Bitka o Midway

Velkorysá podívaná s hvězdným obsazením, plná atraktivních bitevních scén a pyrotechnických kouzel, doplněná řadou vedlejších motivů, zejména příběhem lásky Američana a japonské dívky, začíná 18. dubna 1942 v Hirošimě, kde mladý japonský námořní důstojník informuje admirála Isoroku Yamamota, velitele císařského japonského válečného námořnictva, že Tokio bylo bombardováno. V Pearl Harbouru navštíví kapitán Matt Garth velení amerického námořnictva. Očekává se odveta ze strany japonské flotily admirála Yamamota a Garth žádá od zpravodajské služby odhad japonských záměrů. Josephu J. Rochefortovi se sice podaří částečně rozbít japonský šifrovací klíč, ale může dešifrovat pouze okolo 15% z toho, co zachytí. Jisté je, že něco se chystá, ale co, to přesně neví. Mimo velitelství se Garth nečekaně setká se svým synem Tomem, mladým vojákem, který mu prozradí, že je zamilován do japonské dívky, která se jmenuje Haruko Sakura a byla zatčena, když přišla navštívit své rodiče a požádat o jejich svolení ke svatbě. Garth je zprávou rozčilen, ale slíbí, že pokud to bude možné, dívce i jejím rodičům pomůže. Na palubě bitevní lodi Yamoto, vlajkové lodi admirála Yamamoty, probíhá důležité jednání. Yamamoto a jeho štábní důstojníci připravují bitevní plán. Přestože Američané převyšují Japonce počtem, Yamamoto věří, že jejich flotila zvítězí. Někteří důstojníci, zejména Kondo, který by měl vojsko vést, se však staví proti a také jiní radí sečkat. Yamamoto se však rozhodne zaútočit. Zakrátko, přesně 3. července 1942, bitva skončila porážkou sebevědomé japonské flotily a stala jedním ze zlomových momentů v historii druhé světové války. (oficiálny text distribútora)

zigíš

Midway je nejsilnější v kombinaci autentických záběrů a dramatizace -s větším důrazem na to autetično- tam se Smightovi daří vytvářet skutečně působivé scény. Bohužel v tom dramatu už je slabší, občas nějaký ten motiv nadhodí -romantická linka američana a japonky-.ale opustí ho dřív než se k něčemu kloudnému dopracuje. A mít k dispozici skvostný casting a tak trestuhodně ho nevyužít (například Mitchum všechnu akci proleží v posteli) !? Přese všechny výtky jsem rád za doplnění si tohoto válečného spektáklu. ()

DocBrown

Technicky dobré, ale mám podezření, že z těch autentickým záběrům ty dobré záběry vzali z Tora! Tora! Tora! a dotočili jen ty velmi mizerné zadní projekce. Kromě samotné akce i pěkná taktická a psychologická bitva. Jen ten vlezlý románek američan-japonka si mohli odpustit, na druhou stranu dnes by to asi bylo ústřední téma. Stejně jako Tora! je mi tu daleko sympatičtější ta japonská půlka filmu. ()

Brejlil

Nudně ušlechtilá ilustrace jedné významné bitvy. Obsazení se jen hemží herci zvučných jmen, dohromady ale nemají co hrát. Nejošklivější je masivní recyklace záběrů z jiných válečných velkofilmů, které občas (skoro pokaždé) nepasují s okolními záběry (Japonci startují na Midway s podvěšenými torpédy, útočí na Yorktown a kolem jsou přístavní jeřáby, uprostřed náletu na ostrov přistává B-17 a třešnička na dortíčku, když se Heston rozbije o palubu, je použit záběr nehody jakéhosi proudového letounu tak z poloviny 50. let). Tahle recyklace připravila film o jednu hvězdičku. ()

gogo76

Škoda, že sa dnes už takéto veľkofilmy nerobia. Film o najväčšej letecko-námornickej bitke v druhej svetovej vojne je hlavne pre vojnových nadšencov veľkým lákadlom. Oceňujem veľmi citlivo a nenápadne zakomponované dobové zábery, ktoré si menej všímavý divák ani nevšimne. Americká i japonská strana dostávajú vo filme takmer rovnaký priestor a stratégia obidvoch velení vyplňuje hlavne prvú polovicu filmu. Romantická linka pôsobí tak nejak navyše, ale letecké nálety a súboje potešia, preto sú slabiny filmu rýchlo zabudnuté. Poraziť takú japonskú silu, to je malý zázrak. Tomuto zázraku vzdali hold mnohí a medzi nimi aj vojnoví nadšenci zo skupiny SABATON v skladbe s rovnakým názvom - Midway .80%. ()

Shakers

Slušný príbeh a dobré herecké obsadenie, ale podla mňa to bolo až moc rozťahané, hlavne úvod. Zo začiatku slušné vykreslenie stratégie, ale keď sa akcia stále nedostavila, mi to prišlo ako keby Amíci zo Šikámči hrali piškvorky. Jasné, chápem, že tvorcovia chceli budovať atmosféru, ale po hodine ma to prestavalo baviť a mal som chuť zaútočiť skôr ako oni. Akcie sú miestami až moc nepriehľadné a chaotické. Len niektoré zábery sú skutočne dobre. Taktiež aj emócie a romantická línia vôbec nefungujú. Podobne je na tom aj Williamsová hudba. Keby vynechali americkú šikmášku rodinku, možno by to stratilo pre niekoho emócie, ale s môjho pohľadu by to malo trochu väčší spád a predovšetkým tempo. Beriem ohľad na to s akého je to roku, ale toto u mňa moc nezabodovalo. 60% - 3* ()

• V době bitvy byly hlavními typy US Navy stíhačky F4F Wildcat, bombardéry SDB Dauntless a torpédové TBD Devastator. Přímo na Midway bylo i pár stíhaček námořní pěchoty F2A Buffalo, bombardéry Vindicator a armádní bombardéry B-17 a B-26. Ve filmu ale lze na historických záběrech spatřit i letouny, které v té době ještě nebyly ve výzbroji nebo ani nebyly ve vývoji. Konkrétně stíhací F6F Hellcat, F4U Corsair nebo bombardér TBF Avenger. Případně stíhačky P-40 Warhawk, které v době útoky na Midwayi vůbec nebyly umístěné.  Záběr exploze letounu kapitána Gartha (Charlton Heston) dokonce nepochází z 2. světové války, ale jedná se o nehodu proudového F9F Panther z období Korejské války. (Foxhound#1)
  • Desiaty najpopulárnejší film v USA v roku 1976. (westerns)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook