První z trojice televizních westernů, mapujících jednu z významných kapitol dobývání amerického Západu, vypráví příběh bývalého černého otroka Britta Johnsona, přezdívaného Černý lišák. Ten se spolu se svým bývalým majitelem, odvážným Alanem Johnsonem, nemalou měrou zasloužil o mír mezi indiánskými kmeny a přistěhovalci, kteří se v roce 1860 chtěli usadit na přidělené půdě v oblasti Texasu. (oficiálny text distribútora)

pytlik...

Jasný důkaz, že Foglar dorazil i do Ameriky, ten černošský hlavní hrdina se evidentně učil od Mirka Dušína a byl proto srovnatelně nesnesitelný. Zezačátku jsem si říkal, ok, nová doba, černoši se kamarádí s bílými a jsou děsní klaďáci, ale to režisér zapomněl na Indiány? A nechal rudoše klidně vypalovat, vraždit a ničit, tj. podporovat tradiční americký stereotyp o hodných osadnících a zlých Indiánech? No jo, ale potom si člověk promítne znovu děj a uvědomí si, že ti Indiáni ve filmu vlastně nikoho nezavraždili. Bělošským mužům se vyhýbali, pokud jim ochotně neposloužili jako terč a nevěnovali jim následně svůj skalp. Ženám a dětem neubližovali, odváděli je do zajetí. Pravda, ženám pak předvedli indiánský způsob předehry (jedna zleva, druhá zprava a jde se na to), ovšem to je v dnešní době padesáti a více odstínů šedi v podstatě také klad. Ba ne, teď si vzpomínám, jednoho muže Indiáni zavraždili. Ale to byl stejně rasista, takže dobře mu tak, ten se za člověka nepočítá! ()

ostravak30

Nevím, proč je Černý lišák rozdělen, když to celé spadá vlastně do takové trilogie spadající pod jeden název. V tomto díle dostává Britt Johnson svou přezdívku. A Černý lišák také poprvé úřaduje. Dokáže vyjednat návrat žen a dětí. Indiánský život je ale opojný a není divu, že se jedné manželce zalíbí. Tím spíš, když je její manžel násilník. ()

sud

Na konci 80. a v první polovině 90. let se s westernovými minisériemi roztrhl pytel. Trilogie "Černý lišák", natočená podle románů Matta Browna, patří určitě mezi ty lepší. Herecké výkony nejsou nijak špatné, naopak, Christopher Reeve (exsuperman) a Tony Todd (excandyman) podali slušné výkony. Série má paradoxně vzestupnou tentenci a první díl nám třeba nabízí zajímavý pohled na soužití bílých osadníků a indiánů a napínavý souboj černého lišáka a indiánského náčelníka nad jámou plnou hadů. ()

GAVIN17

Jeden z nejlepších westernů, jaký jsem kdy viděl, srovnatelný třeba s Tancem s vlky. Na příběhu je jasně ukázáno, jak by tpo vypadalo, kdyby se běloši dokázali dohodnout s Indiány. Tady k tomu byli donuceni z důvodu, že vojáci šli do války Severu proti Jihu a v pevnostech zůstali obyčejní lidé, mezi nimi samozřejmě pár darebáků, ale ti se již najdou všade, ale většina byla pro mír a klid. Úloha černochů v osídlování a bojích o Západa v 19 století je známá z mnoha literárních děl, i to, že mnoho z nich se stalo po útěku z otroctví bratry různých kmenů. Dobrý příběh, stále plynoucí děj bez zastávky, dávám 5 hvězdiček a těším se na další díl zítra. ()

fabecc1222

Je rozdíl, když něco působí levně v tom smyslu, že prostě nemáte peníze, ale z mála dokážete vymáčknout maximum, a v tom, když něco působí lacině, kdy nemáte peníze, ale ani vůli či talent to nějak zamaskovat. A Černý lišák je bohužel ten druhý případ. Tenhle první díl mi stačil, do dalších dvou už nepůjdu. ()