Baladicky ladený príbeh s vianočným motívom starej oravskej rozprávky o chlapcovi Jankovi, ktorý krásne vyrezáva z dreva a vylieči svojho chorého otca. Celej rodine prinesie na Vianoce šťastie i radosť. (oficiálny text distribútora)

GAVIN17

Pohádkový příběh plný půvabu, citu a krásy, jeden z nejhezčích, jaký jsem kdy v tomto žánru viděl, a tu bych chtěl poděkovat Puerdracovi, který mne na něj upozornil a já si ihned pak stáhl do své filmotéky. Křehký příběh zasazený do čisté přírody s hlavním hrdinou s dobrým srdéčkem a šikovnýma rukama. Nepamatuju si, že by v posledních 20 letech tento film uváděla někdy Česká televize. Nadchl mne i několikrát dojal k slzám, i k závěrečnému pocitu prostého štěstí, který vyrůstá z harmonie člověka s přírodou, takové, která ještě leckde se nachází a kterou ještě lidská hamižnost nedokázala zničit pro mrzký zisk. A v prostotě a přirozenosti přírody i lidských citů je ta nejvyšší krása a láska. Jednoznačně plný počet bodů. ()

Astaroth12

Krásny jednoduchý a hlavne tradičný príbeh,bez zložitých dejových zápletok a hlavne bez záporných postav.Pre mňa najkrajšia slovenská rozprávka,ktorá ma silný príbeh a ešte zo silnejším rozuzlením.Tie tri dary ktoré dostal chlapec boli krásne využité aj traja veteráni by závideli. ()

Autogram

Slovenské rozprávky vedia byť pekne tragické. A tiež riadne zdĺhavé. V tomto prípade jedno aj druhé, a ťažko to ešte označiť ako rozprávku. Skôr za drámu o ťažkom živote na slovenskej dedine s drobným rozprávkovým prvkom, nemyslím, že by deti boli schopné sa na to dnes pozerať. Mne to šlo veľmi ťažko a až na konci som si spomenul, že som to už niekedy veľmi dávno videl. ()

duddek

Tuto pohádku shazují především hrozné herecké výkony, až to v některých scénách vypadá jako úmyslný amatérismus. I na samém konci to bije do očí, jak se nikdo vůbec nediví, co se to děje. Jinak jde o ponurý příběh rodiny, kterou ochromí ochoření otce. Malý Janek pak musí shánět práci, ale nikde ho nechtějí (to v českých pohádkách vždycky někde čeledína potřebují). A tak se snaží vydělat prodejem vyřezaných hraček... Nejmenší z dětí si přeje medovník, ale nejde o ten dort, co známe my, nýbrž o slovenskou variantu perníku, v níž se místo cukru užije med. ()

dalziel

Moja naj vianočná rozprávka.Keď to dávajú v telke viem, že sú vianoce. " 300 hrmených.Čo ty si zač? Vždy keď sa stretneme vylihuješ." Sváčik (Štefan Kvietik) ()

Puerdraco

Jedna z najkrásnejších a najpoetickejších slovenských rozprávok a jedno z najlepších diel režiséra Radima Cvrčeka. Je pozoruhodné, že táto rozprávka napriek množstvu klišé, pátosu a sentimentu, ktoré obsahuje a taktiež napriek tomu, že dej a záverečná pointa je veľmi ľahko predvídateľná, človeka vždy chytí za srdce a dokáže vyčarovať krásnu vianočnú atmosféru. Snímku vôbec neprekáža malá výprava, ani strohé dialógy či jednoduchá dejová línia. Súhlasím s užívateľ(om|kou) Rhed, že je to neprávom zabudnutý film, ktorý by si svoje miesto počas Vianoc na obrazovkách televízií zaslúžil omnoho viac ako tie ‚trháky‘, ktorými nám ‚spríjemňujú‘ spomínané sviatky. ()