Casablanca

• Česko Casablanca (viac)
USA, 1942, 102 min

Jeden z najkultovejších hollywoodskych filmov všetkých čias sa odohráva počas II. svetovej vojny na neokupovanom území Maroka, v Casablance. Tá sa stala prestupnou stanicou pre utečencov a členov odboja, ktorí sa pred hrozbou nacizmu snažia utiecť z Európy. Casablanca je však aj rajom pre špiónov, zradcov a podvodníkov, snažiacich sa vyťažiť čo najviac z vojnovej situácie. Centrom nočného života mesta, ale aj miestom, kde sa vybavujú dôležité obchody, predávajú víza, dokumenty a informácie, je Rickov bar. Jeho majiteľom je Američan Rick Blaine, muž, ktorý sa obrnil cynizmom, aby dokázal na tomto kolotoči ľudských osudov prežiť a zostať pritom nad vecou. To sa mu však darí iba dovtedy, kým do jeho baru i života opäť nevstúpi Ilse, s ktorou kedysi v Paríži prežil osudovú lásku. Ilse ho pred ich plánovaným útekom z okupovaného Pariža bez vysvetlenia opustila. Teraz sa s Rickom znovu stretáva a chce jeho prostredníctvom získať tranzitné víza. Ilsa totiž do Casablancy pricestovala so svojím manželom Victorom Lászlóm, vodcom odboja, ktorý musí utiecť do Ameriky. Rick tak zrazu stojí pred dilemou: riskovať krk kvôli žene, ktorá ho v minulosti zradila, alebo zachovať si vlastnú neutralitu? Situácia sa však pre zmení, keď zisťuje, aké dôvody pred rokmi Ilsu viedli k úteku z Paríža. Film získal troch Oscarov - za najlepší film, réžiu i scenár - a vďaka charizme svojich postáv i melodramatickému príbehu sa natrvalo zapísal do zlatého fondu kinematografie. (STV)

Martin741

Jo, jo - dokonca aj taky obstarozny mentalny invalid ako ja vie velmi dobre, ze existoval kedysi isty Hampry Bogart a ze vedel hrat. No ale furt ho nemam rad. Teraz par slov aj k Casablance -perfektny film zo 40. rokov od rezisera Michael Curtiza /King Creole, Mildred Pierce, Flamingo Road/. Aj ked sice hlavna romanticka linia medzi Humphrey Bogartom a Ingrid Bergmann bola fajn, hlavne gro pribehu je II. svetova vojna. A tymto filmom som si hodne oblubil herecku Ingrid Bergman, ktoru doteraz povazujem za herecky megatalent. Klasika, do ktorej sa nekope. 100 % ()

johny89

Velmi zajímavý scénář a herci z filmu dělají něco na co se dá podívat i po 70ti letech aniž by člověk přemýšlel o tom, že to vypadá staře. ()

Rocky88

Romantické filmy nijak nevyhledávám, jelikož jsou to většinou kýče bez nápadu. Ale Casablancu jsem shlédl, jelikož se obecně jedná o všemi uznávaný kult. A to právem. Sice je napěchovaná všemi možnými klišé, ale to z ní dělá romanci jako řemen. Navíc mě naprosto uchvátil herecký výkon Humphrey Bogarta v roli Ricka Blainea. To, co zde předvedl, už jsem hodně dlouho neviděl. Konec je sice možná překombinovaný, ale romanticky založené ženy u toho asi roní bazén :-) Sám za sebe bych dal čtyři hvězdy, ale musím uznat, že takto by měl vypadat romantický film, a proto Casablance tu pátou hvězdu dám. A rád. ()

bogomira

Tak tohle setkání po letech se mocně vydařilo. Najednou jsem viděl věci, kterých jsem si tenkrát ani nevšim a měním hodnocení. Kouzlo Casablanky možná, tak jako já, nezachytíte napoprvé, protože budete čekat od toho filmu moc. Až na druhej pokus, kdy jsem věděl, že mě to tenkrát moc neoslovilo, jsem ho našel. A to přeju i vám. ()

Streeper

V té době (a pro někoho možná i v té dnešní) to musel být nejlepší film všech dob, ale mě toho v příběhu chybělo docela dost. Očekávala jsem romantický příběh, u kterého mi poteče jedna slza za druhou, ale ani mezi Bogartem a Bergmanovou jsem neviděla žádné milostné napětí a to je oba mám vážně moc ráda. Dějová linka je trošku slabší než bych očekávala, takže celkově jsem docela zklamaná. ()

joker.george

Že je něco starší, neznamená, že je třeba se za to stydět a vyhýbat se tomu. Však právě díky času mohou pořádně vykrystalizovat krásy a vlastnosti, které okouzlí i mladší generace. Ani opětovné shledání tomu nic neubírá, naopak člověk se vrací rád a objevuje nové pohledy a zákruty, které může opěvovat. Myslím, že to může být začátek něčeho krásného. (Netflix) ()

Lopic

Tak tomuhle já říkám klasika. Pro mě jednoznačně největší klad filmu je Humprey Bogart. Sem normálně heterosexuálně zaměrený, ale kdybych se dal na chlapy, tak bych bral někoho jako byl Humprey :D ()

Trainspotter

"Zahraj to znovu, Same." Nebo radši ne, protože podruhé bych tuto kultovní, dobrými hláškami a dobrým klišé nasycenou podívanou těžko trávil. Ačkoliv filmu vládne dobrá studiová atmosféra, která je podtržená opravdu dobrými dialogy a drsným obličejem Humpreyeho, andělským Ingrid, vlezlým Renaulta, oddaným odboji a Ilse Viktora, arogantním Strasseho a příslužným Sama. Víš co, Same, zahrej to ještě jednou, protože tohle vypadá jako začátek pěkného přátelství... ()

DruidKarel

Když jsem viděl tenhle film poprvé, tak jsem se vážně divil, že jsem tak dobrej film ještě neviděl. Byla to směsice dramatična se zamilovaností. Tenhle film je rozhodně jeden z těch filmů meziválečné doby, který si může říkat, že patří mezi top filmy své doby. Stačí se jen podívat na imdb.com. 4* ()

Crawler-D

Vážně stylová romance s hořce charismatickým Humphreym Bogartem, v níž člověka překvapí několik detailů o druhé světové válce, ale hlavně dokáže k člověku promluvit i dnes a úspěšně fungovat. ()

tomtomtoma

Zajímavý film, u nějž je již jeho název pojmem. Až kýčovitá romantika je dána dohromady s napětím, temnou atmosférou, nebezpečně napjatou dobou, lákavě dobrodružnou exotikou, ironickým nadhledem a cynickým odstupem a je umíchán koktejl zajímavého obsahu i formy. Casablanca je místem nebezpečným a zároveň i místem, ke kterému se upínají poslední zbytky naděje válkou sužovaných Evropanů. Casablanca je rájem i vězením zároveň. Příjezd sem je touhou, odjezd odsud je spásou. Americký provozovatel unikátní Americké kavárny Rick Blaine (dobrý Humphrey Bogart) je cynickým pozorovatelem osudů příchozích do tohoto města. Zajímá se jen o sebe a svoji prosperitu, aby ho pak závan minulosti přinutil změnit svůj životní postoj a smířil se se svým životním osudem a pomoci utlačovaným. Norská žena Ilsa Lund (šarmantní Ingrid Bergman) přijíždí do města se svým manželem v naději na cestu za svobodou a střetává se se svoji bolestnou minulostí a velkou láskou. Smíření pak všechny posílá na jejich předurčenou cestu. Z dalších rolí: Čechoslovák Victor Laszlo (Paul Henreid), Ilsin manžel a postrach nacistů pro jeho působení v podzemním odboji, francouzský kapitán a zástupce moci Louis Renault (dobrý Claude Rains), milovník života vyplňující své povinnosti z nutnosti, který se romanticky přiklání k odporu, německý major Heinrich Strasser (Conrad Veidt), přidělený pozorovatel a dohlížitel na správné provedení rozkazů, italoarabský podnikatel a spekulant Ferrari (Sydney Greenstreet), zapojený do útěku příchozích, dopadený podvodník Ugarte (Peter Lorre), vydělávající na falešných dokladech, rakouský vrchní číšník kavárny Carl (S.Z. Sakall), stále upocený, černošský pianista kavárny Sam (Dooley Wilson), Rickův přítel, ruský barman kavárny Saša (Leonid Kinskey), drzý kapsář (Curt Bois), využívající naivity příchozích, a doprovázející hlas vypravěče (Lou Marcelle). Silné, působivé, napínavé, sladké a kýčovité, podmanivé, plné naděje, ironické, osudové, stará dobrá klasika. ()

Cheeter

Super zážitek. Film jsem si moc užil, až na drobný šrám. A to ten, že odboj díky tomuto filmu vypadá jako veliký jednolitý monolit, což rozhodně nebyl. Spolupráce mezi jednotlivými zeměmi rozhodně nebyla taková, jak by se mohlo zdát. A další, co mi pomohlo si snímek užít bylo to, že jako znalec Červeného trpaslíka jsem konečně viděl předlohu jedné z epizod, co čemž jsem netušil, že film je. ()

C0r0ner

Staré černobílé filmy obecně dvakrát nemusím, ale Casablancu jsem prostě musel vidět už jenom kvůli své legendárnosti a dobové aktualitě. Počáteční skepsi však vystřídal zájem o neobyčejný scénář, špičkové herecké výkony a skvělou režii. Při scéně, kdy Francouzi přeřvávají skopčáky mi regulérně tekly slzy. A k závěru není co dodat. 95% ()

PEEPA

Videl jsem ted podruhe. Co dodat? Nic. Tohle je proste dokonale. U Marseileisy mi opet ukaply slzy... to je proste nadherna scena... a cely film je dokonaly.Skvely Humphrey Bogart, ktery je lepsi nez v jakekoliv ze svych dalsich roli (prevazne v noir filmech). Nadherna Ingrid Bergman. Tohle je proste skvely film od zacatku do konce. A nejedna se o nejakou preslazenou romantickou limonadu. Vtip a svezest tohoto filmu je uchvatna. Zlaty fond svetove kinematografie. Krasny pribeh na pozadi druhe svetove valky.Od uvodni sceny se zemekouli az po "zacatek skveleho pratelstvi" proste radost pohledet. ()

lakikaki

O Casablance som si myslel, že je nejakým dokonalým filmovým dielom, ale zas také terno to nebolo. Casablanca je nepochybne dobrým filmom, ale piatimi hviezdičkami by som ho neohodnotil (možno to bolo spôsobené mojou prílišnou ospalosťou, keď som sa musel premáhať, aby som o jednej v noci nezaspal :) ). Humphrey Bogart hral cynického egoistu dokonale, potešil aj klavirista Sam a humor, ktorý pretrval desaťročia. Ako som povedal, zatiaľ to na 5 hviezdičiek nebolo, možno sa to zmení po druhom zhliadnutí. P.S. Po druhom zhliadnutí sa toho veľa nezmenilo, ale film mi tentokrát pripadal ešte sympatickejšie. ()

MarekT

Je to nemožné, ale ač to tak původně na papíře nevypadalo, tak musím další hollywoodské klasice udělit zase pět hvězd. Proč papírové předpoklady? Pokud jste viděli, moje pocity byste chápali - máme tu romantický háv a navíc jsem se obával toho, že vzhledem k jakékoli absenci nadčasovosti se mi Casablanca líbit nebude. Jenomže od veličin hereckého nebe mi ta romantika, kýčovitost, prostost apod. nepřipadala nijak příšerná či vyvolávajivší možné riziko cukrovky. Právě herci měli velkou záruku na úspěchu filmu. Vedlejší role byly opatřeny skvělými cizími přízvuky (jiné americké filmy odehrávající se v cizině toto radši opomíjejí), ale ty spolu nesou rozhodně menší podíl než Humphrey Bogart. Takové charizma a sympatie k postavě se málokdy vidí, navíc právě on je příkladem, že některé filmy se prostě nedají nadabovat - část oblíbenosti má u mě i díky jeho chraplavému hlasu. Hlavní pozornost se ale nakonec upnula na jeho zdejší partnerku. O ní jsem před filmem věděl akorát to, že kdysi byla slavná a že zde zazářila. Čtyři dny poté jsem si ji ale zařadil do nejoblíbenějších, a nyní musím říct, že jsem udělal dobře. Kráso, tvé jméno je INGRID BERGMAN. Ač mám rád i další herečky ze staré školy jako například Audrey Hepburn či Grace Kelly, tak musím konstatovat, že zdejší hlavní představitelka nad nimi vítězí. K ní mířená věta "Here´s looking at you, kid" byla zasloužená, já bych to udělal stejně. Když už jsme u těch citátů, není bez zajímavosti, že AFI vyhlásil nepřímo tento film jako nejcitovanějším v historii. Časem jsem se donutil k dalším projekcím a film mi přišel ještě půvabnější. Fantastický je dle mě také konec, který aní nepůsobí dojmem běžného romantické limonády. Casablanca je pro mě jedním z filmů, které byly nějak v mém životě přelomové, a tak mě ještě více rozesmutnívá, když vím, že byla otřesně nadabována či kolorována. Dokonce Madonna uvažuje o remaku, ale víte jak to řekl Dave Lister, hlavně ta verze s Dinglebatovou a Beardsleym je nepřekonatelná. Oblíbená scéna: La Marseillaisa v konfrontaci s německou válečnou Die Wacht am Rhein. ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána

25.07.2008

Captain Blood z roku 1935 je snad největší klasikou pirátského žánru. Na kapitánském můstku tehdejší megahvězda Errol Flynn, u kormidla pozdější tvůrce Michael Curtiz, na vlajce zlatem vyšitý nápis… (viac)

Casablanca na indický způsob

Casablanca na indický způsob