Zaklínač

Poľsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiálny text distribútora)

Azurka

Obrovské zklamání. Na seriál jsem se neskutečně těšila, knížky o zaklínači jsem milovala. Ale seriál jsem ani nedodívala, tak moc jsem byla zklamaná - dějem, výběrem herců, celkovým dojmem... ()

MrOgilwy

Mé dostaveníčko se Zaklínačem per contra... Pozdně noční sledování tohoto seriálu, kdy mé tělo po trénincích běželo za podivných podmínek v rámci svého typicky zvláštního režimu, asi jako po vypití Racka, mě přivedlo k předloze, která je nyní mému srdci bližší oproti jiným fantasy, které vnímám trochu jako cizopasníky. Nedočkavě jsem se vždycky těšil na další pokračování, kvůli tajemné polévce, trochu podobné čarodějnému lektvaru ze Zkoušky trav, uklohněnému tvůrci s použitím následujících ingrediencí - výkonům charismatického Zebrowského, pro mě podmanivé zvukové kulise, kvůli opravdu "skutečnému" reálu, mimo jiné i z Krkonoš, a notné špetce vlastní ryzí fantazie, kterou člověk musel vložit do této fantasy a jen tak zadarmo ji nerozdává. Knižní předlohu vnímám naprosto odlišně a při čtení pokaždé svádí boj s mou představou získanou právě díky tomuto seriálu a samozřejmě věcně vítězí. V podvědomí ale rezonuje pořád zvuk vzniklý již kdysi dávno, stále nedozněl. Avšak knižní Marigold vždy převálcuje toho seriálového skřítka a má mysl si již jiného neumí představit, a seriálový Geralt naopak prorostl do toho knižního. Teď již není návratu, Jaruga byla překročena. Z nostalgie hodnotím, tak jak hodnotím... Děkuji Geralte ()

IceZero

Podle mě stejně rozpoluplné komentáře jako je i samotný seriál. Asi můžu souhlasit s Galadriel, že do poloviny byl seriál dobrý, pak to trošku upadá. Knižní předloha je tak rozsáhlá, že z ní šlo využít určitě víc, ale to je pak na dlouhou debatu co ještě by tam mělo být. Mám doma a četl jsem Zaklínače i Ságu o Geraltovi a CIri a tři hvězdičky dávám spíš z nostalgie a úcty k A. Sapkowskému. Postava Geralta super, jinak jsem seriálem trošku zklamán, ale to je nejspíš dík vlastní představě vytvořené po přečtení předlohy. Bez její znalosti bych se v ději asi těžko orientoval ()

gloin

casti drziace sa Sapkowskeho predlohy boli vyborne medzi 4/5 (vadil najma vyber herca pre postavu Marigolda), ale neskorsie casti su holy nezmysel, hlavne pre tych, ktorí si precitali Sapkowskeho sagu ()

+sfinx+

Přál bych si, aby se tohoto skvostného námětu chytil třeba P.Jackson. Dovedu si živě představit ságu o Zaklínači, podobně, jako se chytl Tolkiena. Jsem za tenhle seriál rád, ale námět by si zasloužil víc. Z rozpočtu asi vyždímali, co mohli, ale to na dojmu nepřidá. Také mě zarazilo, proč si někdy tvůrci zbytečně vymýšleli, zatímco jindy brali z knižní předlohy i dialogy. Naneštěstí teda zatím zůstává TV podoba tím nejhorším ztvárněním předlohy. Předloha samotná je za 5* i herní podoba příběhu si zaslouží plné hodnocení, toto tedy zatím pokulhává. ()

Norri

Komentář zkopírovaný z filmu: Hodnotit tento film je pro mě celkem komplikované. Sapkowského ságu mám moc rád. Seriál nebyl ještě tak špatný, ale film bez znalosti předlohy moc smysl nedává. Přesto bych na něm vyzdvihl tři věci. Michał Żebrowski je jako zaklínač skvělý. Povedené jsou i souboje s lidmi (s netvory je to katastrofa). A jako poslední je hudba. Ta se mi líbí moc. Možná je to tím, že to točili Poláci a nebo také proto, že tvůrci zohlednili, že Zaklínač odehrává ve slovanském prostředí. Zkrátka a dobře hudba tam sedí jak prdel na hrnec. ()

Bald

Až na některé díly je tato Sapkowskeho předloha totálně znásilněna, přežvýkána a vyplivnuta. Vzniklý paskvil drží nad vodou jen pár dílů které se povedly. Film jsem raději neviděl, obávám se, že by mi zkazil i to dobré co jsem na seriálu našel. ()

Miranda99

Seriál se mi velmi líbil díky Michał Żebrowski. Myslím, že pro neznalce knížek je tento seriál naprosto bezcenný, jelikož na sebe pořádně nenavazuje. Hudba i scénář se mi velice líbil až na to, že k polštině se špatně shánějí titulky a v češtině má Geralt takový nepříjemný hlas na který se pak dá zvyknout. Je škoda, že je natočeno pouze 13 dílů.Myslím ale, že to není nic co by mělo lidi odpudit od toho přečíst si knížky, které jsou naprosto bombové. ()

petros25

Podle mě hodně podceňovaný seriál, který si alespoň ty 4 hvězdy zaslouží. Hlavní kredit samozřejmě patří autorovi předlohy, ale zejména režisér a hlavní protagonista (i několik vedlejších postav, hlavně Yennefer) si určitě pochvalu zaslouží. Na to s jak nízkým rozpočtem je seriál natočený je jeho úroveň obstojná. Rozhodně vyčnívá nad průměr většiny rádoby fantasy seriálů a filmů. Četl jsem něco o srovnání s Hrou o trůny, tak to pozor, s tímto seriálem se to srovnávat nemůže, rozpočtem jsou zkrátka úplně jinde a Trůny jsou o level výš. Přesto je to chytlavé a je škoda že tvůrci nezpracovali do seriálu i zbytek knižní předlohy (od nalezení Ciri). Bylo by fajn vidět to do konce, takhle je to jaksi v polovině utnutý. ()

math_y

Geralt - Michal Zebrowski- je naprosto nejlepší človek-démon, který mohl Geralta hrát. Zebrowski z toho seriálu udělal něco, na co se dá dobře koukat a co místy i připomíná knížku. Což s obtloustlým Marigoldem v myslivecké kamizole je výkon takřka nereálný. Zlepšit by šly bojové scény, to je jediná Michalova slabá stránka celém seriálu. (pěstní souboj s Cikádou předčil i knížku, ale jinak to byla slabá slabota). Je třeba pochválit celkovou atmosféru lokací. Z toho člověk opravdu má pocit, že se děj kdysi odehrával a jen náhodou ho zachytila kamera. Nic vyumělkovaného, ne jako např. v Xeně, tuna kulis, jeden pořád stejný hrad k dobývání, nic takového. Balancuji na 3-4*, ale je tam toho moc, ať už od chyb plynoucích z rozporu s přelohou SPOIL-závorka (Renfri otráví Geralta, přitom Zaklínači jsou vůči jedům imunní, renegát mučí Geralta, přitom zaklínači nejsou imunní vůči bolesti, naopak) nebo ten příšerný Marigold, či snad předpotopní zpracování kouzel. ()

CZechi odpad!

Hnus, blivajz, mrdka, prdelní hemeroid, urážka a výsměch. Toto jsou dokonale vystihující slova tohoto „seriálu“. Výprava? Děs! Ztvárnění postav? Ještě větší děs! Nevim jak vy, ale měl jsem fakt fakt potíže se na to dodívat, rval jsem si kleštěma zuby z huby s každým dalším dílem. Tak třeba zakřivený Geraltův meč, někomu to možná příjde jako detail, ale kurva, jsme snad v nějakým Japonsku? Chcete-li zahnutý meče, podívejte se na Kill Bill nebo na Ran a neserte je zaklínačovi do ruky. Vesemir, starý a zkušený zaklínač vypadal jako Šaolinský mnich zkřížený s Ghándím se špuntem od šampaňskýho v prdeli. To je jen malý příklad z obrovské spousty věcí, nad kterými se dá hodit šavle. Prosím, zavřete někdo toho, co to má na starosti. Můj imaginární zaklínačský svět v mém ubohém životě byl žravuchou právě pomilován, a to rovnou do zadku… ()

K.Eduard odpad!

Nepochopil jsem Geralta. Nepochopil jsem Marigolda, ani kreténsky směšný styl boje u kterého jsem se vždycky smál. "Efekty" tam raději vůbec neměly být, ale když si tak říkám Sapkowsky udělal moc dobře, že se od toho distancoval, protože neměl tenhle seriál vůbec vzniknout. Četl jsem všechny knihy a hrál všechny hry. Tohle vážení není Zaklínač......tohle je sračka. ()

Drakie

Fascinující seriál, ale v polovině, jak už tady psali jiní, opravdu tvůrci začali patlat děj z ničeho. Knihy se mi líbily a proto jsem se chtěla podívat na seriál, musím uznat, že se jim ta první část opravdu povedla. Herecké obsazení skvělé, děj do poloviny dobrý a příšery skvěle ztvárněné :) ()

bukajik12

Som velký fanúšik Zaklínača, ktorého som poznal hlavne z hernej série, a tak som si aj napriek mnoho negatívnym hodnoteniam pozrel seriál. A veru bol som velmi milo prekvapený, že ma to dosť bavilo. Nebudem tu hodnotiť slabé efekty , zle vykreslené súboje s príšerami. Aj keď Geraltovým poslaním je hlavne ničenie príšer. Tento seriál bol natočený s nízkym rozpočtom ale aj napriek tomu má rozhodne svoje čaro. Atmosféra fantasy sveta Zaklínača z toho priam dýcha. Musím pochváliť skvelé dialógy a podla mňa aj perfektnú hudbu. čo sa týka hercov- fantastický výkon Zebrowskeho, ktorému som to naozaj uveril a jeho výkon tento seriál tahal hore. Z ďalších postáv ma zaujal hlavne Marigold, ktorý bol rozhodne sympaťák a taký Geraltov psychológ. Rozhodne to nie je seriál z nejakou veľkou akciou ale seriál dýcha atmosférou Sapkowskeho Zaklínača na všetky strany a navnadil ma konečne sa pustit aj do knižnej série . ()

Buily09

Škoda,škoda... Zrovna tak skvělá předloha a takhle to dopadnout, ale už něco málo o tom. Nemůžu si pomoct, ale nemůžu dát více jak 2 hvězdy, protože zpracování je chabé a obecně herci jsou chabí. Efekty na tu dobu docela bída, ale je to koukatelné. Má to předlohu knihy, která má skvělé povídky a seriál se jich docela drží. Pouze jediný dobrý herec byl Michał Żebrowski. Jinak nikdo jiný mě tam ani moc neoslovil. ()

MirINDay

Začátek příběhu měl skvělý rozjezd, ale jakoby tomu od půlky chyběla šťáva. Napětí, akce a příběh se nedrželi ruka v ruce, ale dívali se na sebe z nejvyšších kopců Wyzimy, Novigradu a Nilfgaardu. ()