Mistr a Markétka

• Poľsko Mistrz i Małgorzata (viac)
Poľsko, 1988, 6 h 11 min (Minutáž: 81–103 min)

Réžia:

Maciej Wojtyszko

Predloha:

Michail Bulgakov (kniha)

Scenár:

Maciej Wojtyszko

Kamera:

Dariusz Kuc

Władysław Kowalski, Anna Dymna, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Igor Przegrodzki, Jan Jankowski, Janusz Michałowski, Mariusz Benoit (viac)

Stejnojmenná kniha významného ruského spisovatele, dramatika a překladatele Michaila Bulgakova představovala pro nejvyšší zástupce režimu bývalého SSSR jakými malý bolák, s nímž se nikdy nevypořádali. Není divu, podobenství propojující fantaskní grotesku na ďábelské motivy s travestií faustovského a biblického tématu se svým kritickým hodnocením tehdejší sovětské reality se příliš nehodilo do oficiálně prosazované podoby literatury a kultury. Bulgakov své nejmilejší a nejsložitější dílo psal s řadou přestávek a v několika verzích téměř dvanáct let, až do své smrti v roce 1940. Z jeho pozůstalosti mohlo být pro svoji problematičnost uveřejněno až v roce 1967, kdy nejdříve vycházelo v časopise Moskva a teprve poté bylo vydáno knižně. Dnes patří k nejvýznamnějším románům světové literatury dvacátého století. Polští televizní tvůrci natočili v roce 1988 čtyřdílný seriál, jehož jednotlivé části nesou podtituly Seance černé magie, Mistr, Markétka a Rozloučení.
Děj má tři základní epické a časové roviny, které se navzájem prolínají - těžký život intelektuála-spisovatele, který žije v bolševickém Rusku, příběh Piláta a Ježíše, který má smírné zakončení v současnosti a konečně Wolanda (ďábla v nečekaně humánní podobě), který uspořádává s pomocníky v Moskvě ples. Z počátku unavený děj nabývá postupně na dynamice, jejíž vzestupný trend vydrží téměř až do samotného závěru. Absurdní situace, vzniklé střetem rigidních materialistů, bolševické mašinerie, lidského citu, humanity a nadpřirozené moci přináší jednu neuvěřitelnou situaci za druhou. Jedná se o fascinující fresku, ve které si to "své" najde každý, bez ohledu na věk, vzdělání či intelekt.
Zpracování není tak blízké rozsahem literární předloze jako ruské zpracování z roku 2005, není tak výpravné (kostýmy, efekty...), ale neskutečně umí vtáhnout do děje způsobem, že i znalci Bulgakovovy předlohy jsou nadšeni. To vše podtrženo skvělou hudbou a hereckými výkony. Málokdy se podaří zpracovat předlohu tak povedeně, jako v tomto případě. Není pochyb o tom, že by s tím souhlasil i sám Bulgakov (Česká televize)

gudaulin

Nejlepší polské dílo, které k nám přišlo v první polovině 90. let, byl určitě Kieslowského Dekalog, ale seriál Mistr a Markétka se zařadil hned za něj. Jde o velmi kvalitní polskou práci, která ze všech adaptací Bulgakovovy literární tvorby nejvěrněji odráží tajuplnou atmosféru a myšlenkové poselství Bulgakova jako mistra stylu magického realismu. Výborné herecké výkony, kvalitní scénář. Velká škoda, že se tenhle polský kousek už řadu let nereprízoval. Poláci s přehledem porazili i ruskou adaptaci Bulgakova. Celkový dojem: 90 %. ()

Segrestor

Dodnes nevím, jak to ti Poláci udělali, ale herecké výrony v tomto televizním zpracování byly naprosto vynikájící. I provedení bylo super. Dalo televizním hrám úplně novou dimenzi. Nejsem nějaký znalec polské televizní tvorby, ale obávám se, že to nebude nic extrovního. Tohle si ale zaslouží nějakého fiktivního Oscara. ()

Mariin

Ano, toto polské zpracování je lepší než to nové ruské z roku 2005. Jednoduchá hudba je v dokonalém sepětí s dějem a stejně tak jednoduchá divadelní výprava a věrnost textům je ku prospěchu.. ()

Crocuta

Výborné zpracování jedné z mých nejoblíbenějších knih. Mimo jiné stojí za zmínku nenápadná a přitom pro budování atmosféry podstatná hudba. Herecké výkony jsou bez výjimky výborné, zvlášť obsazení Piláta se povedlo - z biblické linie příběhu jde vůbec mráz po zádech. ()

contrastic

MICHAIL BULGAKOV a jeho MISTR A MARKÉTKA. Vrcholné, nadčasové a mystické dílo, které tvořil více jak 10 let. První verzi rukopisu spálil a napsal znovu. Dokončil ho těsně před smrtí v roce 1940, kdy byl již slepý a těžce nemocný. Prostě mysteriózní !! Poláci opět dokázali, že patří v Evropě mezi přední filmaře a s hodně těžkou látkou se popasovali na jedničku. Dziekuje bardzo ()

plechulka

Čtyři hvězdičky celkově, ale výkon herečky v roli Markéty by zasloužil "plný počet". Adaptace, která neurazí ani puristy, kteří tvrdí, že jakoukoli knihu není možno adekvátně zfilmovat. Díky tomu, že jde o seriál, vešlo se do něj i množství vedlejších postav, motivů a odboček a nebylo třeba "vypreparovat" pouze hlavní dějovou linku, jak bývá obvykle zvykem. Doporučuji. ()

AngiS

Když pominu první zhruba dva/tři díly, který byly neuvěřitelně ale neuvěřitelně nudný a uplně o ničem, tak to bylo nejlepší zpracování Mistra a Markétky.. Navíc se to dalo pochopit, knižní podoba mi přišla občas zmatená :D ()

_-0-_

Nejlepší zpracování skvělého Bulgakovova románu, s daleko menším rozpočtem, než výpravné ruské zpracování z roku 2005, ale subjektivně s lepším obsazením postav (blížily se mé představě). Navíc se podařilo vytvořit stejnou atmosféru, jako v knize a rovnováhu mezi všemi dějovými rovinami. ()

EasternJoe

Skládám největší poklonu polské produkci! Přiznám se, že knihu jsem nečetl, ale většina zdrojů tvrdí, že tato verze patří mezi nejvěrnější předloze. I kdyby ne, síla děje, herecké výkony, výborné zpracování, a to vše na přelomu 80. a 90. let. I tehdejší "primitivní" technika umocňovala celé vyprávění. Hudba samotná, je naprosto excelentní a zaslouží si 1,5 hvězdičky. Herecké obsazení skvělé. Naprosto vynikal Gustaw Holoubek jako Woland, nedávno zesnulý (2017) Wladyslaw Kowalski v roli Mistra a Zbigniew Zapasiewicz, ten který jako "....hrdina vstoupil do propasti a zmizel v nenávratnu, omilostněn oné sváteční noci, nelítostný pátý prokurátor Judeje a jezdec zlatého kopí, Pilát Pontský". Jedinou výtku bych měl na jinak půvabnou Annu Dymnou. Cítil jsem, že trochu přehrávala. Prvně jsem to viděl jako děcko v devadesátkách, a už tehdy mě to dostalo. Pak to z mého života zmizelo na dvacet let, a teď jsem se opět dostal k tomuto veledílu, které mě nutí přečíst si samotnou knihu. ()