S & M: Metallica with Michael Kamen Conducting the San Francisco Symphony Orchestra

(koncert)
všetky plagáty

Metallica odehrála 21. a 22. dubna 1999 v Berkeley Community Theatre v San Franciscu dva neobyčejné koncerty. Za doprovodu Sanfranciského symfonického orchestru a pod vedením (nyní již zesnulého) skladatele Michaela Kamena, vznikl téměř dvou a půl hodinový záznam, který kombinuje nejlepší metal se symfonickým orchestrem (3DD!3)

Mefistoss

Matador těžkého kovu se jal obklopit se symfonií. Proč ne?! V roce vzniku ještě snad poměrně originální záležitost. Hutné molové skladby sice pasují k doprovodu orchestru výrazně lépe, než rychlé záležitosti typu Master of Puppets, kde mi přijde aranž byť skvěle složených orchestrálních backgroundů místy až rušivá. Režijně je ale koncert pěkně zvládnutý a práce se světlem a efekty je vkusně sehraná se střihem a náladou skladby. Členové kapely zvládli na jejich poměry lehce nadprůměrný herecký výkon a hudebně je po absolvování živého vystoupení a zhlédnutí dalších živých nahrávek podezřívám z podvodu (postprocesing je bohužel v dnešní době velmi silný nástroj ukrývající muzikantovy ruce za výkon procesorů a šikovnost techniků a mistrů zvuku). ()

Šakal

Metallica ve spojení se symfonickým orchestrem......že to nelze? Každý, kdo si pustí toto netradiční 2DVD ze živáku, na kterém hraje Metallica společně se Sanfranciským symfonickým orchestrem, případně zavře oči, zaposlouchá se a následně se nechá unášet tímto netradičním spojením, mi musí dát za pravdu, že to možné je. Dokonce si troufám tvrdit, že některé skladby vyznívají ještě silněji než původní originály. p.s. ( Nejen ) pro fanoušky kapely Metallica povinnost. ()

GodComplex

Vizualne a z hlediska performance to neni nic moc a brousi to spise do sfery nudy, ale po zvukove strance se jedna o excelentni zalezitost. SM Orchestr v cele s Michaelem Kamenem Metallicu nejen doplnuje, ale vytvari vetsine skladeb naprosto novou dimenzi, do ktere by se sama Metallica nikdy nedostala. Uzasne symfonicke intro jakozto coververze Morriconeho z westernove klasiky The Good, The Bad and The Ugly. Nekterym songum orchestr neskutecne prospel. Jeden z relativne mala svetlych momentu v kariere Metallicy. 8/10 ()

giaruj

Michael Kamen vie ako na hudbu do pozadia. Orchester sa s Metallicou mieša 1:1. Niektoré "albumovky" mohli nahradiť hitovejšie veci. Tešil som sa na Unforgiven, či Creeping Death. Do set listu sa nedostala žiadna skladba z Kill´em all. Škoda, aspoň Seek and Destroy mohli spustiť. Najkrajšia skladba: One. Najlepšie sa v nej prejavili dramatické prvky Hetfildovho hlasu a filmový orchester Michaela Kamena. ()

Rousse

Jojo musí se nechat, že spojení "Metlly" a symfonického orchestru je nezvyklé, podotýkám, že ne moc originální, ale přesto plodné. Změkčení smyčci jejich hudbě vůbec neuškodilo - ba právě naopak - posunulo ji trošku do jiného (a vůbec ne špatného) rozměru. Přesto všechno si stejně radši poslechnu tvrdou řezbu v původním ostrém zvuku. A když už jsem u toho zvuku - ten na DVD mě teda hodně zklamal. Kvalita opravdu nic moc - orchestr na pozadí, kytary trošku vystupujou, ale to vše je hodně přeřvané zpěvem - James Hetfield má sice bombastický hlas (o čemž mě přesvědčil i živě ve Vídni), ale tady je ho slyšet neúměrně nahlas oproti hudbě. ()

• Vyjma skladeb z debutového alba Kill 'Em All na koncertu zazněly všechny písně kapely. (Corpsegrinder)
  • Záznam je sestřihem ze dvou koncertů. Divák tak může postřehnout, že v jednom střihu hraje Kirk Hammett na černou kytaru a ve střihu druhém, v té samé písni, hraje s kytarou barevnou. (ImJohny)