M. Butterfly

• Česko M. Butterfly (viac)

Zvláštny príbeh lásky medzi francúzskym diplomatom a čínskou opernou divou v období kultúrnej revolúcie v Číne. René Gallimard pracuje na francúzskom veľvyslanectve v Pekingu. Jedného dňa sa zúčastní operného predstavenia pre diplomatov a na prvý pohľad sa zamiluje do Song Liling, predstaviteľky Madame Butterfly v slávnej Pucciniho opere. Medzi speváčkou a diplomatom sa vyvinie milenecký vzťah, ktorý je založený na Francúzových ireálnych snoch a predstavách o pokornej ázijskej žene. Song svojho milenca skutočne zbožňuje a prejavuje mu oddanosť na tisíc rafinovaných spôsobov. Zároveň si ho však drží od tela, odôvodňujúc to svojou ázijskou hanblivosťou. A hoci Renému porodí dieťa, nikdy mu nedovolí uvidieť ju nahú. Song má na to dobrý dôvod. Dokáže fantáziu svojho milenca držať pri živote tak dlho, až kým mu kruté politické okolnosti neodhalia skutočnú pravdu o jej láske. (oficiálny text distribútora)

fisus

Tímhle snímkem jsem zakončil svoji pouť po filmech Davida Cronenberga. Trochu záměrně jsem si ho schoval až na konec. Výsledek není takový, jak jsem se bál, ale nejde ani o nějaké závratné dílo. Je to jeden z mála Cronenbergových filmů, které bych označil jako ´´normální´´. Znovu bych se na něj asi nepodíval, alespoň ne tak v příštích deseti letech, ale určitě to neznamená, že by se mi film nelíbil vůbec. Jen tohle téma mi není úplně blízké. ()

Bozvav

Svým způsobem zcela fascinující snímek s vynikajícími hereckými výkony. Pomalý, místy až rozvleklý způsob vyprávění, postupné odhalování pocitů hlavních aktérů za doprovodu nádherné hudby kupodivu ani nenudí.  Psychologické drama pro Cronberga v netipickém hávu, jehož jedinou slabinou je Song Liling, která na první dobrou vypadá jako transka, což ještě umocňuje český dabing. irons by musel být raněný slepotou, aby si toho nevšimnul.  Za mne 60%. ()

Heroine

POZOR! TENTO KOMENTÁŘ SE DÁ POVAŽOVAT ZA SPOILER! Nemůžu si totiž pomoct, a musím to napsat. Připadá mi poněkud nefér k divákům, tak dlouho natahovat něco, co je na první pohled zřejmé. Bylo to totiž v sedmé minutě od začátku filmu, kde jsem okamžitě viděla že ta "zpěvačka" není žena. A že to hlavní postava celý film nepozná? Ať mi nikdo nevykládá nesmysly! Zároveň mi navíc příběh připadal poněkud trapný, zdlouhavý, nudný, a celkově tak nějak směšně oplzlý. A to mám Cronenberga docela ráda. Tohle dokonce není ani jeden z jeho nejdivočejších filmů, ba možná spíš naopak. Ale nezanechává to ve mně žádný silnější pocit, spíš mi to prostě připadalo jako fraška. Irons je dobrý herec, ale mým oblíbeným se asi nikdy nestane. A taky ODPAD ČESKÉMU DABINGU tohohle filmu. ()

Hubis_

Začátek strašně nudný,až jsem chvílemi přemýšlel,že to vypnu.Vydržel jsem a rozhodně se vyplatilo..Fascinující příběh francouzského diplomata v Číně,který se zamiluje do operní zpěvačky a jejich láska je natolik velká,že se přehlídne spoustu důležitých věcí,které se na konci doví a bohužel s tím nedokáže žít..A já ho plně chápu..!!! ()

Adiemus

Vůbec nevadilo, že jsem si z filmu pamatovala jen hrubý děj, i napodruhé skvělý zážitek především díky konci. Přesto: epizoda s dítětem mi připadá značně nereálná, to si René myslel, že do Song vstoupil Duch svatý? Škoda, jinak by to bylo za pět hvězdiček. ()

markotter

Pro mě nejaslabší Cronenberg. Zkratkovité vyprávění, nečekané skoky v čase, trapný výkon Johna Lone. Nicméně zajímavý námět, při provedení jsem se musel ale několikrát uchechtnout. ()

Menno

Škoda občasných chyb a nelogičností ve scénáři, především nesmyslná epizoda s dítětem, jinak by to bylo za plný počet. (hlavně díky výbornému závěru) ()

josieaddms

Neříkám že se mi to nelíbilo. Neříkám že to na mě nezapůsobilo. Neříkám že mě to nebavilo. Neříkám že jsem to prokoukla, protože jsem to sežrala i s navijákem. Ale fyziologicky to jednoduše není možné! Musím se dokonce přiznat že mě to jako film celkem i ovlivnilo, ještě dva dny po shlédnutí jsem o tom v jednom kuse přemýšlela. Jenže je to působivost na úkor logiky, a to je docela slabé. Nepřišlo mi to ani zdlouhavé, ani nudné, a sice trochu úchylné a ulítlé v tom směru jak Cronenberg většinou ve filmech bývá. Má to moc působivou hudbu, plus to Madam Butterfly jakožto operu jsem vždycky mohla. Stejně tak si hodně potrpím na Jeremyho Ironse a jeho dokonalý způsob hraní a nezaměnitelný hlas. Ale přesto že mi to přišlo prvně jako skvělá zápletka, musím to brát chladným a rozumným rozumem, a říct, že alespoň ten konec měli vyřešit nějak jinak, ale že po letech společného žití si René vážně nevšiml? Tomu skutečně nevěřím. Zajímavé, pro naivní diváky jako jsem já dech-beroucí, ale ve výsledku poněkud směšné a zpochybnitelné. ()

prasokote

Asi by mne to chytlo více, kdybych ještě před zhlédnutím neodhalila pravdu o Song. Holt si ten soubor někdo označil jako "gay themed" a když jsem si to spojila s popisem filmu, tak mi to docvaklo.... Takže mi to trochu pokazilo film jako celek, opět výborný Jeremy, ale nějak to ve mne nevzbudilo moc emoce. ()

zomb0

jeden z najlepsich filmov ake som videl.... mam rad tieto haluze... jedine co sa da vytknut tak je ze je to na jedno poriadne pozretie potom to uz nema ten efekt ()

Maria-Rosa

Jeden z nejzvláštnějších filmů, který byl u nás k vidění. Jeremy Irons opět nezklamal, John Lone je tak přesvědčivý, že by mu skočil na špek asi každý. Pointa je šokující a drsná zároveň. Ten film vás donutí, abyste o něm pořád přemýšleli a zkoumali, kde jste co přehlédli. ()

moudnik

Ne, to M. v názvu filmu neznamená "Madam", jako ve slavné Pucciniho opeře, ale něco jiného, drsného a naprosto nečekaného. Když jsem ten film viděl poprvé, Cronenberga jsem ještě neznal a jeho filmy také ne. Dnes vím, že takový film by nesvedl nikdo jiný. Pucciniho znám, stále obdivuju krásnou hudbu i tragiku této opery.Cronenberg ho však zná lépe, téma velké a nenaplněné lásky vložil do svého filmu, povolal mistra nad mistry Ironse a ukázal nám šokující dílo, ze kterého mi ještě dnes běhá mráz po zádech. Nalíčený Lone byl zralý na Oscara a jako M. zákonitě přivedl Jeremy Ironse k záhubě. Majstrštyk a 5 hvězd - hned na filmové nebe. ()

Dupac

Cronenbergova rafinovaná hra s divákem, která se dvě třetiny stopáže vydává za emocemi nabitý romantický film, vybočující z režisérovy filmografie. Skutečný Cronenberg (nebo spíše takový, jakého očekáváme) se demaskuje až v samotném závěru, potom, co ukáže pravou tvář Madame Butterfly i těm, kteří se nedovtípili sami. ()

Kaylar

Snímek, který se tak trochu vymyká z Mistrovy tvorby a tím prakticky potvrzuje, jak široký rozsah žánrů je schopen obsáhnout. Komorní drama, které je ve svém důsledku tragédií. Výborný Jeremy Irons v hlavní roli nám opět dokazuje, že je vynikajícím hercem, jako stvořeným pro jakkoli rozporuplné role. Příběh lásky trochu jiné, než obvykle bývá. Není však z tohoto důvodu o nic méně intenzivní. Doporučuji skalním Cronenbergovým fanouškům - obávám se totiž, že běžnému divákovi žádné zásadní zážitky film není schopen přinést. ()