Obchodník so smrťou

• Česko Obchodník se smrtí (viac)

Obchodník so zbraňami Yuri Orlov (Nicolas Cage) sa pohybuje v najnebezpečnejších vojnových zónach sveta, hravo prekabáti agenta Interpolu, svojich obchodných konkurentov a dokonca i zákazníkov. Jeho najväčším súperom sa však nakoniec stane jeho vlastné svedomie. Po devätnástich rokov v branži sa spovedá zo všetkého, čo skutočne videl a zažil - predaj vojenských helikoptér, ktoré sa speňažili ako záchranné, priekupníci so zbraňami, ktorí menia registračné údaje svojich lodí priamo na mori,  prepustenie známeho obchodníka z väzby za veľmi podozrivých okolností, fakty o masových krádežiach sovietskeho vojenského arzenálu po páde Sovietskeho zväzu. Všetky príbehy majú reálny základ a vychádzajú zo skutočných udalostí. (TV JOJ)

Dragoni

Již úvodní intro je opravdu bravurní, to mi vyrazilo dech hned na začátku, tak i celý průběh a satirická atmosféra filmu. Filmy podle skutečných událostí vždy uchvacovali a strhávali na sebe pozornost, a tak je tomu i Obchodníku se smrtí "Nikdy nebojujte, . . . . hlavně sám se sebou." 90% ()

flanker.27

"První prodej zbraní, to je jako první sex. Nevíte, co děláte, každopádně je to vzrušující a skončí to moc rychle." Filmy Andrewa Niccola mám rád z jednoho důvodu. Nejsou točeny, aby se zalíbily naivnímu publiku, ale aby něco sdělily a přiměly k zamyšlení. Navíc postrádají typické klišovité pomůcky a bombastický happy end. Co se týká filmu Lord of War, musím přiznat, že jsem se na něj těšil jak malej od chvíle, co jsem se o něm dozvěděl. Když o něm navíc mluvil kamarád, který ho viděl ve Finsku někdy v listopadu (naši distributoři by si měli vzít poučení :)), mé čekání se stalo nesnesitelným. A včera jsem se konečně dočkal. A bylo to přesně to, co jsem si vysnil. Popis uvažování člověka, který jen "dělá svou práci", aniž by si přitom příliš připouštěl její ne zrovna "košer" aspekty. Čeho si cením je to, že Jurij Orlov není prvoplánově vytvořen jako nelidské monstrum, vlastně je to docela sympaťák, sype ze sebe jednu hlášku za druhou, a má často i pravdu ("mně je jedno, co se zbraněma udělaj, klidně ať střílej všichni vedle"). Konec konců těžko obviňovat ze zabití nůž nebo pušku a v krajinách, kam se jeho "zboží" dováží, když nebudou kalašnikovy, budou se zabíjet třeba klacky. Stejně tak mě pobavil popis jak sbalit známou ženu způsobem, který taková nanynka považuje za romantiku (u scény v letadle a jejích řečech "to je jako z románu" jsem se řehtal na celé kolo). Vlastně jsem si při té sondě do hlavy pragmatika vzpoměl na větu z Ďáblova advokáta: "Vina, to je jako pytel cihel. Stačí ho prostě pustit." Nekoná se žádný happy end, obchodník se nenapraví, rodina se neusmíří, právo nezvítězí. Někteří lidé tomu vyčítají političnost. Těm bych poradil, aby trochu zapátrali po úloze CIA např v Afghánistánu a jinde v 80. letech. Uvidí, že svět opravdu není černobílý. To není házení hnoje na Ameriku, jak tu někdo tvrdí, protože nelze zaměňovat vládnoucí skupiny a jejich zájmy se státem. Celkově bych to tedy werichovsky shrnul v to, že film má skvělý scénář, je z něj znát značný přehled a orientace v problému, nesnaží se divákem manipulovat (jen ať se s tím porovná každý sám), skvělá kamera, spousty nápaditých a vtipných scén (přemalovávání lodi, rozebrání letadla, námluvy), spousta mrazivých scén (fantastický úvod, liberijský diktátor), dobrý Nicolas Cage (je vpodstatě jedinou komplexní postavou ve filmu). Dvěma slovy INTELIGENTNÍ FILM. ()

Morien

-"Everybody looks innocent... NOW!" 2008: Takhle se dělá cynismus po americku. Ještě pořád ale nevím, jestli to miluju nebo nenávidím. Jedno je jisté - když sleduju charakter Cageovy postavy, tak jsem ráda, že jsem přílišný slaboch na to, abych byla cynik sama. 2017: Ještě pořád nevím, jestli to miluju nebo nenávidím. Každopádně jsem se definitivně rozhodla, že Nicolas Cage tomu extrémně ubírá na působivosti i serióznosti. To, že ten jeho kožený obličej není schopen sdělit žádné emoce ještě neznamená, že je schopen sdělit nepřítomnost emocí v zobrazované postavě. -"I would tell you to go to hell, but I think you're already there..." ()

gudaulin

Thriller jako Dexterův skalpel nebo jako čepel Zorrova kordu. Film, který je postavený na vynikajícím scénáři, vychází volně z osudů skutečného "hrdiny", kšeftaře mezinárodního formátu Viktora Buta, který začal působit v Angole a zbohatl zejména na zbrojních dodávkách pro západoafrické diktatury a kvazidemokracie. Není důležité, že filmový kšeftař,skvěle zahraný Nicolasem Cagem, se v mnoha detailech i zásadnějších věcech od svého vzoru liší (rodinné zázemí Buta bylo úplně odlišné a šlo o muže, který se vypracoval jako občan Sovětského svazu coby instruktor Sovětské armády působící u spřátelených režimů. Řada historek zobrazených ve filmu se ostatně nestala jemu, ale přesto mají naprosto konkrétní základ ve skutečných střetech pašeráků s Interpolem. Scénárista vlastně jen sebral řadu skutečných příběhů, obalil je omáčkou, doplnil řadou černých sarkastických hlášek a předal režisérovi, který natočil thriller založený ne na zobrazené akci, ale na atraktivitě tématu a napínavém životního příběhu jednoho dobrodruha. Už úvodní záběry připomínají Fincherův režijní rukopis, kdy divák sleduje "život" jedné kulky od jejího zrození v neurčité zbrojní fabrice, cestě za zákazníkem až do momentu, kdy skončí uprostřed čela jednoho žoldnéře. Film, který nedává divákovi nic zadarmo, i ve chvílích, kdy se divák směje, tak mu ze zobrazené situace zároveň zamrazí v zádech. Hlavní hrdina je obchodník, který vše podřizuje svému byznysu a je hrdý na to, že je ve své branži jedničkou, bez ohledu na krvavou stopu, kterou za sebou zanechává. Celkový dojem: 100 %. ()

choze

Trochu nedomrlá ZJIZVENÁ TVÁŘ pro nové tisíciletí. Niccol chápe, že pokud chcete moralizovat, je třeba tak činit s nadhledem a humorem, nejlépe pak za asistence populární hollywoodské hvězdy (ironicky hvězdy akčních filmů). Brutálně vtipné dialogy (včetně hrdinova monologu) a gagy (cvakání uzávěru zbraně přechází v řinčení pokladny), hravý vizuál, dobře napsané a zahrané postavy (vedle hlavního hrdiny především liberijský diktátor) a v neposlední řadě i krásně symbolický hudební doprovod. Škoda, že to jede na půl plynu, postava Ethana Hawka je opravdu schématická (a klíčovou roli sehraje až ve finále, kdy před ní uvězněný Cage rozkryje, jak se věci skutečně mají) a hodně tu funguje autorská licence. Scéna v níž se domorodá holčička s useknutou rukou zeptá Cage jestli jí někdy doroste, působí až moc moorovsky, v tom nejhorším smyslu slova. ()

Sarkastic

Už při prvním zhlédnutí mě film obrovsky zaujal svojí myšlenkou, neotřelostí, černým humorem a nadhledem. Tak jsem si po delší době řekl, že si udělám repete (a po následné projekci dospěl k názoru, že zdaleka ne poslední). Někoho možná Yuriův komentář začal po chvíli štvát, ale já ho hltal od začátku až do konce. Bylo zde hodně silných scén, ale mě nejvíc zaujala asi ta s "odbavením" letadla ;-). Snímek samozřejmě má svoje chyby, ale mně se prostě líbil, takže nehledě na morální odsouzení dávám plný počet. "V životě jsou jen dvě tragédie. Jedna je když nedostanete to, co chcete a druhá, když to dostanete." ()

Gilmour93

Tento za každých okolností líbivý rychlokurz na pašeráka zbraní a Avtomat Kalašnikova obrazca 47 s plným zásobníkem mají až na jednu věc hodně společného. Na oko jsou velmi efektní, snadno se s nimi manipuluje, umí (si) vystřelit, jsou srozumitelné všem a honosí se globální popularitou, akorát ten Niccolův produkt je jakýsi prázdný.. ()

Psema

Stylová podívaná plná hlášek, dobrých herců, slušného příběhu a hlubšího poselství, nad kterým se člověk rád zamyslí i po skončení filmu. ()

Tuxedo

Sakra, už jenom ta úvodní scéna s náboji!!! Překvapivě slušný Cage, příjemně volně plynoucí tempo a zručná režie. ()

Lynn

Snad vůbec poprvé, co jsem v MULTIPLEXU při závěrečných titulcích tleskala! Největší vývozci zbraní (USA, Francie, Velká Británie, Rusko, Čína) jsou zároveň pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN. A pak že Andrew Niccol je cynik! Po všech stránkách geniální film - Nicholas Cage perlí na každém kroku, Jared Leto šňupe o sto šest, úvodní mezititulková scéna nemá chybu, stejně tak doprovodná písnička, scénář 6-ti hvězdičková a ta režie... Páni! Andrew Niccol má na svém kontě už dva podařené snímky (oba se mi velmi líbily) - Gattaca a S1m0ne a také scénář k "Truman Show". Cynismus, sarkasmus, ironie. Jestli ne nejlepší, tak rozhodně jeden z nejlepších filmů roku 2005. "Prodávám levičákům, prodávám pravičákům, prodávám i pacifistům, ale to nejsou nejlepší zákazníci." ()

TheDarKnig

Asi nejzásadnější role Nicolase Cagea. V současném stavu ji bude překonávat už jen velmi, velmi těžko. A Niccol se znovu zařezal hluboko do mého těla. Kruté, vtipné, nadsazené, mrazivě reálné, dojemné, sprosté - Satira. Co víc si přát? Snad jen počátek WW3, ať si holomci užijou těch pár hodin předtím než se nad světem navždy rozprostře spad. ()

sportovec

Pokud jsem to dobře zachytil v titulcích, Cage ve filmu nejen hrál, ale také ho spoluprodukoval. Hollywoodská továrna na sny pookřeje zpravidla tehdy, zavadí-li o skutečnou skutečnost. Nesentimentální pohled na velmi nesentinemtální odvětví obchodu, v němž je ne výjimkou, ale pravidlem, že člověk často pohlédne až na dno lidské existence. Zatímco v průběhu filmu lze o mnohém diskutovat a mnohé zpochybnit, závěr je jednoznačný. Jeho stavovská etika, končící v závěru výčtem států, jež se nejvíce zasluhují o statisíce a miliony mtrvých v lokálních konfliktech - nezřídka v občanských válkách - je více než výmluvná. Obchodníci tohoto druhu nejsou ani lepší nebo horší než prodejci alkoholických nápojů nebo tabákových výrobků. Jejich hrůza je součástí obecné hrůzy naší doby. A Cage jako herec v tom nejen nepřekáží, ale fillm a jeho účinek dále rozvíjí a zesiluje. V každém případě je po zhlédnutí OBCHODNÍKA o čem přemýšlet. ()

genetique

Výnimočne dôveryhodne zahraná rola a autenticky prerozprávaný príbeh Orlova, jedného z najväčších obchodníkov so zbraňami. Počas filmu človek ale rozmýšľa, aký postoj má vlastne k postave zaujať? Zbrane-zlo, no predsa emotívne stvárnenie a celková jeho postava ho vykresľuje ako dobráka, ktorý celý svoj život zo zbrane ani nevystrelil. Vyberavý dej, kde dominujú scény pokusu o jeho zatknutie a likvidáciu, brutálny úvod (neprepínať) a krásny záver. Čudujem sa oscarovej ignorancii. 100%. ()

mysicka

o tom, jaký je to film a o současné politické situaci tu už asi bylo řečeno vše.. já si dovolim jen malý povzdech - kéž by všichni ukrajinci, a co nám jich tu po praze i jinde běhá!!, vypadali jako nicolas cage či jared leto... ()

Madison

Na tento film som mala prvykrat neprijemne spomienky, pretoze politika a jej podlosti idu mimo moje ,,dievcenske'' chapanie. Uzivatel Falko ma vsak donutil k druhej projekcii a k zvyseniu mojho hodnotenia ma dost velku zasluhu ( na com sa dost dobre zabava :). Jednoducho je to velmi uprimny film, ktory sa nestiti zobrazenia danych udalosti - ze sa prezident USA neponosoval na prehnanu autenticitu, ked bol skrz tohto filmu uvrhnuty do zleho svetla? Uz len uvodna scena prechodu jedneho naboja, ktory skoncil v hlave obycajneho cernosskeho chlapca (,,To, co so sebou robia oni, mi je ukradnute. Ja im iba predavam prostriedky, aby sa mohli zabijat'') - prilis zjednodusene pojatie tarchy vlastnej viny na podielani sa tohto masoveho vyvrazdovania. Ako sa Americania vyjadruju: ,,Potrebujeme zbrane, aby sme sa mohli branit.'' Zaujimalo by ma, ako by sa ,,velki politici'' pustali do vojny, keby im nemal kto dodavat zbrane. Nozmi?... Viem, naivna predstava, ale postava Nicholasa Cagea je dokonalym stelesnenim ,,vymyteho mozgu'', pricom jeho monology su nasiaknute ironiou a sarkazmom, a aj preto musim tento film obdivovat. ()

LihO

Chytľavé, napínavé a fakt slušne spracované... strih, efekty, luxusné zábery predstavujúce krajiny tretieho sveta... Orlovmu bratovi sa nemuselo venovať až tak veľa pozornosti, no inak fakt podarené ;) ()

dwi

V USA je teď nejspíš trendy kydat hnůj na bambitky a jiné třaskaviny, jak už nám ukázal demagog Moore. Proč je ale skoro v každém americkém válečném filmu voják/zbraň symbolem propagace těch pravých západních hodnot? Tomuhle schizofrennímu patu prostě nerozumím. Nebo má být Lord of War další obžalobou americké zkorumpovanosti, kdy žádný papaláš nemá ruce čisté a prezident samotný je snad Belzebub? Ne, na týhle vlně paranoidního antiamerikanismu se já osobně nevezu. *** hvězdy za libérijského despotu a morálku Yuri Orlova. ()

Ainy

Mé rty sice zůstaly neokousány, tep nezrychlil nad svou obvyklou frekvenci a oči se občas nedaly udržet, nicméně si uvědomuji, jak smutně pravdivý ten film je. ()

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (viac)

Obchodník se smrtí se vrací

Obchodník se smrtí se vrací

08.05.2023

Oscarový herec Nicolas Cage v těchto dnech baví diváky na plátnech kin coby narcistní hrabě Dracula v akční fantasy komedii Renfield, nicméně na horizontu se pro něj namísto vycházejícího slunce… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Obchodník s nesmrtelností

Obchodník s nesmrtelností

14.04.2010

Andrew Niccol pořád ne a ne navázat na famózního Obchodníka se smrtí. Talentovaný tvůrce měl točit sci-fi s Orlandem Bloomem The Cross, pak se s ním počítalo pro adaptaci románu Stephenie Meyerové… (viac)