Devět písní

• Veľká Británia 9 Songs (viac)

Lisa je Američanka žijící v Londýně. Na koncertě v Brixtonu se seznámí s Mattem, vášnivě se do sebe zamilují a o rok později se zase rozejdou. To je vše. Nízkorozpočtový snímek Michaela Winterbottoma se natáčel bez scénáře, jenom s malým štábem a ruční kamerou. Jednoduchá dějová linie filmu se odvíjí retrospektivně. Matt letí přes Antarktidu a vzpomíná na svůj vztah s Lisou. Sexuální scény a momenty z každodenního života střídají záznamy koncertů, na které dvojice chodí do Brixton Academy (například koncerty skupin Franz Ferdinand nebo Primal Scream) a kde také uslyšíme devět písní z názvu filmu. Explicitní sexuální scény nemají za úkol diváky šokovat. Winterbottom se snaží o citlivý popis vztahu v jeho počátcích, kdy se dva lidé intenzivně poznávají. Devět písní je především neokázalý pohled na to, co dělá čerstvě zamilovaný pár za dveřmi ložnice. Kieran O´Brien, představitel Matta, už spolupracoval s Winterbottomem na filmu Nonstop party a seriálu Bedna. (oficiálny text distribútora)

Jordan

teda, fakt neviem, čo toto vôbec malo znamenať. ja nie som puritán - verte mi, práve naopak, mám rád divokú muziku, pekné ženské, sex, rock n roll, poriadne bizarnosti až úchylnosti - ale toto bolo . . . čosi vymykajúce sa čomukoľvek. zle technicky natočené (hráme sa na tvrdý underground) umeleké porno skončilo len pri tom porne (prídavok umelecké sa nekonalo). vznikla pozoruhodne zlá autorská onania pri brit-rocku. snaha nasúkať na striekajúce sperma a rôzne podoby hrubozrnných porno-scén nejaký vyšší zmysel občasným záberom antarktídy a prírodopisným výkladom vyznel umelo a nijako nepomohol tomuto prečudesnému paskvilu. Pekná herečka a zopár dobrých skladieb toto zverstvo nezachráni. ()

Flakotaso

Winterbottom se snažil o těžkou alternativu, ale ve své snaze natočit cosi nezvyklého pozapomněl na styl a finesu a tudíž vznikl jenom jakýsi ulepený paskvil s vizuálem lepšího domácího videa. Záznamy koncertů rockových skupin (navíc těch průměrnějších z UK) jenom posilují dojem, že rejža chtěl být zajímavý za každou cenu a navíc se mu to hodilo do krámu, protože těch devět písní mu natáhlo stopáž alespoň na hraniční celovečerní délku. Dvě hvězdy za všechno, co ve filmu souvisí s Margo Stilley. ()

Dadel

Rogue neposlouchejte, písně od Primal Scream, Black Rebel Motorcycle Club, Dandy Warhols nebo Michaela Nymana přece nemůžou být průměrné. Ani s tím "péčkem" to není tak žhavé, je natočeno něžně a v dobrém slova smyslu obyčejně. Michael Winterbottom si zaslouží body za odvahu, téma ohlédnutí za vztahem dvou lidí dokázal uchopit mnohem zajímavěji než třeba Francois Ozon v 5x2. A film má příjemnou stopáž (kdyby se jmenoval třeba jen "12 Songs", už bych musel jít s hodnocením dolů). ()

nirvana91

Hmmm... Nič moc. Niekde som ešte videla tento film s Lie with me. Ževraj toto má byť lepšie, tak že si to kuknem. Mňa osobne viacej dostalo to Lie With Me. 9 Songs možno opisuje zamilované začiatky vzťahu, celé to poznávanie sa až po rozchod. Ale v celom filme som zaznamenala asi len jeden jediný okamih, keď som pocítila, že sa to o chvíľu medzi nimi zmení. A potom to už bola nuda s mykajúcou sa kamerou. Režisér mohol z toho vkľude spraviť krátkometrážný, keby tam neboli tie scény z koncertov. Nehodí sa mi to tam proste. Ako fajná hudba, len to tam nesedí, vyzerá to tam tak odveci podľa mňa. Síce bez toho by sa film asi ťažko volal 9 songs. ()

Aluska88

Kieran O'Brien a Margo Stilley spolu chodí na koncerty do Brixton Academy a provozují chráněný pohlavní styk. To je vše, co se v tomto filmu děje. 9 Songs obsahuje dvě dějové linie stále se opakující dokola. Koncert a sex. Koncert a sex. Koncert a sex. Po koncertě vždy následuje sex. Před koncertem vždy následuje sex. A někde mezitím se najde i čas pro romantickou procházku po pláži, scény, ve kterých jde více vidět skutečný cit, než sám akt a také hovory o Antarktidě a záběry na ni. Film nabízí vlastně jeden, neustále dokola se opakující stereotyp. O nějaké hloubce příběhu či propracovaných charakterech nemůže být ani řeč. Alespoň, že pan režisér obdařil film krátkou stopáží:) Ale jinak se jedná o slušné a explicitní, nijak perverzní či úchylné nahlédnutí do sexuálního života jednoho páru. ()

• Sexuálne scény sa natáčali iba za prítomnosti dvojice hercov, režiséra, kameramana a zvukára. (megajalec)
  • V Mexiku a Slovinsku išiel film pod názvom v preklade ako "9 orgazmov". (megajalec)