Ve výzkumném středisku je vyvinuta metoda, s jejíž pomocí je možné vstupovat do snů jiných lidí a ovlivňovat jejich životy. Vynález chtějí zneužít teroristé k zavraždění prezidenta USA. (Hans.)

honajz

Na slabé tři hvězdy to asi je. Ale snad jen díky tomu, že se tu objeví v nijak náročné roli Max von Sydow a že některé snové sekvence jsou natočeny docela slušně. On ten příběh totiž nic moc - je roztříštěný a ke konfliktu dojde až po hodině filmu. Navíc některé věci nemají pravidla, což zrovna u tohoto typu filmu bývá poněkud problém. Máme zde třeba médium, které uhodne, jaký kůň vyhraje, a žije ze sázek. Ale toto médium netuší, že po něm a kolegovi jdou zabijáci nebo že kus od něho stojí auto na jinak prázdné ploše a bude ho chtít přejet. Stejně tak ve snech je zvláštní, že host může přebrat iniciativu, protože bych řekl, že čí sen, toho pravidla. Ta spiklenecká historka mi taky přijde taková zvláštní, zvlášť když si uvědomíme, že prezidentovi šlo o vzájemné odzbrojení, tedy dobrou věc, kterou by vlastně Blair měl chtít podporovat - jenže tyhle věci tady do detailů nijak vysvětleny nejsou. A pobavila mě hláška postavy Dennise Quaida, který do té doby pije samá dobrá piva z minipivovarů, před prvním skokem do snu: „Tohle je stavební dělník. Doufám, že až se vrátím, nezačnu pít europiva." (Dobře, řekne "komerční piva".). Taky je vtipný ten sexuální sen tlouštíka, i když je brutálně prostříhaný a je to velká škoda. ()

corpsy

V dnešnej dobe by sa z takéhoto námetu vytrieskali vizuálne akčné orgie v troch rozmeroch. V polovici 80. rokov si ale filmári vystačili s napínavým konšpiračným thrillerom, v ktorom sa s výnimkou záveru objavuje iba minimum trikových záberov. Scenár funguje celkom dobre a v mnohých jeho častiach pôsobí až akosi uveriteľne, avšak mdlá réžia pôsobí staticky a tak snímok častejšie nudí ako zabáva. ()

Lacike

Niečo medzi A Nightmare on Elm Street a Flatliners. Prípadne niečo ako The New Mutants. Film v ktorom vo výskumnom stredisku skúmajú sny. Väčšinou sa z nich dozvieme len to, že chlapík má nočné mory, lebo sa bojí, že ho podvádza žena. Nakoniec sa z jednej postavy vykľuje aj zloduch, ktorý chce zabiť prezidenta, ale aj tak mi všetky tie epizódky nepripadali nijak pútavé. A Dennis Quaid mi ako hlavný namyslený hrdina pripadal nesympatický. Snáď len tá triková stránka pôsobí roztomilo retro. Žiadne CGI ale kopa zadnej projekcie. Celkovo ma to proste nebavilo. 4/10. ()

DaViD´82

Podobnost s první Noční můrou čistě náhodná? Zřejmě ano, když Dreamscape přišel do kin o pouhé dva měsíce dříve, ale i tak ta podobnost (v detailech i širším celku, od pravidel snění až po záporákovi drábky) mnohdy vyrazí dech. Tohle sice není primárně horror, spíše dobrodružná jízda, ale během snových pasáží to rozhodně umí být pěkně strašidelné (především druhý prezidentův sen je v tomto ohledu naprostá lahůdka). Navíc jsou tu sny i jiné než pouze noční můry a i ty fungují na jedničku, lépe řečeno veškeré sny jsou za plné hodnocení. Jsou totiž nápadité a každý je zcela jiný, se svou vlastní stylizací a poetikou. Od vyhánění dětských nočních můr až po sexuální snění (bohužel se dochovala jen zcenzurovaná verze). Škoda, že se to ve své době neuchytilo více. Jak hlavní hrdina, tak celý ten nápad by klidně snesly nějaké to pokračování. ()

choze

Zlé tajné služby zneužívající jedince s psychickými superschopnostmi pro svoje nekalé plány, obavy z atomové války a snaha jí zabránit, zabíjení lidí uvnitř jejich hlavy... Průměrná rodinná sci-fi, která trochu hrábne i do hororu a připomene řadu filmů dřívějších (Zuřivost, Mrtvá zóna, Scanners) i z téhož roku (NOES, Žhářka) a do finálního snu proniknou i tehdy oblíbení zombíci a ninjové. Námět slibný, ale scénář je na osmdesátkovou dobrodružnou jízdu málo zábavný a na konspirační thriller příliš ohraný a postrádající napětí. Jediným tahákem jsou snové sekvence, ale i když nejsou špatné, konkurenční NOES je má mnohem nápaditější. Promarněný a zbytečný film. ()