Zbytečná krutost

• USA Blood Simple (viac)

Marty, bohatý majitel baru v Texasu, zjistí, že jeho nešťastná žena Abby má poměr s jeho sympatickým barmanem Rayem. Najme si toho nejbezohlednějšího soukromého detektiva, aby je oba zlikvidoval. Marty si neuvědomí, že detektivovi Visserovi úplně chybí jakákoli morálka, a za všech okolností si bude chránit jen svou kůži. Tím je pro Martyho nebezpečný, ale aspoň ví, na čem je. Abby a Ray tento luxus nemají a věří, že Marty je jejich jediný problém. (oficiálny text distribútora)

Phex

Krásně propletá detektivka, jejíž motivy vyplouvají i v legendárním Fargu. Studená, "texaská" atmosféra jako zvon ! ()

nikkittka

Jeden z nejgeniálnějších debutů všech dob a dodnes minimálně jeden ze tří nejlepších filmů bratří Coenů.No jo,tvůrčí nezávislost je sen. ()

Sticks

Vyzerá to, že Coenovci mali veľkú párty, tak si povedali, že by bola prča poprehadzovať postavy. Teda majiteľa baru a detektíva, veď zámeny frčia, a ľudia budú jasať, lebo čo je zvláštne, to je dobre zahraté. No nevydalo, ono veľmi dobre zahrať nemohli, keďže pasovali opačne. Postava Raya nie je žiadna sláva, veď ten herec ani tvrdo nevyzerá! No a zostáva nám Frances... no tak si povedzme, kde hľadať sympatie, keď nám to nie je prakticky umožnené? Môj 6 film Coenovcov a, veru, ani tento ma nezaujal, už nikdy viac. ()

muti

taka nuda ze som pri tom skoro zaspal, po prvych 20 minutach som mal pocit ze pozeram Dallas a ani som nevedel co z toho bude. pri konci som sa rozhodoval ci to vobec dopozerat alebo sa otocit na druhu stranu a zaspat. takze co bolo na tom take uzasne a genialne? Zbytečná krutost, nie, zbytocny cas :/ ()

Rudy77

A konečne som sa dostal k prvotine mojich obľúbených Coenovcov. Očakávanie veľké, výsledné dojmy žial nie až tak pozitívne. Coenovsku poetiku síce badať už od úvodnej scény, kamera famózna, ale prepracovanosť dialógov a chytlavosť netipického príbehu nie na takej dokonalej úrovni, ako som bol zvyknutý v niektorých ich neskorších dielach. (Big Lebowsky, Muž ktorý nebol) Napriek tomu stojí za zhliadnutie ako uvedenie do Coenovsko bizardného sveta.... ()

CrazymanM

No,ze začátku mě to jaksi nebralo,ovšem jak film nabíral na obrátkách a pomalu jsem se začínal rozmotávat spirálu děje,musím říct,že jsem velmi spokojen! ()

TotalFilm

Bratři Coenové netočili vždycky tak veselé věci jako Záskok, Zmatky v Arizoně či Big Lebowskiho. Jejich prvotina Zbytečná krutost má mnohem blíž k temnějším a drsnějším titulům, jako jsou Fargo nebo Barton Fink, ale i ty jsou na druhé straně v porovnáním s ní doslova přecpány humorem. Možná připadala Zbytečná krutost příliš zneklidňující i samotným tvůrcům, a proto si napříště dali pozor, by jim v kinech nebo u televize kardiaci nekolabovali s napětím a jejich partnerky strachem a zhnusením nezavíraly oči. Ne že by se snad v případe Zbytečné krutosti jednalo o nějakou divokou sadistickou jízdu plnou přestřelek, stříkající krve a zohavených mrtvol. Naopak! Vyobrazení lidských ostatků je decentní a příběh jde kupředu tak pomalu, že kdybyste zkrátili na minimum každou scénu, ve které se postavy pouze pohybují sem tam, nebo koukají do kamery - zbylo by vám pětiminutovej klip k nějaké zabijácké baladě. Jenomže právě všechny ty nekonečně němé scény vás spolehlivě vtáhnou do děje a nedají vám šanci ho opustit, kdykoliv si s vašima nervama začne hrát. Otřepaná zápletka díky tomu dostává nový rozměr a nutí vás, abyste si uvědomili, že něco takového byste si určitě nechtěli vyzkoušet na vlastní kůži. Scénář je totiž ke svým jednoduchým a nehezkým postavám neobyčejně krutý. V tomhle filmu není nikdo, kdo by byl obdařen schopností rozlišit, co se vlastně kolem děje, a dobrou polovinu času jen přemýšlíte nad tím, že někdo dělá něco jenom proto, že si myslí, co má ovšem na svědomí ještě někdo další, o čemž ti první dva to přirozeně neví. Když už máte dojem, že se to konečně musí vyjasnit, tak se to ještě zkomplikuje. Režijní debut bratří Coenových nelze označit za pouhou formálně brilantní ukázku film noiru. Atmosféra nesnesitelného napětí se buduje už od Alfreda Hitchcocka stále stejně a působivost Zbytečné krutosti vás přesvědčí, že když už chcete zabít nevěrnou partnerku, je rozhodně lepší vzít to do vlastních rukou než si na to někoho najmout. ()

david666

Coenové umí. Ať si vezmeme na paškál dialogy, které jsou skvělé nebo herecké výkony (vždy vyberou nějaké pro mě neznámé herce a ti předvedou super výkon) nebo zajímavé pohledy kamer. Plus dobře odvyprávěný příběh, který je sice zamotaný až až, ale přitom jasně čitelný, takže se neztratíte. Scény pohřbívání zaživa a finální scéna v pokoji zaslouží absolutorium. ()

damdamh

Film je to bezpochyby po všech stránkách dokonalý. Hutná atmosféra a výborný scénář. Filmu se však nepodařilo na mě zapůsobit tolik jako se to povedlo Muži, který nebyl nebo Tahle země není pro starý... ()

bonovox

Debut ako hrom. Coenovci týmto filmom nakopli svoju skvelú kariéru. Aj keď v ďalších svojich snimkoch sa sem tam vykrádajú, vôbec to u nich nevadí. Hustá atmosféra, skvelá réžia a ešte lepší herci. ()

gabousek

Po tomhle filmu si clovek uvedomi, co vsechno muze zpusobit jedna nevera ve svete, kde uz nikdo neveri nikomu. Kde si ani milenecky par neni jist svoji laskou, kamaradi svym pratelstvim. Ovsem vyborne uchylnemu detektivovi bych neverila od prvni chvile a manzel - majitel baru taky nepusobil jako dobrak. Ale byt pohrben zaziva si asi nikdo nezaslouzi! Vyborna zaverecna scena, jak se snazi detektiv prostrilet ke sve nozem pribodnute ruce. ()

dusa77

Přesvědčivé,nápadité,chytré! Bratry Coeny mám rád ! V jejich filmech se dá napětí krájet,to platí hlavně u Zbytečné krutosti,ta poslední čtvrt hodinka fakt nemá chybu,kdyby byl první film každého režiséra aspoň podobný jako tento,bylo by to o nečem jiném. Přesto si myslím,že se ze stínů slavnějších Wachovských nikdy nevymaní. ()

Kozlowski8

Možná je to pouze mým amatérským vnímáním filmu a tím, že nerozumím filmovému umění, protože já mám na toto dílo zcela jiný názor, než většina zdejších uživatelů. Scénáristicky mi film připadal slabý, dialogy nepříliš zajímavé, hraní hlavních protagonistů jakési pomalé, mdlé, bez šťávy, stejně tak kamera. Od samého začátku nuda, kterou nabourala až výživnější poslední desetiminutovka. 25%. ()

Saxos

Když šéfovi, který není zrovna vedoucí dílny v Kolbence, ale vede striptýzový bar a nechá se od své zákonné i nakopat do koulí, obšťasňuji manželku, tak počítám s tím, že se mu to líbit nebude a pro mě to nemůže dopadnout dobře. Pak si ještě musím vybrat, jestli není horší i se zaplést do jeho polo úspěšné vraždy. Klady: překombinované, jak život sám; pěkná doba, když bylo 10k baků pěknej balík; Afroamerický /nebo, jak se jim v Texasu v té době říkalo/ barman nám pěkně ukáže bílý Conversky. Zápory: pouze na premiéru, podruhé už nepřekvapí. ()

KorenGeorge

Coenovská prvotina a hned naprostý poklad. Úžasná kamera, podmanivý hudební podtext, skvělé dialogy, výborně vybraní herci (moje favoritka samozřejmě mladičká Frances McDormand) a nezaměnitelná režie bratrské dvojice. Film střídá komické pasáže plné absurdního humoru s dramatickými a konečná čtvrthodina je čistokrevným mrazivým hororem. Všechno dohromady funguje dokonale, takže si celých 100 minut můžete vychutnávat jedinečný filmový zážitek. Pointa, kdy kvůli okolnostem a možná i absurditě života vlastně nikdo neví, co a proč dělají ostatní a co se vlastně stalo , byla použita v dalších Coenovských filmech, ale zde do sebe zapadá nejlépe. A soukromý detektiv v příběhu je jedním z nejlepších hnusáků všech dob. Celkově skvělý filmový zážitek. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Bratři Coenové chystají krvavý horor

Bratři Coenové chystají krvavý horor

30.01.2024

Je tomu už pět let od posledního společného snímku talentovaného tvůrčího dua bratří Coenů, jímž byl western Balada o Busteru Scruggsovi vyrobený pro streamovací službu Netflix. Po uvedení tohoto… (viac)

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)

Clooney natočí scénář od Coenů

Clooney natočí scénář od Coenů

26.10.2015

Spolupráce bratrů Coenových a George Clooneyho zatím čítá Bratříčku, kde jsi?, Nesnesitelnou krutost a Po přečtení spalte. Už brzy uvidíme jejich čtvrtý společný film, retro komedii Ave, Caesar!, tím… (viac)