Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiálny text distribútora)

Ichabod

Genialni Thortonova postava, ktera k nam promlouva i obrazem skrze genialni zabery podkreslena uzasnou hudbou na nas pali jednu situaci za druhou, kteoru clovek asi jen tak nevymysli. Skvele jsem se pobavil. Tomuto filmu jedine co jde vycist je snad jen pomale tempo, ktere mne od druheho zkouknuti asi odradi. Ovsem to nemeni nic na tom, ze by tento film mel videt snad kazdy. Skveli herci, bezchybna rezie a opravdu par nezapomenutelnych scen u kterych jsem umiral smichy. ()

mcleod

Výborný film s hustou atmosférou. Strašně moc mám rád film noire a tohle je jedna z nejlepších ukázek, jak takový film udělat. Příběh není originální, ale k vizuálnímu zobrazení se hodí jedna báseň. Billy Bob Thornton, stejně jako všichni ostatní herci, je perfektní a parádně se hodí k charakteru hlavní postavy. Na Coeny jde o netradiční film, ale rozhodně o doporučeníhodný. ()

mirec88

Krásny coenovský film, pri ktorom som sa opäť zamyslel nad svojím životom a absurdnosťou tohto sveta a jeho zvláštnych zákonitostí. Záver mi síce trošku nesadol, nemyslím to čo sa stalo, to mi naopak imponovalo, ale taký náhly zvrat v takom pomalom filme, ktorý bol veľmi príjemný a zvláštny. Občasný čierny humor bol super, dobre, že ho tu Coenovci nedali až tak veľa. Vyzerá to tak, že Billy Bob Thornton sa zaradí medzi mojich obľúbených hercov. Po Plese príšer ďalší perfektný herecký výkon - by som povedal, že na Oscara. ()

vyfuk

Film bratrů Coenů, kteří se rozhodli vsadit na hodně zvláštní styl filmování, který někteří dnes již znají pouze lidi z reklam na Raiffeisenbank. Hlavní postava, obyčejný muž s lehce neobyčejným příběhem, který nás lhostejně provází jakožto vypravěč svým příběhem. Film je nevinný a nikomu neublíží, ale popravdě v celku ta stránka příběhu není žádná sláva. Tento film je takový ten typ, který bych třeba napsal i já, ale je to film, který nijak nezáří svou pointou. Je skoro až zajímavé jak někdo dokáže natočit film o ničem a stejně je to dokonalé. ()

blixadovan

Asi můj nejoblíbenější film z dílny bratrů Coenových, který stojí a padá s naprosto strhujícím výkonem Billy Boba Thorntona, který vlastně vůbec nehraje, jenom je, asi tak jako ve straších francouzských detektivkách Jean Gabin. I když "jenom je"? To by pak ale musel být mužem, ktrerý byl, on však nebyl. Blbost, všichni kolem něj mu dělají pouze křoví. Krásně stylizovaná černobílá kamera a jako vždy svůdná Scarlett Johansson jsou ovšem velkými třešněmi na tomto holičském dortu. ()

voleman

Další vynikající film bratří Coenů. Coeny mám hodně rád a tohle jejich dílo by se určitě vešlo do jejich TOP trojky. Je to znovu takový ten Coenovský styl, který je ovšem něčím malinko odlišný od jejich ostatní tvorby. Muž, který nebyl má skvělí noir styl, atmosféru i herce v čele s vynikajícím Thorntonem. Pro mně byl i příběh a jeho vyprávění výborné a nic proti němu nemám. Černobílé provedení pak výsledek ještě určitě vylepšuje. Prostě je to taková stylová tichá pecka, která sice asi nesedne každému, ale mě určitě sedla a beru jí jako silně nadprůměrný film. 90% ()

solskjaer

Nádhera,genialita a absolutní uspokojení!!! Thornton byl neskutečně perfektní! Samozřejmě nechybí ani Coenova zamilovaná herečka Frances McDormand, která je Coenovo pravou rukou :-))) GO COEN´s GO!!! ()

sedm.1

Spíš 3 1/2 *.Na Coeny nic moc,nicméně film má svou velmi dobrou atmosféru,výborného Thorntona,a nápad udělat ten film černobílý,prostě jen za průměr považovat nemohu. ()

mozkomor

Tak takhle vypadá dokonalý film. Brilantní scénář, kde má každá drobnost svoje místo, bezchybná režie i herecké výkony (minimalistický, ale o to působivější Blilly Bob Thorton nebo Tony Shalboub jako právník, který ještě nikdy neprohrál - zatím) a hlavně úžasná černobílá kamera - přesně tak to mám rád. ()

vitekpe

3+. Tesil jsem se na tenhle film dlouhou dobu a nakonec jsem nelitoval straveneho casu ani kvuli obrazkum, ani kvuli hereckym vykonum, ...ale dohromady mi to nejak nesedlo. Tak snad jindy... ()

ranp

Výborný film. Sice se mi zdálo, že snímek má pomalejší "rozjezd," ale s postupem času mě to vtahovalo čím dál víc do děje. Celé je to stylové, s výborným scénářem i výbornou kamerou. Černobílé zpracování tomu ještě přidalo na kvalitě. Snímek ukazuje, že život je někdy docela paradoxní..Tenhle film byl lepší, než jsem čekal. Hodnocení 90%. ()

Maynard.

Opravdu hodně zvláštní film, takovej jinej. Na to, že sem si myslel, že u toho do 5 minut vytuhnu, tak sem bez problémů vydržel celý film, navíc mě tenhle kousek bavil. A to se tam vlastně jenom povídalo a nic moc jinýho se tam nedělo. Jo, to bude tím, že bratři Coenovi mají super scénáře. Krapet mi to připomínalo Fargo (teď myslím scénář, páč tam se taky jedná o nezdařilej plán, kterej se parádně zvrtnul). I zde to má hlavní hrdina, kterej by mohl dělat reklamu na redka, páč v každým záběru džambí o sto péro, dobře vymyšlený. Ale i zde se mu plán díky prkotině absolutně vymkne z rukou a pak už se to jen ser e a ser e. Sice je to spíš vážný a smutný film, ale já se prostě musel chláat, když si B.B. Thorton zapaloval cíga ať už doma u vany, před barákem, v kadeřnictví při stříhání malejch hošanů... Jo, ten mi dával. Celkově mě dost tenhle kousek překvapil, páč nemám zrovna v lásce černobílý filmy, ve kterejch se toho moc neděje. Jo,tohle šlape dobře! ()

herr_carter

Stylově hodně podobné Zbytečné krutosti a prvotině od mistrů Coenů, jen už prostě nedotažené do úplné dokonalosti onoho začarovaného kruhu...............moje hodnocení = 8 z 10. ()

darwin

Kouzelný film-noir s výbornými hereckými výkony. Hlavně Billy Bob Thornton podává životní výkon. Joel Coen vede celý film zcela jistě. Za zmínku stojí také kamera a výtečná kompozice obrazu. ()

misstake

První film bratří Coenů, co se mi líbil od A až do Z. V momentě, co jsem si už už říkal, že jejich styl není zrovna můj šálek piva, tak jsem byl donucen tímto brilantním snímkem změnit názor. ()

vaja

Ty brďo! Ta kamera byla dokonalá!!! A scénář? Jedinečná absurdita, jak je u bratrů zvykem. Zatím Thorntonova nejlepší role, co jsem měla možnost vidět. ()

SjamK

Těžké dilema jestli dát tři nebo čtyři. Nic proti "pomalosti" děje, protože to mi ani nepřišlo, bavila jsem se. Málomluvný Thorntonův hrdina mi sice nebyl příliš sympatický, zato například McDormandovou jsem si jejím výrazem v coenovkách celkem oblíbila, takže po herecké stránce také ok. Akorát tolik noir (myslím "noir-noir") to zas nebylo. Copak o to, film je to natočený pěkně, kamera úhledně propracovaná a zajímavá. Ale znáte to, "opravdové" staré filmy mají své kouzlo. Mají jiného ducha. Snad i že právě často nejsou po technické stránce (z pochopitelných důvodů) tak dokonalé, sem tam nějaký nefalšovaný analogový škrábanec, sem tam přeskočí obraz, ze starých filmů něco čiší. A to je ono. Když se dneska někdo pokusí natočit film jakoby "postaru", stylově a třeba v černobílém (taky všechno, co je černobílé se ještě nemusí jmenovat film noir, že), rukopis moderní doby se většinou nezapře. Ale tím určitě nechci na nic a nikoho plivat, na Coeny a jejich styl už vůbec ne. Tak i tak je to jen můj subjektivní dojem a nakonec stejně dávám čtyři. Tohle "Fargo naruby" mě bavilo víc, než si myslím :-) PS: Možná je od základu špatně hodnotit coenovku noirovými měřítky.. coenovka je prostě coenovka. Není tohle ten klič? ;) ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)