kamera se od hlavní hrdinky vlastně vůbec nehne, a tím jen podpoří ono psychologické propojení, které mezi mnou a hlavní protagonistkou vzniklo. Obrovský palec nahoru a plný počet hvězd. Toto drama jen tak nezapomenu, protože nezapadne za jiné podobné. 85% ()

DruidKarel

Skvělý příběh z období druhé světové války a z nacistického Německa. Herecké výkony obou sourozneců bych považoval za trochu nadprůměrné, ale výkon vyšetřovatele Mohra (Gerald Alexander Held), tak to byla ukázková práce, jak by měl takový říšský vyšetřovatel vypadat. Skvělé pohledy do kamery a gesta par excelence - prostě nářez. Vynikající hudba a strhující příběh, to je fakt vynikající práce celého štábu. Tyhle filmy mám fakt rád a zajímá mě vždy, jak se se scénářem popasují herci, ale tady to dopadlo fakt dobře. 5* je proto nutností. 5* ()

ifa

Neskutečná odvaha a víra v ideu.Zpracování snímku nebylo nijak omračující,spíše připomínající televizní,ale nejde přece o to jak je nám to servírováno, ale o to co. 80% ()

pakobylka

Film se stal výmluvnou poctou Sophii Schollové, působivou výpovědí o osudu neobyčejně čisté a statečné dívky, která se spolu se svým bratrem a dalšími členy odbojové skupiny "Bílá růže" postavila nenásilnou formou proti zlu ve své vlastní zemi ... a tak nemám chuť rozmazávat pár detailů, které mně úplně neseděly - na celkové vyznění snímku stejně neměly podstatný vliv. Julie Jenschová v hlavní roli působila křehce a zároveň odhodlaně - z jejího prostého, neokázalého, civilního projevu vyzařovala vnitřní síla a přesvědčení ... a taky víra, která Sophii pomohla jít i na smrt. ()

zette

Misty trochu pateticke, ale jinak dobre zpracovany film o jednom z mnoha odboju proti nacismu. Rezii nelze nic vytknout. Zajimavy pohled na druhou svetovou valku zase z jineho nahledu... ()

Juto

Je to dômyselne urobená, pohlcujúca ľudská dráma, ktorá valcuje morálnu konfrontáciu dobra a zla v univerzálnych pojmoch. Herecký výkon Julii Jentsch je skvelý. 8/10 ()

LenkaAK

Dějově chudší film, ovšem nabitý drsnou atmosférou nacistického Německa. Propaguje ideály ve jménu svobody, za které má smysl i zemřít. Ideál proti ideologii, slovo proti síle zbraní, i tak se bojovalo na území Třetí říše. Velmi přesvědčivé herecké výkony hlavních protagonistů podbarvené kvalitní hudbou přesvědčí i diváka. ()

filmharmony

...jak těžké musí být stát za pravdou až do konce... ano, neumím si to představit... měla bych sílu? nevím... ale film pro mě vyznívá trochu hluše... chybí mi větší propracovanost postav... ne pouhé domněnky a studentská naivita... snad je to tím, že nikdo z nás (ani z tvůrců) takovouto zkušeností neprošel... (díky za to)... proto je tak těžké byť i jen naznačit, co se asi tak mohlo odehrávat v myslích těch, kteří jsou takto stateční... největším bojem může být vnitřní boj o vlastní mír... ()

Koly

Podobné počiny už ze zásady hodnotím plným počtem. Zajímavé bylo, jak hloupě se Schollovi nechali chytit. Možná to někoho překvapí, ale nejvíc mě, co se hereckých výkonů týče, nadchnul soudce a pak ten prďola, co vypadal, jak nějaký Hitlerův brácha. Dalšími plus jsou hodně stísněná atmosféra a dobrá hudba. Určitě se vyplatí do tohoto filmu dvě hodiny volného času investovat. ()

daEmoNickY odpad!

Došli nám hrdinové, začli jsme točit o lidech. Proto jsme si na zkoušku vzali jedny z nejomylnějších a nejnaivnějších - partu Sofie Schollové. _________ NATOCENO PODLE SKUTECNYCH UDALOSTI (nekteré však byli upraveny pro dramatické účely) _________ Její spoluvězeňkyně je drsná jako šmirglpapír který tam mají na utírání zadnice. Neůprosný vyslychatel se smiluje a chce jí pomoct (cosi jako Felton v Třech Mušketýrech http://www.csfd.cz/film/5940-three-musketeers-the/ ) - ukecela ho pravdou láskou a nenávistí jako správna členka Zelených ... počkat !?. _________ Sudí mě alespoň trochu pobavil. Vypadalo to, že to je jediný rozumný člověk v tomto filmu, vše co řekl dávalo smysl (kritizoval jak jsou nepřipravení, jaké chyby udělali, že jejich cíle jsou dětinské ...) a bylo v pohodě dokud se z něj nestal Arciďábel. Prý takový byl ve skutečnosti http://cs.wikipedia.org/wiki/Roland_Freisler . Nejvetší ironie tohoto filmu je že nacista v něm dává víc smyslu než spojenci (jestli to byl záměr tak to je jedna z prvních vlaštovek, vlastně není viz. http://www.csfd.cz/film/117077-inglourious-basterds/ ). ________ A TEAM SS (Sophie Schollové) ... http://images.google.cz/images?q=a+team (obrázek A Teamu) ________ Vzorný otec tří dětí, co radši dělá do propagandy, než aby živil děcka. Rodičům SS (to je ale náhoda) nevadí že jejich /(možná i jediná) dcera umře za svůj "velký cíl". Miles SS se chce obětovat, bere vinu na sebe. Milí a vstřícní zaměstnanci v base. Obhájci mlčí, jsou to přece zlí hoši. _________ A Team se měl připravit už alespoň v obhajobě svého názoru (tiskli přece osvětu ne?). A Team si měl pořádně promyslet jak to bude s tisknutím - jak budou krytí když se na něco přijde, jak zakryjí distribuci, je fakt dobrý nápad brát sebou otce rodin a naopak bezdětné naivní studentíky .... _________ Doufám že Kafkův proces není taková komédie (zde http://www.gutenberg.org/etext/7849 , anglicky). _________ ZAJIMAVE KOMENTARE _________ Fr , gudaulin , mustafa, sportovec ()

tatanapope

Film podle skutečných událostí většinou vždycky má cosi do sebe . Děj se bohužel táhl v duchu hrdé děti ve výslechové místnosti a mě osobně po téhle stránce maličko nudil a taky mi přišlo zarážející , že je někdo ochotný umřít pro pár letáků , ať už mají něco do sebe nebo ne , ve výsledku válku stejně neovlivnili , tady si člověk celou dobu říkal , jak je ta holka strašně naivní , kdyby skutečně věřili v to , co hlásali , tak při troše sebezapření a přiznání mladistvé nerozvášnosti dostanou jen doživotí a konec války by pro ně tak znamenal propuštění , za hloupost se zkrátka platí . ()

markuc

Tak slaby film uz jsem dlouho nevidel, pocinaje amaterskym zpracovanim a konce pseudohereckymi vykony hlavnich predstavitelu. Nuda a sed z tohoto filmu cisi na vsechny strany. Skoda zpackaneho nametu. Uz vubec nechapu, za co byl tento film ocenen nominaci na Oscara. ()

Kamkon

Začátek a první polovina (i když se dotýká zajímavých témat a nabývá netušených duchovních, kulturních a lidských rozměrů) poměrně nezajímavě konverzační, kterou udržuje nad vodou jen impozantní hudba, vynikající po celou dobu filmu. Až na někdy zbytečné špulení rtů Julia Jentsch kraluje a hraje velmi uvěřitelně, emočně lidsky a divák pomalu trne. Druhá polovina stupňuje a velmi silně naplňuje tvrdou realitu doby, kdy pátravé i pevné pohledy na dohasínající život či naopak nebe plné energie z mraků a slunce říkají a nechají cítit naprosto vše. Kdo by se dnes takto obětoval? ()

rockwoman

"V noci jsme zpívali a mluvili o míru. A nikde nebyli vojáci, ani letadla a bomby. Jenom moře, nebe, vítr a naše sny." ...Inteligence, odvaha, víra, vnímavost, vnitřní síla, tím vším byla obdařena Sophie Schollová. Uživatel Enšpígl svým zajímavým komentářem vystihnul i mé myšlenky a pocity po dokoukání tohoto působivého příběhu.Němci, chcete aby vaše děti stihl stejný osud jaký potkal Židy? Máme být navždy zavrženým a celým světem nenáviděným národem? Zločinností nelze dosáhnout žádného vítězství. ()

Kmotr76

Příběh, jak to u válečných filmů bývá, je velmi silný a osudy dotyčných jsou velmi děsivé. Přišlo mi ale, že více než polovina filmu je pořád stejná a děj se nikam neposouvá. Sophie je po rozhazování proti-hitlerovských letáků na mnichovské universitě u výslechu, kde nejprve lže a snaží se prokázat svoji nevinu a poté už jen obhajuje svoje antinacistické postoje. Nikoho nepřekvapí, že to s ní a jejím bratrem a známým, se kterými spolupracovala, nedopadne dobře. Líbí se mi, že film vrhá na Němce trochu lepší světlo a můžeme vidět, že ne zdaleka všichni "skopčáci" byli vůči Hitlerovi loajální nebo že kolaborovali. Činy a především odvaha sourozenců Schollových si už sami o sobě zaslouží obdiv a film tento dojem mimo jiné díky dobrý hereckým výkony a dramatickou hudbou (která bohužel nebyla tak výrazná) jen umocňuje. Na to jak je snímek komorně pojatý, vše vystihuje skvěle a rozhodně jsem se (většinou) nenudil. ()