Začíná vypravování o rafinované a krásné šlechtičně Jeanne de la Motte Valois, o intrikách na královském dvoře, o lásce a vášni k druhému pohlaví, ztracené stavovské cti, ale také o nádherných šatech a briliantových špercích, které probouzely nebývalé touhy a mohly se stát oslňujícími aktéry spletitých příběhů, z nichž ten o náhrdelníku byl skutečný a začal takto: Milované dítě hraběte a hraběnky z Valois, malá Jeanne, si žila jako v bavlnce až do chvíle, kdy do jejich domu přišli vojáci a krutě zabili hraběte, jenž si dovolil oponovat králi Ludvíku XVI. Zabavili rodině majetek. Truchlící hraběnka, která navíc byla v jiném stavu, smutek nepřežila. Dospělá Jeanne si pak umínila získat čest a dobré jméno rodiny zpět. Jejím pomocníkem se stává kardinál de Rohan a klíčem k navrácení cti briliantový náhrdelník... Oscarová Hilary Swank (Boys Don't Cry) a briliantový náhrdelník, vytvořený z 647 drahých kamenů, který věnoval král Ludvík XV. své milence Madame Du Barry, jsou hlavními atrakcemi kostýmního romantického příběhu režiséra Charlese Shyera o pikantních praktikách u dvora a skutečném skandálu, který rozhýbal společenský život francouzské aristokracie 18. století. Není bez zajímavosti,že film se natáčel také v Čechách. (oficiálny text distribútora)

ti88na

No náhodou to celkom ušlo. A viac než ušlo, v podstate ani neviem čo by som tomu mala vytknúť. Tieto francúzske "rozprávky" mám rada a vždy ma poteší keď natrafím na príbeh, o ktorom som ešte nepočula a ktorý je zároveň takto pekne filmovo spracovaný. Krásne kostýmy, hudba, samotný príbeh, láska, šarmantný humor a dojatie, všetko tam bolo vyvážene namiešané. Na moje veľké prekvapenie mi nevadila ani Hilary Swank, ktorú inak príliš nevyhľadávam, práve naopak musím ju len chváliť. Takže tí čo majú radi historické príbehy, nemajú čo váhať. ()

sud

Když jsem sledoval "Million Dollar Baby", nemohl jsem věřit, že je to ta samá Hillary Swank. Tam naprosto zářila a působila jako velká profesionálka a přesto velice civilně. Ovšem zde je taková nemastná neslaná. Nevýrazná šedá myška, která neoslní. Celkově se jedná o průměrný kostýmný film s průměrným asi vším. ()

Pavlínka9

Krásný kostýmní příběh v čele pro mě opravdu ošklivou Hilary Swank, která mi ale pokaždé dokáže, že v jejím případě na vzhledu nezáleží, jelikož je výborná herečka, poté okouzlující Simon Baker, bravurní Adrien Brody a vynikající Brian Cox, který pro mě dokázal celý film uloupit pro sebe, i když tam téměř nebyl :) Příběh vynikající, vystihující, skvělé intriky a zápletka, která poukázala na tehdejší dobový problém v čele s ženou, jež neznala limity své pokladnice. Co se mi ale fakt nelíbilo byly zpomalené záběry, kterých tam bylo přehršel a taky jsem nepochopila hudbu - jedna z nejhorších, co jsem kdy slyšela a do tohoto filmu se vůbec nehodila. ()

MaedhRos

Walken potěšil (Chris vždycky potěší) a Brody byl skvělý... Ale nějak tomu chyběla přesvědčivost, atmosféra a šťáva. Na nějakou krutě mrazivou analytickou sondu to bylo ukrutně melodramatické a povrchní, na melodrama (neřkuli strhující drama) to zas bylo trestuhodně vycmrndlé (a povrchní)... A na to, aby to byla aspoň zábava, to zas bylo trochu moc...nudné. A že s tímhle příběhem a těmito hrdiny by se dalo naložit mnohem, mnohem lépe. ()

Rex Mundi

Klasická kostýmovka, pekná výprava. Dumasov román Kráľovnin náhrdelník si pamätám len hmlisto, no som si istá, že nebol taký patetický. Okrem toho ma popudilo, ako sa tvorcovia snažili vyvolať dojem, že v starom francúzskom súdnictve sa používali rovnaké formulky a postupy ako v súčasnom americkom. Hilary Swank mi do role Francúzky veľmi nesadla, Joely Richardson na tom bola omnoho lepšie a Brian Cox v rámci možností filmu exceloval. 3* len s ohľadom na žáner, v konkurencii s akýmkoľvek kvalitným filmom toto neobstojí. ()

• Točilo se na zámku Kačina, katedrále sv. Barbory v Kutné hoře, Valticích, Lednici a Dobříši. (M.B)