Zbrane pre San Sebastian

• Česko Zbraně pro San Sebastian (viac)

Anthony Quinn se snaží v roce 1746 v Mexiku ubránit vesnici proti nájezdu indiánského kmene. Jeho úloha zde není jednoduchá, jelikož i přes počáteční neúspěch se divoši vracejí, aby udeřili znovu a důrazněji...
Mexiko 1746. Pistolník Leon Alastray prchá před zákonem, ale nad uprchlíkem se slituje otec Josef a ukryje ho. Když místní zjistí, že kněz chrání kriminálníka, vyženou je z města. Leon cestuje v přestrojení za mnicha. Společně dorazí do vylidněné vesnice, kterou terorizují indiáni. Farář je zabit ostřelovačem a Alastray poznává míšence Tecla, který by ho viděl rád jako nového duchovního vůdce. Přes značné rozpaky se nakonec rozhodne postavit se s ním dalšímu nájezdu indiánského kmene. (oficiálny text distribútora)

laik_60

Quinn ako hlavna postava, a Bronson ako záporák, tak to sa hocikedy nevidí. Všetko vyrovnala prevaha Antonyho hereckého výkonu, a zaujímavý scenár. ()

pakobylka

Trochu kacířský western, řekla bych ... Není až tak dokonalý - hodně dlouho jsem váhala mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale nakonec nade mnou zvítězil. Možná svou vírou, která nemusí být nutně spjatá s náboženstvím ... možná svými myšlenkami ... a dost možná jsem se nechala ovlivnit sympatiemi k hlavnímu hrdinovi. Takže za 4* - a berte je s rezervou. P.S.: Ať je to jak chce, je poněkud problematické hájit právo na svobodný život, když de facto stojíte oběma nohama na ukradené zemi a staré křivdy jsou živnou půdou pro šikovně podněcovanou nenávist. Ale dějiny jsou nemilosrdné - a musím dodat, že naše stará dobrá Evropa v tomhle směru za Novým světem nezůstává pozadu. ()

majo25

Neprávom zabudnutý snímok z predwesternovskej doby (čiže žiadny western), z doby, keď Mexiko ešte patrilo Španielsku. Niektorí ho dejom prirovnávajú k Siedmim statočným, čo sa vôbec nezakladá na pravde, práve naopak, jedná sa síce o tuctovú zápletku, ale s originálnym dejom a postavami. Na čele s vynikajúcim Quinnom, parádnou Morriconeho hudbou a dobre našlapaným príbehom, ktorý strhne. Chválim tiež zasadenie a uchvacujúce prírodné scenérie v pozadí i z blízka. Bronson sa rovnako presadzuje, jeho intrikujúco-sebeckej postave máte chuť jednu vraziť, ale ani nôž v chrbte nie je zlý nápad. Na začiatku to možno tak nevyzerá, ale postupom času sa odkrýva veľkolepé a dobrodružné divadlo. ()

farmnf

Perfektní oddechový western se skvělým příběhem, kde Anthony Quinn není otec Josef., má jen jeho sutanu s dírou v oblasti srdce. Je to vandrák a rebel, který vykoná dobrou práci pro vesnici San Sebastian. Díky vhodné souloži tuto vesnici i vyzbrojí. Nejhůře v tomto příběhu obstál Charles Bronson. Žádný klaďas! Pěkná kurva! Spojí se s indiány a podílí se na teroru této vesnice. V záporných rolích si Bronsona skutečně užívám. A indiáni také nejsou moc charakterní, takže docela reálné filmové dílo ze staré školy. ()

Kubaso

Sotva to někoho překvapí, ale Henri Verneuil uměl natočit i skvělý western. Na výbornou mu vyšla především sázka na dobře napsané dialogy, Morriconeho hudbu, jejíž tklivé pasáže nijak nezaostávají za jeho slavnou ústřední melodií z "Tenkrát na Západě", a Anthonyho Quinna, který své postavě vdechl ohromnou dávku věrohodnosti. Poněkud méně věrohodní jsou až příliš bílí indiáni a zamrzel mě i nepochopitelně odstrčený Bronson, ale jinak nemám, co bych vytknul. ()

jatamansi

Alastray Anthony Quinn je rebel. A to ne ledajaký. Církevní azyl je svatý, ale přeložení za odměnu spíš trestem. San sebastian je Bohem zapomenuté město. „Tak to je blázen i Bůh. Dneska v noci ať se radši nedívá.“ Polámané kolo, mrtvá mula, zbývá jen pochod pěšky. Poušť, slunce. Supi - a pod tím tradičně skvělý Morricone. Hlavně ty jeho ruchy, v tom je skutečně mistr. V San Sebastian nejen že nebydlí Bůh, nebydlí tam ani lidé. Jen kostelní zvon znovu vzvání. Jeden z řady poctivějších filmů. Zločinci jsou špinaví, umaštění, neholení. Patrně i smrdí. Quinn rovněž, potrhaný, nemytý, rozcuchaný. Žádný navoněný učesaný seladon. Městečko se rozpadá, všude prach. Špína, nepořádek. Na hřbitově jen přibude jeden kříž za otce františkána a z Anthonyho je rázem kněz. Bronson pro změnu zase padouchem. Jen kněz Quiinn ví, jak je to se zázrakem s krvácejícím svatým Sebastianem, ale účel – a dav – světí prostředky. Domorodci mu věří a důvěra je něco, co ani otrlý muž nemůže jen tak hodit za hlavu. Je chycen do pasti. Víra přenáší hory a v tomto případě staví vesnici, kostel, přehradu. Když do boje zasáhnou indiáni s Teklou zdá se, že je konec. Ve skutečnosti všechno teprve začíná. Odmítnout dívku slovy „byl jsem moc dlouho knězem“ vtipné. Pokud se z prostitutky stane guvernérova manželka, je to dobrá kariéra. Pokud je to bývalá milenka, tím lépe. Zbraně za znamínko na tajném místě, tomu říkám obchod. S mírným úskokem, diplomacií a hraním si se slovíčky. Vůbec je zde na western dost intrik křížem krážem. Ale pěkně se na to kouká, dobře se to poslouchá. Film o cti a o čestnosti. Film víře v Boha i sebe sama. O důvěře. „Ta španělská polovina tvé krve vždycky zradí indiánskou.“ Co dodat závěrem – vesnice získá nového kněze a ten falešný – kam jej srdce táhne? ()

dr.jacoby

Ďalší z westernov, pre ktorý skomponoval hudbu nesmrteľný Ennio Morricone. Zaujímavý dej filmu, z ktorého vyplynulo, že nie každý, kto navonok pôsobí ako kňaz nastaví vždy nepriateľovi druhú tvár. Výborný Anthony Quinn, ktorému sekunduje Charles Bronson v prekvapivo veľmi zápornej role. Vysoko hodnotím jeho koniec, zomrel tak, ako žil. Žiadne naťahovanie so smrťou hlavného antihrdinu, ako v mnohých iných filmoch, jeden dobre mierený hod nožom a je to vybavené. ()

Han22

Tohle jsem stáhl, protože jsem měl pocit, že jde o ryzí americký western i podle herců. Ale je to typický evropský špageťák. Většinou se to odehrává v příšerném zapadákově, hrdinové jsou oškliví, špinaví a nemytí včetně hlavní postavy a navíc to s gustem vykrádá Sedm statečných. Aspoň na první pohled. Na ten druhý to umí překvapit. Třeba příběhem ve kterém do oné díry přijíždí víceméně nedobrovolně jeden cynický hajzlík, kterého ovšem místní považují za kněze. A tak je zpočátku s opovržením, později s úpřimnou snahou učí poradit si s úrodou či obranou proti banditům a armádě indiánů (kteří mají důvod k válčení). Toho antihrdinu navíc naprosto úchvatně hraje Anthony Quinn, který si roli skvěle užívá. Jako záporák je tu k tomu solidní Bronson a film navíc vrcholí parádním dobýváním pevnosti s vynikajícím koncem (přehrada). Za toho Quinna a finále si milerád trošku nadhodnotím na 4*. ()

farfalla

Mexicko-westernový film. Adaptace románu ´A Wall for San Sebastian´ od Williama Barby Fahertyho. Variace na ´The Seven Magnificent´. Hned zaujme zajímavá hudba Ennia Morriconeho. Otec Joseph (Sam Jaffe) zachrání banditu Leona Alastraye (Anthony Quinn) a za to je biskupem přeložen do malé vesnice. Leon se mu chce odvděčit za záchranu a doprovodí ho až do San Sebastian. Hned po příchodu je však kněz zabit. Teclo, americko-mexický míšenec (Charles Bronson) a jeho banda se chtejí zbavit i Leona. Lidé z vesnice ho najdou umírajícího v šatech otce Josepha a uvěří, že je také knězem. Leon je zmobilizuje k opravě venice, stavbě přehrady, aby měli dost vody pro svá pole. Také přinese zbraně a přivede posilu z města a všichni začnou stavět zeď, která by vesničany ochránila před nájezdem Yakuiů, kteří si vždy přijedou pro úrodu vesničanů. Také Teclovi se změny ve snici nelíbí, chce mít vesničany ustrašené a poddajné. Vesničané tedy budou muset bojovat se známým nepřítelem i s domnělým přítelem. Leon se poprvé bude cítit užitečný. Film se skutečne natáčel v Mexiku na rozdíl od ostatních spaghetti westernů, které se obyčejně točili v Evropě. Anthony Quinn je v dobré herecké kondici. ()

ekomo

Opět film, který dokazuje, že Anthony Quinn je výborným hercem, také Charles Bronson se nenechal nijak zahanbit. Co se týče samotného filmu, naprosto ideální zápletka pro výborný western, jak má být. ()

Blazin

Naprosto vynikajíci western, skvělý Anthony Quinn i nečekaně zlý Charles Bronson, sice pořádná akce je až ke konci, ale člověk se stejně nenudí a je to celý film hodně zajímavé a mě to úplně pohltilo. ()

Mikino00

Nadprůměrná podívaná, ikdyž trochu nerealistická (stále neubývající počet nepřátel). Závěrečná bitva se je ale skvělá, na evropskou produkci solidní western. ()

thunnus

Průměrný vestern, který zachraňuje charizmatický Anthony Quinn, ale kazí nevýrazný Bronson a jeho podivná smrt a hlavně několik nelogismů. ()

rerabinka

Asi třetí western, který vezmu na milost:) Hudba od Morriconeho a i scénář stojí za to, není plytké, jak někdy western bývá. Takhle mladého Anthonyho jsem neznala a role mu krásně sedla. ()

reich

Western koprodukci Francie, Itálie a Španělsko mě děsilo, ale ve výsledku vznikl vynikající western, ve kterém září famózní Anthony Quinn. Jak je na csfd zvykem, tak opět podhodnoceno, ale někteří by si mělii uvědomit, že nejde tento western srovnávat s klasickými snímky tohoto žánru, ale v pořádku, každý má svůj názor. Za mě výtečný zpracování, příběh s napětím a akcí. Navíc bonusem je zde Charles Bronson v roli záporáka, což není úplně typický a pak samozřejmě krásná Anjanette Comer v roli Kinity. Navíc film doplňuje nádherná hudba Ennia Morriconeho. 90% naprostá pecka. ()

Tumáš

65% celkem ucházející western. Anthony Quinn v roli faráře nefaráře mě i potěšil, ale za nedlouhou dobu si na něj ani moc nevzpomenu. ()