Londýnsky expert v odbore investícií Max Skinner (Russell Crowe) sa po smrti svojho strýka Henryho (Albert Finney) vracia na vinicu do Francúzska, kde prežil najkrajšiu časť detstva. Hoci ambiciózny workoholik chce hodiť minulosť za hlavu a vinicu čo najskôr predať, v okamihu príchodu do čarokrásnej oblasti na juhu Francúzska sa začne odvíjať celkom nová a opojná kapitola jeho života, počas ktorej v sebe nájde to, čo mu už od detstva chýba. A tak sa Max postupne mení na iného človeka, objaví lásku v podobe pôvabnej majiteľky miestnej kaviarne Fanny Chenalovej (Marion Cotillardová) a zistí, že z nádherného prostredia viníc sa mu už vôbec nechce vrátiť do uponáhľaného sveta biznisu... (TV JOJ)

lamps

Takhle se pozná kvalitní režisér. Scott nám tu totiž (a zdaleka ne poprvé) ukázal, že mu nedělá žádný problém přeorientovat se od blockbusterových rozpočtů i výdělků, velkých historických námětů a megalomanské výpravy na menší příběh o skutečných lidech, kteří pravda prožívají poněkud nevšední chvilky, ale přesto jim můžeme všechno stoprocentně uvěřit. Dobrý ročník je právě takový lidský příběh, který pohladí po duši svou pohodovou, někdy až blahodárnou atmoškou prosluněných vinic, noblesním britským humorem a především herectvím Russella Crowa, které není o nic horší než v Gladiátorovi nebo Čisté duši. Příběhově se pravda nejedná o nic mimořádného a spíše se jen čeří voda otřepaného námětu o morální nápravě vlivem krásného prostředí plného ještě krásnějších vzpomínek, ale tím více si cením práce Scotta, který opět dokázal do poslední kapičky vyždímat jak výkon Crowa, tak tentokrát i všechno zralé víno z lehce trouchnivějícího a už takřka vyprázdněného skladu. 85% ()

JohnnyD

Rozumiem, ako to malo fungovať a celkom ma to aj bavilo, no výsledok strašne šuští papierom. Dobrým príkladom je úvodná scéna s obchodovaním, ktorá je asi najsmiešnejšia burzová scéna v dejinách filmu. A po presune do Francúzska na docielenie atmosféry hrá Alizée. Čo už len k tomu dodať... Príjemná jednohubka, ktorej som pomaly neveril ani len to, že bola nakrútená vo Francúzsku. ()

Boogeyman

Ridley Scott prostě stárne a kromě vizuální nádhery už vůbec nedokáže zaujmout dějem a postavami, které jsou fillm od filmu šablonovitější. Co je to za stokrát přelitou kávu o pohádce jak ambiciózní makléř skutečné hodnoty objevil? Proč mě má bavit film, kde po deseti minutách přesně vím, jak to dopadne a doba mezi začátkem a koncem je vyplněná tak debilníma scénama, jako „makléř zvyklej na Mercedes musí jet Smartem a ještě si neví rady s francouzsky mluvící navigací“, nebo „makléř spadnul do vypuštěného bazénu a snaží se dostat ven, ale nejdemu to, tak padá, padá, padá, padá padá, padá, padá, padá, padá a padá do bláta.“. Opravdu nevím, co Scott těmahle crazykomediálníma vsuvkama zamýšlel, mě každopádně přijdou fest trapný! Ano, film má fakt voňavou atmosféru vinařského venkova (o nic víc než Bobule, s Bokovkou se nemůže měřit ani omylem) a Marion Cottilard je nádherná. Za to 2*. ()

Indiana

Moc pěknej feel good filmeček, kterýmu jsem se dlouho vyhejbal a teď toho lituju. Sympatický Crowe, půvabná Cotillard, krásné prostředí Provensálska a svěží Scottova režie se společně postarali o můj budoucí evergreen. ()

petaspur

Velmi neoriginální příjemný film plný klišé o tom, kterak se z bohatého namyšleného workoholika stane celkem příjemný člověk. To vše je doprovázeno skvělou hudbou, nepitelným vínem a mým smutkem z toho, že Henry nebyl můj strýc. Tohle místo bych zdědil rád. ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Prostředí 8/10/// +Russell Crowe, příjemná nálada, hudební melodie, obraz, dobře se na to dívá -mohlo to být o něco dramatičtější, možná akčnější/// Jenže ona je to komedie. Tedy mě se zdálo, že žánrově to sklouzává do romantiky, ale nechme být. Bavil jsem se výborně. Vše je jak má. Je to krásné a zábavné. Tohle je hodně kvalitní film ladící ideálně se skleničkou v ruce a se svým protějškem./// Celkem 80%/// ()

Rosaviva

Russel Crowe byl nesympatický až do morku kostí. Film se neskutečně táhnul a byl podle teda podle mě zbytečně dlouhý, zkrátila bych ho minimálně o půl hodiny. Předvídatelný příběh, scény, konec.. Naprosto krásná vinařská krajina a naprosto úžasný dům i s okolím, to je asi jediné plus tohohle filmu. Nakonec 3*, ale znovu bych si ho asi nepustila a hodnocení 79% naproto nechápu. ()

-OverLord-

To teda koukám, Ridley Scott natočil romantickou komedii, ale jakou! Se svým oblíbencem Russellem Crowem, kterej mě jenom ujistil, že zahraje úplně všechno. A k tomu půvabná Marion Cotillard, hektolitry vína a nádherná Francie. Bavil jsem se. ()

misterz

Pohodovka ako vyšitá. To najlepšie na filme je príjemné prostredie južného Francúzska. Ďalší film, ktorý vám atmosféru konkrétneho regiónu prenesie až k vám do obývačky. Dej je síce už vopred nalinajkovaný, ale pôsobí veľmi pozitívne, takže nenudí. Prvky romantiky a komédie sú veľmi dobre vyvážené, preto si každý príde na svoje. Film má ale jednu nevýhodu. Treba mať doma aspoň jednu fľašku vína, ten pohárik k tomuto filmu akosi patrí a len ťažko mu človek odolá :) 75/100 ()

HAL

Pohodový film plný nádherných pohlednicových záběrů, vína, krásných žen a dobré nálady. Nic velkého si z něj neodnesete, ale na odpočinutí od strastí života je skvělý. 8/10 ()

ChewieDC

Je to hodně obehrané, úděsně předvídatelné a občas je dokonce i dost patrné, že Ridley Scott u příjemně hřejivého malého filmu není zrovna ve své kůži. Russell Crowe toho ale dost utáhne na svém charismatu. Fakt. ()

Javert

Okouzlen naprosto vším, chce se mi nasednout na první spoj směr La Provence a prožít tam v rytmu rumby Edmunda Rose stále lehce ovíněn zbytek života... ()

Legas

Prázdný film, šitý studenou jehlou (jestli jsem vymyslel nový termín, pak znamená, že si rejža sed do hospody, řekl, že si chce při natáčení odpočinout se svým nynějším dvorním hercem, vymyslel při sklence dobrého vína, že se to celé bude odehrávat v prosluněné jižní zemi a půjde tam o znovunalezení pravých životních hodnot a že detaily se domyslí během natáčení). Dobrý ročník bohužel není dobrý film. Ovšem ani ne špatný. Nafiltrovat přelidněný, burzí nasáklý Londýn do chladné modré a liduprázdnou vinici se sympatickou vilou do prosluněné zlatavé barvy 2 hodiny před západem slunce, umí Ridley Scott skvěle. Ještě pár atraktivních záběrů fotografování domu a scénu z vypuštěného bazénu, která překvapivě evopkuje v režisérových fanoušcích (já) jeho válečný opus Černý jestřáb sestřelen, a už zapomínám na fakt, jak je tento film absolutně o ničem. Nebýt to ty, Ridley, ty tři bych nedal. ()

Šakal

Silně pocitová záležitost. Pro některé lahodná chuť, která se vám (ještě dlouho po požití) příjemně povaluje po patře a rádi se k ní (po čase) opět vracíte, pro jiné rychle vyprchavší zážitek. Potom je tu však ještě třetí (jak vidno v drtivé menšině) skupina, pro které je tenhle „dobrý“ ročník přiliš trpký, byť i na jedno po(u)žití. Do které (skupiny) patřím já, je více než patrné již z úvodního hodnocení. Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že tohoto spojení užiji zrovna ve spojení R. Scott- R. Crowe, ale pokud bych měl jedním slovem charakterizovat tento snímek, neváhal bych ani vteřinu. Nepřirozenost. Ta snaha o nenucenost jde (v mých očích) tak daleko a je tak (křečovitě) chtěná, do očí bijící, až je to právě a pouze ONA, která snímku (opět dodávám, v mých očích) láme vaz. Upřímně závidím (nicméně ze srdce přeji, souhlas viz kleopatra) vám všem ten příjemný pocit, který se Ridleymu podařilo ve vašich srdcích vykouzlit. To mé však zůstalo netečné, „studené jako kámen“. Chybí tomu hodně. Jiskra, náboj, nápaditost a řeknete mi prosím někdo, kam se vytratila ta tolik potřebná (bez které to nikdy v podobných typech snímků nejde) chemie ústředního dua?! A good year je řemeslně poctivě (netřeba podezírat Ridleyho z opaku), zručně odvedený („pásový“) produkt, kterému chybí však to nejdůležitější-DUŠE. A nezachrání to ani má oblíbená Provence. To už si raději (s)pustím prezentaci z dovolené. (Slabší) 3* ()

Sobis87

Proč se dívat na tento už silně opraný příběh o poznání sebe sama, o proměně cynika v romantika a o nalezení těch pravých životních hodnot, když jsme něco takového viděli už nespočetkrát a dopředu víme, jak to celé dopadne? No možná to bude tím, že se tohoto námětu tentokrát ujmul sám velký Ridley Scott, zabalil příběh do překrásného obalu a přizval si k sobě skvělé herce. Russell Crowe se do role cifršpióna, který v sobě objevil romantika, dokonale hodí, Alberta Finneyho ve své typické kmetské roli si zamilujete a Marion Cotillard jako místní kráska roztaje pouhým pohledem ledové srdce i toho největšího cynika. Sledovat Dobrý ročník je, jako byste si sedli s dobrými přáteli nad sklenku dobrého vína a nasávali venkovský vzduch...příjemný zážitek. ___ UPDATE: Viděl jsem ten film znova a dostal mě snad ještě více, než poprvé. Brilantní film po všech stránkách, z něhož jsem si užíval každou minutu, proto dodatečně zvedám hodnocení. 90% ()

Sonnery

Příjemný film, který jen přiživuje moji lásku k Francii, moji neobyčejnou a nevšední chuť k vínu - hraničící s alkoholismem a mou touhu po ženách ()

HoneyBunny

Od úvodního nápisu "Před mnoha vinobraními..." po závěrečné titulky s láskou vypiplaný filmeček, kterého nad průměr vyzvedá režisérský um Ridleyho Scotta a jeho náklonnost k Provensálsku, která je cítit z každého políčka filmu (proč když prší v Provence, je to zasněně romantické, kdežto z londýnského deště na vás jde depka?). Všechno tu voní levandulí, dobrým vínem, rozehřátou půdou vinohradů a parfémem krásné francouzské servírky, to vše okořeněno charismatem Crowa. Scott i v osmašedesáti umí točit tak dobře, že mu o dvě generace mladší režiséři můžou jenom závidět. PS: Díky tomuhle filmu jsem si udělala výlet do Provence a opravdu to stojí za to! ()

Ellesime

Krásný film, který se přesně hodí na nedělní odpoledne. Nádherná příroda, krásný zámek, výborné obsazení, jednoduchý, ale o to zajímavější příběh, co víc si přát? Příběh se obešel bez vyloženě záporných hrdinů, což je jedině dobře, protože filmů, kde si lidé jen škodí, jsou zákeřní, zlí a prolhaní, už mám tak akorát dost. Kdo si chce v poklidu užít příjemný film, by si Dobrý ročník neměl nechat ujít. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney

08.02.2019

Ve věku 82 let zemřel britský herec Albert Finney, známý například z filmů Velká ryba nebo Dobrý ročník. Finney byl pětkrát nominovaný na Oscara, v roce 2003 pak získal Zlatý glób za hlavní roli v… (viac)

Karlík a továrna na mrtvoly

Karlík a továrna na mrtvoly

17.09.2012

Nikdy se nikomu nezavděčíš

Nikdy se nikomu nezavděčíš

11.01.2007

Každý měl aspoň jednou v životě ten problém, že ať udělá cokoliv sebelepšího, tak se někdo musí ozvat hlasem nespokojeným. Tahle životní moudrost platí dvojnásob ve filmovém průmyslu. Před několika… (viac)