Zaklínač

Poľsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiálny text distribútora)

Anduril

Kniha Zaklínač ma zaujala. Ale v seriály som sa najprv nevyznal. Po knihe som sa naň dosť tešil. Hlavný hrdina odviedol skvelú prácu. Naozaj sa role Geralta chytil schopne a dobre. Ostatní herci a herečky mi prišli starí a dosť nedôveryhodne hrali svoje role. Dobre dobre teda ešte okrem Ciri. Bolo tam dosť nahotiniek a posteľových scén. A úplne zbytočne. Ale to platí aj o knihe. Inak má celkovo také pomalšie tempo a okrem pár akčných scén je dosť nezaujímavý. Netvorov nebolo v podstate ani vidieť a ich maskovanie bolo skôr na smiech. Hmmmm tak celkovo škoda. Mal veľký potenciál. Odporúčal by som ho iba tým čo čítali knihu a zaujíma ich iná alternatíva príbehu o Zaklínačovi. ()

Wallis3

V celku povedený neamerický seriál. Jede pěkně od začátku Geraltova života. Podle mě natočeno s láskou ke knižní předloze. Škoda, že toho nebylo natočeno víc. Ale zase natahovat to donekonečna,jako ty emerický výplody, tak zase asi taky dobře:-) ()

Luk Skywalker

Já ač neznalý knižní předlohy hodnotím seriál pozitivně, ale čtenáři Sapkowského to vidí jinak a nemají seriál rádi. Je to mnoho let, kdy dávali seriál v televizi, poté jsem jej neviděl a nejspíš jej už neuváděly znovu. ()

Hapretor

Pro srovnání jsem musel sjet oba seriály - tento - i nový s Henry Cavillem. Oba jsou dobré ... každý v něčem jiném ... Tento starý má lepší začátek ... takový víc procítěný - divný - zvláštní až mystický ... lepší dialogy a je víc poutavý tím tajemnem, které prostupuje celým dějem ... nový Zaklínač má pochopitelně vzhledem k rozpočtu lepší souboje, prostředí, kostými, ... je drsnější a víc odsýpá ... má spád, ale menší "kouzlo" ... jinak už nevím ... ()

tuwanakha

Nutno přiznat, že seriál je minimálně o dvě třídy výše, než o rok starší film - zatímco u filmu bych řekl, že se režisér se stříhačem zbláznili, seriál už má svoji logiku a příběh začíná připomínat Sapkowskiho povídky. Postava Zaklínače jak jí dokázal uchopit Michal Zebrowski je naprosto bezchybná a už jen za ni dávám hvězdičku hore. Největším záporem seriálu i filmu jsou bezesporul triky a to je u fantasy příběhu bohužel problém, zejména počátkem 21. století, kde Peter Jackson nasadil laťku na neuvěřitelnou úroveň. Problém s těmi latexovými potvorami měl už Conan Ničitel o patnáct let dřive, kdy filmaři nechtěně vytvořili parodii - v případě Zaklínače je latexový dráček tristní. Casting byl u polského seriálů mnohem kvalitnější než u amíků o 20 let později (s výjimkou tragické volby Marigolda), stejně jako velmi dobré herecké výkony a slušná hudba. Co se týče obsahu, bezesporu pomohlo zařazení Geraltova dětství, které osvětluje mnohé z pozdějšího zaklínačova chování. ()

Azurovydrak

Jde na tom vidět ten nízký rozpočet, a to opravdu často. Většinu doby to táhne vzhůru jen skvělý Zebrowski, protože Marigold-myslivec a Yennefer-čarodějka od plotny vážně nemají se svými knižními protějšky nic společného. Samo o sobě je to za pěkné dvě hvězdy, ale když z pohledu z roku 2020 vidím, jak moc se dá adaptace knih zaklínače dojebat, musím to trochu zvednout. 50% ()

raelz

Jsem tak trochu smutný z toho, že jsem nikdy nenašel nikoho se stejným názorem. Zaklínač, myslím tím jeho literární část, pro mne byl a je (a navždy bude) srdeční záležitostí. Bál jsem se, že seriál se ani zdaleka nepřiblíží kvalitám knihy. Pokud bych měl být objektivní, musel bych říci že ne. Jenže já jsem tu proto abych vyjádřil svůj názor - Zaklínač mne uchvátil. V podstatě jde o průměrný seriál, který se ale opírá o myšlenky knihy a tak si mě naprosto získal. Je jedním z těch seriálů (což je ale hodně způsobeno málo díly), u kterého jsem při sledování posledního dílu cítil smutek, že už se nikdy nebudu moct těšit na další díl. Já dávám za pět a nikdo mi to nikdy nevymluví (a že se lidé už pokoušeli). ()

Torgal

Knižnú predlohu milujem a o to viac ma mrzí ako dopadla jeho adaptácia. Zebrowski je ako Geralt výborný, zbytok obsadenia je ale úplne mimo. Z Marigolda urobili necharizmatického tlstého vidláka, Yennefer má k osudovosti ďaleko a Ciri je tu na tom úplne zle. Asi ju obsadili na základe príbuzenského vzťahu s producentom, inak si to neviem vysvetliť. Počítačové triky sú desivej kvality (chvalabohu ich tu moc nie je), kulisy pôsobia chudobným dojmom, šermiarske súboje sú zväčša dosť divoko nasnímané, scenáre epizód majú s predlohou spoločného pramálo a takto by sa dalo pokračovať ešte dosť dlho. Jediná vec ktorá sa dá bez výhrad pochváliť je hudba, ktorá jediná vytvára ten správny feeling. 4/10 ()

cure

"Neboj se, nejsem človek! ". Ak niekto dal Robinovi Hoodovi z osemdesiatych rokov plný počet tak pri tomto diele to musí urobiť zas a znova. Má to zkurvene dobre napísaný scenár. Hlavnou hviezdou je nie len hlavna postava "ako ho tu viacerí vychvalujú do nebies", ale skutočne všetci herci, spolu so scenáristami, režisérom, kostými, úžasná príroda...... Hudba absolútne namieste. Za tie peniaze by američania nenatočili ani tri diely. Toto je o filmovom umení a nie o peniazoch. Bez zásadných výhrad 90%. "Neboj se, nejsem človek! " ()

lxbch

Musím přiznat, že si z tohoto seriálu moc nepamatuju. Vím jenom, že mě to docela nudilo, ale na druhou stranu Zebrowski zahrál opravdu moc dobře. Těžko říct, jestli by z toho měl radost, že jsem to o něm napsal, když sám seriál za moc nestojí... ()

maciii

Jsem velkou fanynkou Geraltových příběhů a přesto jsem se v ději tohohle nemožného seriálu slusně ztrácela. Špatná režie, směšně vybraní představitelé, podivné kostýmy, nudné a nezajímavé charaktery, nehorázně zmatené vyprávění. Jedna hvězda pro charismatického Michala Zebrowskeho. ()

dakarin

Původně 3 hvězdičky opravuji na 4. Pouze 7.díl "Údolí květin" nemohu strávit, ať dělám co dělám - naštěstí není zařazen do verze filmu ... ani měňavka, ani čertík, ani pirátští elfové mi jednoduše nesedli - pouze zde byl Zaklínač v roli oslíka ... a tím se tak trochu tento díl vymyká zbytku ..... a to ani raději neuvažujme o roli dívky-živitelky všehomíra - to přelítlo :-( ()

Kremik

Já si myslím, že tohle je hrozně nedoceněný seriál. Bohužel je porovnáván s anglo-americkou produkcí, takže každý křičí, jak jsou špatné triky, neznámí herci, slabý výprava apod....Ale tento seríál má duši a to jedinečnou. Myslím, že tvůrci ani nechtěli stvořit holywoodské veledílo, prostě jen chtěli vdechnout život Geraltovi. Knížky mám přečtené tam i zpátky třikrát a vím, že to má spoustu chyb, ale má to přesně tu atmosféru, jakou by měl Zaklínač mít. A Michal Žebrowski je tu naprosto fenomenální... Ruku na srdce, kdyby česká produkce natočila alespoň něco trošku podobného, byli bychom nadšení. Protože Geralt z Rivie nemusí do Ordinace, ani Obchoďáku a Cestou domů si jde prostě po vlastní cestě. A za to by měl zasloužit dík. ()

Cinematrix

Vzhledem k tomu, že jsem nejprve odehrál veškeré herní série, kde byl zaklínač skutečně pojat jako mutant neurčitého věku 100+ se stříbrnými vlasy i vousy, pronikavým pohledem a ostře řezanými rysy, tak se mi nikdo nemůže divit, že když jsem se potom kouknul na polský seriál, kde ho hraje nějaký Michał Żebrowski, tak jem se upřímně zděsil. Tenhle hošík s baculatou tvářičkou, šedivou parukou a hnědým strništěm že má být můj idol? To, že měří 188 cm opravdu nestačí. Byl jsem tedy zvědavý alespoň na jeho věrného přítele Marigolda, lamače ženských srdcí s elfí loutnou. A už přichází na scénu Marigold! Pokoušejí se o mne mdloby. Tenhle by nezbalil ani mojí babičku, ale poláci to mají hozený asi jinak. Seriál nehodnotím, protože po pár odkoukaných dílech, kdy jsem se totálně ztrácel v polských lesích uprostřed zdlouhavých dialogů bez akce (naštěstí jí tam moc není, protože efekty jsou na úrovni souboje titánů z roku 1980) si nechci kazit iluze. Ale abych jen nehaněl, určitě je to ten nejlepší seriál o zaklínačovi, protože jinej zatím natočenej nebyl. ()

helraiser

Poláci když chtějí tak prostě umějí. Tohle mě bavilo a je mi opravdu jedno jak se drží knižní předloze či nedrží. Viděl několikrát a spokojenost. ()

Rypley

knihy Andrzeje Sapkowskiho o Zakllínači Geraltovi se staly pro příznivce fantasy kultovnímy. Zaklínač putuje krajem a pomáhá lidem zbavovat se různých "Monster". Avšak jelikož on sám není tak docela člověk, nemají ho rádi ani lidé ani nelidé. Seriál je prostě seriál. Jsou tu světlé momenty, které připomínají knižní předlohu avšak celek je dosti průměrný. Ale za pokus to stálo :-) . (Podobné filmy:Xena, Herkules) ()

Bobšule

Coby nadšená čtenářka Sapkovského knížek o Zaklínačovi jsem se na seriál těšila doslova jako malé dítě na nočník. Mé rozčarování tudíž dosáhlo naprosto identické intenzity. Za jediný klad proto považuji obsazení hlavní role. Michal Zebrowski se mi jako Geralt opravdu líbil. Zbytek byl ovšem k uzoufání. Nesmírná škoda!!!!! ()

R4D0

Na nízkorozpočtový polsky serial to je priam majstrovksé dielo,príbeh ma uchvátil,od samého začiatku tak ako celý serial,nájde sa pár drobných chýb ale nestoja za reč. ()