Harry Potter a Kameň mudrcov

• Česko Harry Potter a Kámen mudrců (viac)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózny
Veľká Británia / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Harry Potter je sirota a žije u svojich jediných príbuzných, Dursleyovcov. Tí sa o neho starajú naozaj len z povinnosti a najradšej by boli, keby mohol ísť Harry preč. Ich želanie sa naplní, keď malý Harry dovŕši 11 rokov. To je vek, kedy sa začína povinná školská dochádzka na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej - Harrymu začnú chodiť listy, ktoré však jeho strýko s tetou ignorujú, navštívi ho sympatický polobor Hagrid, a na jeho odporúčanie sa dostane do Rokfortu, kde spolu so svojimi dvoma novými kamarátmi Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovou zažíva najväčšie dobrodružstvá svojho života. (TV Markíza)

Bukiet

Nechci se nijak zastávat režie Chrise Columbuse, ale je nutno si uvědomit, že v době vzniku prvního filmu teprve vycházela třetí kniha, takže režisér a vůbec všichni tvůrci byli svázáni jistou neznalostí věcí příštích. Proto chápu, že Columbusovi nezbylo nic jiného než jen přesně obrazově vyjádřit děj knihy. Film je, stejně jako kniha, určen pro mladší diváky, ale umožňuje starším návrat k dětství a vzbuzuje očekávání, kam příběh autorka dotáhne. A už v prvním díle je jasné, že pokračování mohou být jen temnější a temnější. ()

vaeg

Nejoblíbenější postava: Severus Snape (Alan Rickman) ... Pěkně natočená adaptace prvního dílu slavné série. Působí velice dětinsky, přesto má něco do sebe. Dospělý herci jsou vynikající a vévodí jim samozřejmě Alan Rickman. S herci dětskými (především pak s Danielem Radcliffem) je to ale horší... Překvapivě nejlepší práci odvedla Emma Watson, jejíž herectví díl od dílu spíše upadá (ale to sem nepatří). Film kopíruje knihu takřka slovo od slova a najdete v něm prakticky veškeré výmysly J.K.Rowlingové. Slabinou snímku jsou určitě digitální efekty. Tenhle film obzvlášť by si zasloužil lepší práci. Jinak ale povedené dílko pro celou rodinu. A pokud patříte k fanouškům knižní série, určitě vás dokonalá věrnost předloze potěší dvojnásob. ()

RedRose

Proste a jasne... Serie ktera me po X letech opet donutila cist knihy... Nad tim cim to presne je spekulovat radeji nebudu... Filmova zpracovani techto knizek taky nepotrebuji nijak zvlast hajit a snesou i nejprisnejsi kritiky ;-) ()

Galliano odpad!

Tento snímok si iné hodnotenie ako odpad nemôže zaslúžit, typická komerčná sračka s neuveritelným príbehom, ktorí všetci spapali aj s navijákom. Je to proste zlé, detské a zaostalé..... ()

Martin00x

V dětství jeden z mích nejoblíbenějších rodinných filmů. Teď už je to na mne moc dětské, ale když bych měl příležitost se na to kouknout, tak se klidně kouknu. :) ()

Alojs

Dlouhé, přesto zajímavé a nepostrádající jisté kouzlo. První díl hodnotím v režii Columbuse výš než jeho nástupce. Seznamovačku zvládá všeobecně lépe. Ne tak jako akční kejkle v "epizodě" navazující. ()

Uhura

Dětské, patetické, trapné. Rozkošný chlapeček Harry se vymaní ze spárů svých ďábelsky zlých pěstounů, stane se vyjímečným, ohání se svou kouzelnou hůlčičkou a před každým zlem ho chrání láska jeho zesnulé matky a moudrý dědeček Brumbál. ()

Tiiso

Velmi dobře udělaná pohádka, určená ne jen pro děti. Knižní předlohu jsem neměl možnost si přečíst a zůstávám u hodnocení filmu. Hned od prvních okamžiků se s námi příběh nemazlí a před námi se rozjíždí kvalitní fantasy jednadvacátého století. V rychlosti a ve zkratce jsou nám představeni všichni aktéři a místa kde se vše odehraje. Pak už příběh jen a jen graduje aby jsme se dočkali šťastného konce. Než jsem se k němu ovšem dostal byl jsem svědkem velmi dobře napsaného děje, plného emočních okamžiků, plného napětí a legrace. Toto vše je okořeněno spoustou vizuálních hračiček a opravdu skvělou doprovodnou hudbou, která je více než jen doprovodná. Takřka si žije vlastním životem. Jak jsem plížil dějem, dokázali mi tvůrci připravit i velmi dobré okamžiky překvapení a scény jako famrfál či hraní v šachy jsou už doslova excelentní. Herecké výkony třech dětských aktérů, jsou velmi přesvědčivé a úsměv Radcliffeho naprosto odzbrojující. a vlatně mě vůbec nevadilo, že jsem se na snímek díval sám a neměl kolem sebe žádné děti, které prý dokáží takovýto styl vyprávění dobře okořenit a podpořit. Plný počet hvězd ode mě první Potter nedostal, protože přes veškerou objektivitu je snímek určen především pro mladšího diváka a nedokázal mě přece jen naplno uvrhnout do filmového vytržení. Ale to je pouze čistě jen můj subjektivní postoj a pocit. ()

Gromit

První díl se drží knižní předlohy velmi věrně (pro někoho možná až moc) a plní spíše roli povinné expozice do světa J. K. Rowlingové. Chris Columbus si nicméně zaslouží uznání za způsob, jakým se mu tuto populární ságu podařilo nastartovat. Kdo ví, jak by to bez něj asi dopadlo?! ()

Shredder

Columbusovi sa vycitalo ze film urobil prilis detsky, zatial co neskorsi reziseri urobili film strasidelny a ovela drsnejsi. To vobec nie je zasluha reziserov, pretoze kazdy kto HP cital vie ze napatie a drsnost v knihach sa postupne stupnuje. Film preniesol na platno zrucne a magicka atmosfera na vas len dycha. ()

Jacccob

Parádní začátek jedné z nejlepších sérií. Vzhledem ke kvalitě ostatních snímků je to tak na tři, ale tady to prostě všechno začalo. ()

nicneznam

V příjemném klidu jsem si s velkým odstupem zopakoval prvního Pottera, abych si ujasnil, co si o něm po těch sedmi kvalitativně nesourodých filmech mám vlastně myslet. Chris Columbus nespoléhal a nesoustředil se na prvotřídní efekty (Ty mohly být, ale nejsou.), rozvoj základních postav a podrobné načrtnutí jejich vztahů (S tříhodinovou verzí mohlo být.) kamerové nálety na bradavickou středozem (Ty mohly být, ale jsou zbytečné a nejsou.) chtivě okázalé, ale bezduché akční scény (Ty jsou hlavně v pětce.), směšně vyhrocené charaktery postav za účelem jednorázově zaujmout/pobavit diváky. (Jedna ze zásad čtyřky.) K tomu neměl zapotřebí dělat z knihy nesourodý guláš plný trapných výlevů hlavních postav o dramatičnosti nijak se rozvíjející situace (Díl 7, 06 komerční zvratky) a za poslední, neměl potřebu rozdělovat svůj film na dva díly, přičemž v tom prvním by Harry Potter po 146 minutách dostal nabídku hrát chytače za Nebelvír. (Tehdy nebyla potřeba ždímat drze prachy, s končící sérií už ano.) Co se Columbusovi povedlo s chirurgickou přesností je jedna věc - typový výběr herců ve všech rolích, který je jen ukázkou věrnosti a tvůrčího respektu z knihy. John Williams - zbytečné mluvit. Další nesmrtelná melodie, další hudební práce, která neparazituje, ale je s filmem v dokonalé symbióze. Úvodní filmové představení největšího knižního fenoménu bude kdysi stejnou Columbovskou klasikou jakou je Sám doma nebo Táta v sukni. Přesto bude v očích milionů fanoušků knihy ještě něco víc a za tento film se nikdy stydět nebudou. ()

Izz

V tomto případě se srovnání s knihou prostě nelze vyhnout a film z něj nevychází úplně nejlíp.Sterilní režie Chrise Columbuse totiž byla tím nejhorším,co Harryho Pottera mohlo potkat.Herci,výprava,hudba,triky,vše je výtečně ošetřeno,kouzelnický svět skvěle načrtnut,ale když si režisér neumí poradit s gradováním děje,vedením postav a dalšími základními věcmi,je to prostě průšvih.Nevadilo by mi dětské pojetí,i první kniha byla taková a v kontrastu s pozdějšími filmy z toho mohla být fantastická pohádka.Bohužel,nestalo se tak a je z toho rutinní průměr.A mě to jako velkou fanynku knižní předlohy mrzí dvojnásob. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

12.04.2023

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

04.04.2023

Tohle už bohužel není apríl. Server Bloomberg totiž přes noc přišel s nečekanou zprávou, že se HBO blíží k uzavření dohody ohledně nového seriálu vycházejícího z knižní série Harry Potter od… (viac)