Když byl v roce 1969 natočen historicky první český dětský televizní seriál, zachycující současné děti a jejich starosti, okamžitě vzbudil u diváků ohlas. Ukazoval obyčejné dětské kamarádství, vztahy mezi dětmi i dospělými, zachytil atmosféru pražské Malé Strany (natáčel se v okolí Jánského vršku i pražských barokních zahrad v podhradí) a „nastartoval“ například i hereckou kariéru Marka Ebena v roli Válečka. (Česká televize)

Lupes

Dějově poněkud chudé a přece to v sobě něco má. Jakousi jiskru. Banální příhody dětí jsou nahlíženy dětskýma očima a získávají tak dobrodružné rysy velkých zážitků. Zveličena je tak jejich síla; nereálné rysy má však i jejich vzájemná komunikace. Nechápu ocenění Janečkové za práci s dětmi. Pokud nejste členy Klubu za starou Prahu, bude to pro vás nejspíš pěkná otrava. Děti běží tam, běží zpět, běží tuhle, běží támhle... ()

RedOctober

Milý a nostalgický seriál ze staré vnitřní Prahy, kdy na Malé Straně žilo víc jak trojnásobek obyvatel a nebyla přeplněná turisty.  Navíc je tento seriál plný kamarádství ze začátku čtyř výrostků. Tady kouzlu minulých dob dopomáhá černobílá barva. Marek Eben se zaslouženě stal díky tomuto seriálu hvězdou, ale popravdě nejen díky němu. ()

Mischko

Těžko objetkivně hodnotit kvalitu klasiky, kterou sledoval v dětství snad úplně každý. A protože jsme to tehdy - a někteří dokonce i teď, co jsme trochu zestárli - prostě milovali, nelze dát Válečkovi a spol. méně, než **** ()

Kajislav89

Nedávno jsem se na něj díval znovu a bavil jsem se stejně jako před lety. Skvělý seriál, který má kamarádství nejen v názvu, ale i v obsahu. Pro mladší dobrá zábava a pro starší i poselství o pravém přátelství. Jinak Váleček, to je postava naprosto nezapomenutelná. ()

javlapippi

Nezletilá partička rychlošípovského modelu, obohatená o dievčenskú štvrtinu si užíva malostranské detstvo. V prvej sérii sa jedná o bežné detské dobrodružstvá typu "našli sme psa, čo s ním", najdramatickejšie je prekazenie zlodejstiev na klzisku a na záver sa to zvrhne na nezištnú pomoc postarším blížnym. Mňa osobne viac bavila séria druhá, kde už s členmi družiny počína lomcovať puberta a junáci si nevedia rady so sebou a hlavne sa mení ich pohľad na dievčinu, u ktorej vývoj ide rýchlejšie, ako to už býva. Tá sa im pokúša urobiť z klubovne krúžok šikovných rúk pre iskričky, ale oni majú na socialistické mládežnícke organizácie svoj buržoáznou propagandou ovplyvnený názor, umocnený snahami jedného pionierskeho vedúceho o zblíženie sa práve s ich kamarátkou. Tento postoj sa zmení počas pobytu na vidieku, kde sú najprv za pražáckych exotov, aby sa následne zblížili najprv s miestnou omladinou a napokon aj dočasnými obyvateľmi pionierskeho tábora. Sympatickí detskí herci aj neherci (dominuje Marek Eben čoby vtipný element), solídne výkony tých dospelých, nenáročné príbehy (najviac ma pobavili infiltrácia na tanečný venček a účasť na konkurze do filmu) s chytľavou znelkou, dávajú dokopy príjemnú zmes. ()

mrLotus

Kamarády jsem vždy považoval za modernější verzi Rychlých Šípů.Skvělý seriál.Jako kluk jsem se strašně bál, když v druhém díle objeví údajnou mrtvolu a ona je to pak figurína.A taktéž nezapomenutelné prostředí Malé Strany. ()

Danulinda

Tři a půl bodu. Je škoda, že konce jednotlivých dílů nejsou většinou dotažené, zejména ve druhé sérii by si díla zasloužila větší vypointování. Herecké výkony solidní, jen Lenka Pletková se snaží natolik, že to zavání přehráváním. Marek Eben vypadal zejména v první sérii opravdu "hustě", ovšem v druhé sérii nejen, že zhubl, ale ukázal nám, že už tehdy to byl malý umělec (hra hned na několik hudebních nástrojů). Dnes patří mezi naši moderátorskou špičku. ()

martins

První série výborná, druhá horší, chybí postava Bertíka, postava Gábina nechutně mutuje, herci jsou o čtyři roky starší.. ()

Gig

Seriál mého dětství. Opravdu? No jak se to vezme. Ty postavy a osudy usou o generaci a něco dál. Dětství jsem prožil v osmdesátých letech, ale ta dětská dobrodružství, jejich pohled na svět, parta kamarádů, co si říkala třebaže hanlivou přezdívkou jako Váleček - u mě třeba Špekáček - to vůbec nebylo myšleno hanlivě. Parta kluků a holek, co trávili volno u babičky, nosili vajíčka, lezli na stromy, řešili psa atd. - to vše jsem / jsme zažívali i my. Horší to bylo už s pokračováním, kdy Váleček a jeho parta zestárli o pět let a doba dětství je tatam. Postavy zažívají jiné starosti -holky a spol. Jenže já se ba to tenkrát díval očima dítěte, jelikož já s těmi postavami nestárl. Jak jsem psal jsem jiná generace. Nemluvě o tom, že mentalita puberťáků a jejich pohked ba svět na počátku sedmdesátých let a můj, kdy já byl starý jako ony postavy - to už byl počátek, polovona devadesátých let - je úplně jinde. Nicméně první série a dětství party okolo Válečka je skvělé. Samozřejmě dnešním dětem to už asi nemůže nic říkat. Nejde o to, že to není z dnešního pohledu akční - i když scéna s figurýnami a mrtvole může být trochu zajímavá i dnes - ale hlavně dnes dětem romantika ve smyslu lezení na stromy, stavět bunkry, nebo jen se procházení v lese nic moc neříká. Nemluvě o nisení vajíček apod. ()

japekli

Už jako dítěti mi připadalo, že ta parta musí bejt pod dohledem nějakejch přísnejch dospělejch, přece by se nechovali tak nemožně šprťácky. To bylo v začátku, pak, když povyrostli, to bylo ještě horší. ()