Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pomocný učiteľ  Prvá časť 3-dielneho televízneho filmu o živote a práci francúzskeho svetoznámeho vedca, zakladateľa svetovej mikrobiológie Louisa Pasteura. Pasteurov objav anaerobiózy u baktérií maslového kvasenia, ktoré znamenal základné poznatky pre ďalšie štúdium procesov dýchania a kvasenia. Venoval sa štúdiu nákazlivých chorôb zvierat. Dospel k všeobecnému záveru, že všetky nákazlivé choroby spôsobujú mikróby. Pri výskume cholery hydiny využil poznatky E. Jenneru a dokázal, že infekcia organizmu oslabenou kultúrou choroboplodných zárodkov nespôsobí smrť, ale vyvoláva odolnosť proti príslušnému ochoreniu. Takto vytvoril základy aktívnej imunizácie, ako metódy preventívneho očkovania proti nákazlivým chorobám.

Člen akadémie  Druhá časť 3-dielneho televízneho filmu o živote a práci svetoznámeho vedca, zakladateľa svetovej mikrobiológie. Významný bol Pasteurov objav anaerobiózy u baktérií maslového kvasenia, ktoré znamenal základné poznatky pre ďalšie štúdium procesov dýchania a kvasenia. Venoval sa štúdiu nákazlivých chorôb zvierat. Dospel k všeobecnému záveru, že všetky nákazlivé choroby spôsobujú mikróby.

Tvrdohlavý penzista  Záverečná časť 3-dielneho televízneho filmu o živote a práci svetoznámeho vedca, zakladateľa svetovej mikrobiológie. Louis Pasteur vytvoril základy aktívnej imunizácie, ako metódy preventívneho očkovania proti nákazlivým chorobám. Veľký praktický význam Pasteurových poznatkov o ochrane proti besnote podnietil vznik špeciálneho strediska na výrobu očkovacej látky; z neho vznikol Pasteurov ústav, ktorý vyškolil mnoho generácií svetových mikrobiológov a lekárov. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (35)

Autogram 

všetky recenzie používateľa

Dobrý námet, kvalitné spracovanie a výborní herci, nie je čo váhať nad silnými štyrmi hviezdami. –––– Nejaké guľôčky, tie rastú, potom puknú, rozdelia sa, a zase rastú. –––– Víno po dlhšom čase na lodi skysne. Pýtame sa, či by pán profesor nenašiel spôsob, ako tomu zabrániť. –––– Náhoda poslúži iba tomu, kto je vyzbrojený vedomosťami, kto je na tú náhodu dobre pripravený. –––– Ako ste nazvali tento svoj objav? – Nijako. Varené víno. – Ja si myslím, že by si zaslúžil názov pasterizácia. –––– Keby ste mi tie zvieratká neboli ukázali, nikdy by som neuverila, že existujú. – Čo vy, ale ani mnohí profesori neveria, že existujú. –––– Naša práca a naše mená budú dávno pochované v pieskoch času. Ale práca a meno pána Pasteura bude žiariť naveky v dejinách Francúzska. ()

tahit 

všetky recenzie používateľa

Filmové i televizní životopisy mnohdy bývají povrchní a mají málo společného se skutečným jejich životem. Zde to je ovšem jiné. Přesvědčivá rekonstrukce opíraje se o portrét osobnosti Louise Pasteura se drží faktických dat. Vpravdě realističtěji to herec důstojného stylu Daniel Michaelli už nemohl ani ztvárnit. Vytěžil z toho skvělý příběh velké osobnosti na poli vědy a ještě k tomu zajímavě. A pro ty, co mají rádi životopisné filmy, by se slušelo napsat něco málo o ději příběhu. Lze napsat, že děj kultivovaně postihuje hlavní etapy života Louise Pasteura a přesně odpovídá tomu, co chtěl film říci k objevům vědy. Slovenská televizní tvorba dokazuje, že si vůbec nepočínala špatně v době totality, jak dokazují starší hraná díla. ()

Reklama

majo25 

všetky recenzie používateľa

Svoju rolu hrá aj nostalgia, pretože už ako malý chlapec som si nenechal újsť túto trilógiu každý raz, keď sa v telke objavila a vďaka svojej popularite sa reprízovala dosť často. A je pozoruhodné, že to funguje dodnes. Je to životná Michaelliho rola, v ktorej dokázal pretaviť veľkú pokoru tohoto asi najznámejšieho francúzskeho vedca. Ale aj príležitostný humor hlavne vďaka roli Ivana Rajniaka skvelo funguje. Všetky tri časti tejto životopisnej, a v niektorých smeroch aj edukatívnej, trilógie sú vyvážené, ale najviac nezabudnuteľná je asi tá tretia časť s vynájdením očkovania. ()

MM_Ramone 

všetky recenzie používateľa

Profesor Louis Pasteur bol jedným z najvýznamnejších vedcov devätnásteho storočia. Bol to biológ, lekár a chemik. Člen prestižnej Francúzskej akadémie prírodných a lekárskych vied. Slovenský režisér Igor Ciel natočil v roku 1977, podľa kvalitného scénara Jaroslava Dietla, životopistný film o tomto významnom francúzskom vedcovi. Trojdielná mini séria prehľadne vykresľuje nie len vedecký, profesionálny, ale i osobný život Louisa Pasteura. Titulnú postavu vynikajúcim spôsobom stvárnil herec Daniel Michaelli. **** ()

topi 

všetky recenzie používateľa

Trojdílný televizní film o francouzském vědci, chemikovi a mikrobiologovi, který se zapříčinil o zásadní objevy na vědeckém poli zkoumáním kyselin a mikroorganismů jak v rostlinné říši, tak i na zvířatech a nakonec i na lidech. Scénář napsal Jaroslav Dietl a to je vždy záruka kvality. Režie se ujal filmař televizních her Igor Ciel. V první části se mladý Louis na univerzitě začne věnovat kyselině vinné a s ní spojeného kvašení plísní v sudech, které nakonec procesem zahřívání vyřeší a plísně zlikviduje. Na jeho počest se tento úkon nazývá pasterizace. V druhé části je pozván místními lidmi na venkov, kde zkoumá původ bourcového moru, který likviduje farmářům jejich úrody. Nedůvěra hospodářů a nezdar mu přivodí mozkovou mrtvici, ale jeho houževnatost, vytrvalost a hlavně trpělivost nakonec úspěšně zvítězí a zamezí příčinám moru se znovu vyskytovat. V závěrečné části se pouští do boje se vzteklinou, a očkováním protilátek nejdříve na psech a potom na lidech vynalezne vakcíny, které jsou proti vzteklině účinné. Během svého života měl pět dětí, ze kterých však tři zemřeli na tyfus, proto znal ten strašný pocit bezmoci, když nemohl vůbec nic udělat a jakkoliv jim pomoci. Podobný pocit bezmoci měl, když nemohl pomoci sedlákům vyřešit jejich problémy se zdárným vypěstováním úrody. Louise Pasteura výborným lidským charakterem ztvárnil Daniel Michaelli, jeho ženu Emília Vašáryová. Další herectvo netřeba komentovat, bezchybné výkony. Díky krásným kostýmům, rekvizitám a prostorám snímek vyznívá jakoby opravdu z 19. století, toho si na těchto inscenacích cením nejvíce. Hudbu složil Jaromír Dlouhý a nahrál Brněnský rozhlasový orchestr Leoše Janáčka. Kdo má rád životopisné filmy o vědeckých osobnostech, vřele doporučuji! Názvy jedotlivých částí : 1. Pomocný učiťel, 2. Člen akadémie, 3. Tvrdohlavý penzista. ()

Galéria (11)

Zaujímavosti (1)

Reklama

Reklama