Kubula a Kuba Kubikula

Animovaný / Rozprávka
Československo, 1986, 57 min (Minutáž: 7–9 min)

Před dávnými lety chodil po světě medvedář a jmenoval se Kuba Kubikula. Doprovázel ho medvěd Kubula. Byl to velký neposeda a velký mlsoun. Kuba si s ním už nevěděl rady a tak na jeho nezbednosti vymyslel medvědí strašidlo Barbuchu. A tím to vše začalo. (Česká televize)

type_B

Návrat po vlastních stopách V: Vančurovy ozvěny se útěšně vrací skrze čas. Obraz vesnice konce 19 století a poč. 20. se pojí s dětským viděním světa a s gramofonovým záznem, který jsme si pouštěli jako děti u mé babičky. Dodnes před sebou vidím Barbuchu zhmotňujícího se z proužků kouře a strachu v šatlavě. A ten krásný obraz zimy, v níž dovádí celá vesnice. Jedna z nejhezčích novodobých českých pohádek vůbec. ()

Šimpy

Knížka se mi líbila mnohem víc. Spousta kreseb vypadá v knize líp, hlavně Barbucha. "Bar, bar, bar!" Asi chtěl jít do baru.:-) ()

dr.fish

Petr Haničinec je dobrou volbou vypravěče této pohádky. Dokáže to celé zabalit do závoje tajemna. Netušil jsem, že tak jednoduchý příběh může být tak poetický. 90% ()

otík

Recenze na delší půlhodinovou verzi: Mix sedmi dílů nabídl seznámení se s hlavními postavami, zrodem strašidla Barbuchy a pár jejich příběhů (putování po světě, ve městech, ve vězení, závěrečné osudy). Animák naivní, pro hodně malé děti, větší už nemůže zaujmout. Haničinec příjemný, animace bídná. Hudba: Josef Celba ()

pursulus

Toť vše.¬         Nemám nic proti tvorbě animátora pana Zdeňka Smetany, ale musím říci, že jeho černého Barbuchu, jakožto i jím podané postavičky medvědáře a medvěda, nemohu klásti nad citlivější podání Karpašovo z roku 1955. Pro mne tudíž počin naprosto pominutelný, troufám si tvrdit, že rozvernost podání příběhu a postaviček zrovna neodpovídají předloze od spisovatele Vladislava Vančury; je z ní takové hopsání a hejsání, toť vše…¬                 Podobně kritická opoznámkování: uživ. 'paascha', 'berg.12'. ()

BluT

Čet jsem i knížku. Dávno. možná ji mám eště někde doma. A určitě je lepší jak tenhle večerníček. I když ne o moc. ()

RockChick

K tomuto seriálu můžu říct jen jediné: Jako malá jsem tenhle večerníček z celého srdce nenáviděla; dodneška si pamatuju nějakou hnusnou scénu, jak tam jeli po sněhu dolů, blé. A co je víc než názor malého parchanta ze školky? ()

Paity

Zdeněk Smetana režíroval už Malou čarodejnici a povedl se mu stejně i Kubula a Kuba Kubikula. Příběhově je to ale slabší a malá "čadorka" prostě vede. ()