Harry Potter a Kameň mudrcov

• Česko Harry Potter a Kámen mudrců (viac)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózny
Veľká Británia / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Harry Potter je sirota a žije u svojich jediných príbuzných, Dursleyovcov. Tí sa o neho starajú naozaj len z povinnosti a najradšej by boli, keby mohol ísť Harry preč. Ich želanie sa naplní, keď malý Harry dovŕši 11 rokov. To je vek, kedy sa začína povinná školská dochádzka na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej - Harrymu začnú chodiť listy, ktoré však jeho strýko s tetou ignorujú, navštívi ho sympatický polobor Hagrid, a na jeho odporúčanie sa dostane do Rokfortu, kde spolu so svojimi dvoma novými kamarátmi Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovou zažíva najväčšie dobrodružstvá svojho života. (TV Markíza)

Kubaz

Pro fanouška knihy skvělý úvod do filmového světa HP. Výborné herecké obsazení a vcelku dobře provedená vizuální stránka. Není to nic převratného, ale rozhodně se to nemá za co stydět. ()

agent00074

První ze ságy o mladém kouzelníkovi s podtitulem "kámen mudrců" vypráví o poznávání kouzelnického světa a o prvních kouzelnických krůčcích Harryho. O vstupu do kouzelnické školy v Bradavicích a poznávání nových přátel. Dle mého názoru velice dobře natočený film se skvělými efekty a s ještě lepší předlohou (Rollingová) Ruku na srdce: komu se nápad nelíbil? i proto 4* ()

tribys

Columbus není příliš dobrý režisér. Tímto filmem to dokazuje. Šlo z toho vytáhnout více. Podstatně více. A williamse mám rád, ale až na úvodní melodi se také moc nevyznamenal. ()

tcheque

Zhustit děj čtyřset stránkové knihy do jedhono filmu byl bláznivý nápad. A taky se nepovedl. Film o dětech, které bydlí v hradě a čarují, ale nijak nevybočuje z linie ostatních filmů se stejným námětem. ()

Petal76

Kniha je skvělá o tom žádná, možnost dostat vše podstatné do filmu asi nereálná,ale já jsem za filmové zpracování vděčná, děti se dočkali konečně zase něčeho kouzelného, pohádkového a nejsou krmeni jen superhrdiny. Těším se na další díly, bo knihy do konce nezklamaly.....no až na klasickou závěrečnou větu....... všichni spolu žili až do smrti a měli kupu dětí :-D ()

Latec

Celkom príjemná rozprávka, teda približne keď som mal 12 to bola pre mňa jedna z najlepších... Dospelý divák ju pretrpí možno aj s radosťou (OK, trochu naivné...) ale tie xichtíky detských hercov – bolo vidieť, že sa majú ešte čo učiť. Chcel som dať 4*, ale to by asi nebolo fér voči Tajomnej Komnate, ktorá je naozaj o niečo lepšia. ()

Alister

Chris Columbus reziroval pred Harry Potterem dva uspešné notoricky známé komediální megahity. Ten první, Sám doma, oslovuje spise ty nejmensi divaky. Tím druhým je pak vsemi oblibeny Mrs. Doubtfire-táta v sukních. V obou filmech Columbus ukazuje nadani a cit pro detskeho divaka a komedialni situace, avsak Harry Potter je spise dramatem...( v dlasich dilech pod taktovkou jinych reziseru si dokonce nic nezada s nefalsovanym hororem) Film se velice verne drzi predlohy, coz je mozna na skodu, ptz se snazi pojmout velke mnozstvi udalostí, ktere se v knizce staly, a uhání tak vylozene dabelským tempem. Mozna by bylo lepsi nektere sceny vyzvednout a nektere naopak uplně vypustit...Scenar je i na to, ze vychazi z knizky pro deti,velice prostoduchý. Technicky je film ve skvělé kondici a stejne tak hudební doprovod od Johna Williamse dosahuje vysokých kvalit. Nejslabsim clankem hereckeho obsazeni je jednoznacne Daniel Radclife a jako hlavní protagonista je neustále na ocich takze se jedná o problém dosti zavazný. Narozdíl od svých tří hlavních hereckých kolegů působí dosti prkeně a nevýrazně. Vsechny knihy o Harry Potterovi mam prectene nekolikrat. Kazde precteni ve me zanechalo mnohonasobne víc nez filmove zpracovani, coz sem cekal, ale ne v takoveto mire. 3* ()

Naranyan

Až na úplný závěr a nemálo kyselých úsměvů uděluji 50, né 100 bodů ! :). Už vlastně ani nevím, proč jsem byl odjakživa proti Potterovi tak zaujatý. Snad kvůli Rowlingové a jejím nemocničním lůžkům, snad pro obecné zfanatizování. Až teď si uvědomuji, že to vlastně vůči Harrymu bylo nefér. On za nic z toho nemůže. Teď, po svém zaujetí fantazy a pohádkami v poslední době zkrátka musím prohlásit Pottera za jednoho z nejlepších v tomto žánru. Znovu (jako třeba i při Stardustu) mi připomněl, jak rád bych žil ve světě pohádek. Možná jsem víc dítě než ostatní, ale, hlavní otázkou je - tíží mne to snad ? Rád odpovím. Ani trochu. Za jakoukoli výpravu do snového světa plného čar a kouzel, který opravdu cítím už vždy budu udělovat plné hodnocení a nenechám se ovlivnt ničím a nikým. ()

le poulet

Celou sérii Harryho Pottera mám přelousknutou několikrát a musím říct, že tenhle díl se skoro vyrovná knize, což znamená, že je mimořádně zdařilý, ale není to dokonalé. Jenže ono nic není dokonalé, víme..... Dobrý film poznám podle toho, že mám některým postavám chuť jednu vrazit. Tady bych nafackovala Snapeovi a Dursleyovu rodinku bych nejspíš kompletně vyvraždila. Hermioně by možná taky nějaká přilítla, je naprosto nesnesitelnej šprt, ani se nedivím, že ji Snape nemůže vystát, ale je to dobře zahranej šprt. Takže asi tak... ()

zurivymlok

První dva díly pod taktovkou Chrise Columbuse mě natolik znechutili, že jsem ještě nenašel odvahu - i přes změnu režiséra a dobré recenze - podívat se na další díly. Snad časem. P. S. Nejsem přesvědčený, že Daniel Radcliffe byl správnou volbou. Jeho postava působila spíše dojmem neschopného blbečka než talentovaného čaroděje a jeho herecky výkon nebyl nic moc. ()

tuberatanka

Film ma sklamal už ako trinásťročného fanúšika tejto knižnej série - a kým ku knihe sa občas rád vrátim aj dnes, film ma dodnes ničím nechytil. Z celkom obstojne napísanej nápaditej rozprávky tu urobili plytký preefektovaný mišmaš. Občas je to celkom pôsobivé vizuálne, ináč asi nič. Nikdy som nepochopil výber hlavného protagonistu, a taktiež košatá predloha bola dosť zredukovaná, na škodu veci . Neviem si predstaviť, ako by som reagoval, keby som pred zhliadnutím knihu nečítal - obávam sa, že by som si príliš nemal ani ako vytvoriť vzťah k postavám a prostrediu. Rozprávka-nerozprávka, takémuto príbehu táto vyumelkovaná vyleštenosť viac škodí, než pristane. Samotný film v poriadku, ale ničím význačný. Ako spracovanie knihy silne nevýstižné. ()

spawn866

Harry Potter je celkem dobrý film, nečetl jsem sice knihu, ale myslím si že ve filmu, vlastně ve všech dílech, teda alespoň na mě působí Harry Potter dojmem že vůbec neovládá magii. Sem tam ho někdo naučí pár kouzel, ale snad ve všech dílech se naučil dohromady max. pár kouzel a pak se z ničeho nic dokáže ubránit Voldemortovi, no opravdu nevím jak to bylo v knize, ale ve filmu je Harry Potter fakt velkej hňup! Myslím si že mohli Harryho Pottera ve filmech naučit trošku více té magie aby nevypadal jako hňup. ()

BrunoBanani

První díl a taky zákonitě pohádka, i díky režisérovi. Herci mladí, tak se nedá čekat nic závratného, ale když to beru jako pohádku a nebo jako normální film, tak je to celkem fajn. Prostě začátek filmové ságy s jemným rozjezdem. ()

Tomx112

10 let přemlouvání a překonávání odporu. Nakonec na 3. pokus shlédnuto za cenu neuvěřitelného přetrpění nudy a několika usnutí. Ale konečně můžu říct: VIDĚL jsem to.... ()

Chegí

První film byl dost velkým zklamáním. V té době jsem znal Harryho Pottera nazpamět, takže hrubé úpravy příběhu mne naprosto ničily. Ale samotný film byl příjemný, hodně pohádkový, barevný - začátek nové generace. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

12.04.2023

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

04.04.2023

Tohle už bohužel není apríl. Server Bloomberg totiž přes noc přišel s nečekanou zprávou, že se HBO blíží k uzavření dohody ohledně nového seriálu vycházejícího z knižní série Harry Potter od… (viac)