Thunderbolt a Lightfoot

• USA Thunderbolt and Lightfoot

Neobvyklé akční krimi o bankovních lupičích, kteří chtějí získat zpět kdysi ukořistěné peníze.
Režisérský debut Michaela Cimina v sobě spojuje charakterovou studii i road movie. Snímek sleduje zločineckou dráhu čtveřice asociálů. Bývalý zloděj Thunderbolt (Clint Eastwood) a flákač Lightfoot (Jeff Bridges) se seznámí, když Thunderbolt naskočí na útěku před gangsterem do Lightfootova ukradeného auta. Spolu se vydávají na bizarní výpravu za Thuderboltovým lupem z dřívější akce, aby je o něj nepřipravili jeho bývalí parťáci, sadistický Red (George Kennedy) a inteligencí nepříliš oplývající Goody (Geoffrey Lewis), všichni ale na místo dorazí pozdě. Jednotřídní školní budova, kde byl lup ukryt, jako by se propadla do země. Všichni se tedy dají na spořádaný život a najdou si práci, přitom však plánují, že vyloupí stejné místo, které Thunderbolt a Red „udělali“ už dříve. Přestože se plán nezdaří, Thunderbolt a Lightfoot zjistí, že něco jim přece jen vyšlo, tedy alespoň si to myslí... Eastwoodův „pohodový“ Thunderbolt představoval odklon od jeho dřívější polohy drsných policistů či pistolníků. Na tuto hereckou proměnu reagovali velmi příznivě také diváci, a snímek tak zaznamenal poměrně slušný kasovní úspěch. Bridges získal svou druhou nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší výkon ve vedlejší roli, avšak Cimino následný projekt s Eastwoodem odmítl, načež dosáhl svého uměleckého vrcholu snímky Lovec jelenů (1978) a Nebeská brána (1980). (oficiálny text distribútora)

Henry Morgan

Musím přiznat, že pro mě to byl Eastwood v netypické roli, ale uznávám, že mu sedla. Bridges, ačkoliv se jednalo udajně o jeho první, větší roli, všechno zvládl s přehledem a perfektně zahrál trochu prosťáčka, ale dobrosrdečného, i když naivního. Rozhodně to bylo celkem zajímavé, ačkoliv musím říct, že ten film nepřetéká napětím. Bylo to chvílemi trošku nudné a ani nevím, jestli bych to označil za roadmovie, protože to bylo zhruba jen v první třetině. Rozhodně je velkým kladem konec filmu, kde se vlastně po utvoření přátelských vazeb čtveřice rozhodne vyloupit banku, vzájemná důvěra je veliká a náhle se vše zvrhne tak podivně reálným způsobem, že musím uznat, že si to těch 5 hvězd zaslouží, protože veškeré idylické či nudné party postupně dostávají tvar a divák musí film chápat jako celek, kde každý kousek má svou funkci. Co by mě ale zajímalo...a všiml jsem si toho už i v jiných, podobných filmech......jestli některé podivné situace či detaily mají kromě .... základní funkce, která spadá do děje ještě nějaký blíže neurčený smysl, například....muž s králíky....buď si dřív víc filmaři ujížděli na drogách nebo bylo zvykem vkládat zvláštní věci někam, kam se moc nehodí. A možná, že v těch starších filmech dělali ještě umění a ne konzum. ()

Klajnik

Kdyby byl Eastwood herečtěji výraznější a jeho postava osobnostně zajímavější, film by by to vytáhlo výše. Protagonista mi totiž přišel poměrně slabej, čímž strádá i ta přátelská vztahovost mezi jeho parťákem, což má být srdce celého příběhu. Mladý Bridges spolu s jinými postavami vynikly více. V mých očích film velmi pozvedají epizodky s různými vyšinutými individui, které hrdinové v první půlce filmu potkávají. Jednak jsou tato setkání pamětihodná a zábavná. Druhak vytváří dojem, že se příběh odehrává ve svébytném prostředí, které nemá na lidskou duši příznivý dopad. Škoda, že tento motiv není více rozvinut a film je ve výsledku spíše bezpředmětný a nesoustředěný. Druhá půlka filmu je totiž orientovaná na loupež a následný útek. Ze scénáře však šlo vytěžit více: Bylo by lepší, kdyby film  více akcentoval, že je třeba získat prachy, aby bylo možno z této zpropadené země nebezpečných cvoků uniknout, načež by se ti dva dali dohromady za účelem pomoci si k tomuto záměru. Jejich přátelství by se rozvíjelo a vyvinulo natolik, že závěrečný heist by jim sice přinesl prachy, ale jednoho z nich by stál život, načež by si ten druhý uvědomil, že by všechny ty získané prachy klidně vyměnil za takového parťáka.  <--- Pro tohle všechno je ve scénáři prostor, takřka to tam všechno je, ale jakoby si to Cimino pořádně neuvědomoval a nebyl tak schopen tyto mativy náležitě artikulovat. ()

B!shop

Film se defakto sklada ze dvou casti. V prvni se potka Eastwood s Bridgesem, vicemene se jen tak poflakujou, obcas ukradnou auto, sbali zensky nebo utikaj pred nasranym bejvalym partakem. Je to sice trochu o nicem, ale hlavni dvojka skvele funguje, Eastwood hraje takovyho drsnaka a Bridges zase hlaskujiciho posuka a skvele se doplnujou. Pak ale najednou v druhy pulce film prestane bejt skoro uplne komedie (pobavi akorat prace hlavnich hrdinu, aby si vydelali prachy na potrebny veci na loupez) a mame tu vicemene klasickej pribeh o vyloupeni banky, od pripravy, pres provedeni, az po utek. Pricemz konec je docela smutnej. Takze je to celkove takovy nevyvazeny, nejdriv samy hlasky, pak drama. Ale film je paradne natocenej, docela sviznej, sem tam je naka skvela akcicka nebo ultimatni hlaska ("Go fuck a duck.") a hlavne paradni obsazeni, krome hlavni dvojky hlavne nasranej Kennedy. ()

mortak

Takové příjemné prázdné nic, které se mi v sedmnácti docela líbilo, ale dnes je to spíše "guilty pleasure". Natočit to Francouzi, tak hlavní role hraje Delon a Belmondo. Do absurdity vyhnaná maskulinní oslava mužského přátelství, přičemž ženy jsou tu z hlediska příběhu na rychlý sex, a z hlediska diváka, aby ukázaly prsa. Ale Eastwood s Bridgesem drží film nad vodou, a jen díky nim občas zafungují vtipné, či tragické okamžiky. které jsou bohužel dost často proloženy jalovými scénkami typu magor za volantem, či sex u rodičů. Cimino bohužel jako scénárista za nic moc nestojí, ovšem ta příroda je nasnímána hezky. ()

Martin741

Hoci teda Michael Cymyno tocil neskutocne planoby ako Lovec Jelenu, Nebeska Brana a Hodiny Zoufalstvi, toto sa mu vynimocne podarilo. Teda rozhodne nejde o kult svetovej kinematografie, ale do slusneho priemeru film stale patri. Vychodnyles sa s Jeffom Mosty /Big Lebowski/ vyborne doplnuju, ba dokonca v prvej polke sa da aj zasmiat, hoci teda Jeff Mosty Vychodneholesa v humore predbehne a ma lepsie hlasky. V druhej polke filmu uz ale humor jaxi nestiha, a to u oboch hercov. Cymyno sa predviedol ako zrucny rutiner, hoci teda hovorim, ze tie horevymenovane svinstva nemam rad doteraz : 60 % ()

• Kulomet použitý k bankovní loupeži je Oerlikon 20mm Cannon. (HectorHagman)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (viac)

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

16.12.2010

Jeff Bridges je jedním z nejúspěšnějších hollywoodských herců, pětkrát nominovaný na Oscara, který si svým působivým výkonem v nedávném snímku Crazy Heart právem vysloužil tuto prestižní cenu v… (viac)