Chaplin a deštník

• USA Between Showers (viac)
Krátkometrážny / Komédia
USA, 1914, 15 min

Pán, ktorý ukradol policajtovi dáždnik, neskôr pomáha dáme prejsť cez kaluž. Požiada ju, aby mu podržala ukradnutý dáždnik, ale tá s ním odchádza preč. Hádka o pravého majiteľa dáždnika vrcholí do bitky medzi Chaplinom a pánom, ktorý dáždnik ukradol. Situáciu prichádza riešiť policajt, ktorý spoznáva svoj dáždnik. (Diazbros)

Anderton

Chaplin zase blbne, tentokrát niekde v parku. Asistujú mu podobné indivíduá, ako je on sám, takže inak zo žiadnej situácie dokážu urobiť znovu poriadny chaos. V hlavnej úlohe je tu ale dáždnik, ktorý spôsobí také rozbroje, akoby išlo o nejaký diamant. Ale zavďačiť sa dáme je predsa tá najhodnotnejšia služba na svete. Chaplin tu má v istých momentoch veľmi vtipnú mimiku. Samozrejme po nejakom poriadnom údere od protivníka. ()

anais

Lze-li o grotesce napsat "tohle jsem nepobral", pak tedy, tuhle gortesku jsem nepobral. Děj se točí kolem ukradeného deštníku, postavy se o něj různě perou, padají na zem. Chaplinův tulák se chová jako nějaký hysterický šílenec - pořád se směje, s někým se hádá, bezmyšlenkovitě pobíhá. Zatím tu není ani stopa po citlivosti jeho pozdějších filmů. Nehledě na to, o ději se nedá říci ani, že by byl přehledný. Střih je natolik zmatený, že chápat kdo kam běží (orientovat se v prostoru) se mi zdálo téměř nemožné. Na druhou stranu, vyčítat novorozenci, že ještě neumí mluvit je taky nesmysl - a Between showers je jedním z Chaplinových prvních filmů s Tulákem! Chápejme to tedy jako dětskou nezralost, která se postupně přetvořila v něco mnohem lepšího. ()

Earl10

[Keystone - Premiéra 28.2.1914] Nejprimitivnější slapsticková záležitost, obzvláštněna pouze přítomností Chaplina. Příběh o ukradeném deštníku a souboji dvou kohoutů na jednom smetišti, aneb jak dva chlápci pomáhají ženě přes kaluž a všichni si při tom dají po hubě. Bohužel až přílišné přehrávání a markantní nedostatek nápadů! [30%] ()

Pohrobek

Charlie a Ford Sterling jako dva sukničkáři, kteří se předhánějí v tom, kdo pomůže dámě přes kaluž. V důležité roli též deštník, který Sterling uzmul policistovi, jenž se to vše vydá "spořádat". Na rok 1914 celkem slušná chaplinovka s dostatkem šťavnatého násilí na každém, kdo se, byť jen přichomýtne, do cesty. ()

filmmovier

Jedna z těch lepších průměrných Charlieho grotesek, ale nic, s čím by se v jeho filmografií mělo začínat - právě naopak, s těmito ranými groteskami by se mělo spíš končit. Between Showers ale docela ujde, a to i dějově. Obsazení je velmi sympatické, tempo poměrně slušné, délka tak akorát, neurazí, nenadchne, neuvízne v paměti. Výchozí zápletka je výborná, využití již tradičně slabší, ale ve výsledku velmi koukatelný spor o deštník a o dámu. ()

• Chaplin zde poprvé předvádí svou typickou chůzi. (everlong)