Vlčí bouda

• angličtina Wolf's Hole
TV spot 1

Do Vlčí boudy, staré horské chaty se symbolickým názvem, umístila režisérka a spoluautorka scénáře Věra Chytilová děj filmu, který natočila v roce 1986 na námět Daniely Fischerové. Jedenáct mladých, pečlivě vybraných účastníků lyžařského kursu prožívá pod taktovkou vedoucího a dvou instruktorů nejdramatičtější chvíle svého života. Skupina dospívajících, v níž je jeden od druhého záměrně vzdalován, je v atmosféře narůstajícího napětí a podezírání dováděna až do situace, v níž se bude muset rozhodnout, zda pro osobní záchranu obětuje jednoho ze svého středu. V tu chvíli bude záležet už jen na nich, jak „úspěšný“ bude experiment, který se začal odvíjet ve chvíli, kdy je rodiče svěřili do péče vedoucích – tří podivných bytostí… Stejně jako v předešlých filmech, i ve Vlčí boudě rozvíjí režisérka aktivní dialog s divákem. Metodou analytického pohledu jim představuje varovný obraz nebezpečných úskalí, jež člověku hrozí, zpronevěří-li se principům lidského soužití. Jaký význam přikládá Věra Chytilová spolupráci s diváky, je zřejmé z jednoho z jejích rozhovorů: „Já preferuji takového diváka, který je otevřený, vstřícný, pozorný, lačný. Není to jen ten, kdo pouze přihlíží, ale kdo spoluvytváří, koexistuje. Takový divák jsem i já, pro něho dělám filmy. V to věřím.“ Nejvýraznější postavou záhadného příběhu je neproniknutelný vedoucí kurzu zvaný Táta, kterého znamenitě zahrál Miroslav Macháček. Tato role odhalila zajímavé, dosud nevyzkoušené možnosti hercova naturelu. K působivosti filmu přispěla i sugestivní kamera Jaromíra Šofra a hudba Michaela Kocába. (Česká televize)

Torgal

Český pokus o psychologický horror vyšiel celkom slušne. Námet solídny, atmosféra hlavne vďaka vydarenej znepokojivej hudbe veľmi dobrá a režisérka sa tiež snažila. Čo film ale strašne zráža dolu sú afektované ochotnícke herecké výkony všetkých účastníkov kurzu a násilné moralizovanie v závere. A to sci-fi si tvorcovia mohli tiež odpustiť. Hollywoodsky remake s kvalitnými hercami a pevnejšou režisérovou rukou by ma ale veľmi potešil. 6-/10 ()

GIK

Horor? Nebýt Kocábovy psycho hudby, která straší hned s úvodními titulky, tak to má zhruba stejnou atmosféru jako Sněženky a machři. ()

tranquill

Psychologický horor koresponduje s ostatní tvorbou Chytilové. Bizarní chování, lehce dokumentární kamera, neherci a tomu odpovídající výkony. Těžko se k tomu stavět ve smyslu líbilo - nelíbilo. Prostě je to zvláštní... ()

Schlierkamp

Československé drama, jež se později projeví jako nepovedené scifi, nesoucí se též v hororovém tónu. Skupina mladých lidí se rozhodne zúčastnit náročného lyžařského výcviku na opuštěné chatě zvané Vlčí bouda, vedeném netypicky klidným mužem říkajícím si Táta (M. Macháček) a jeho dvěma pomocníky, Dingem a Babetou. Čím více se seznamujeme se členy sportovního kurzu, tím více je patrné, že se jedná o hodně neobyčejnou a podivnou akci. O hororové prvky se postaraly vedoucí kurzu, zejména atraktivní Š. Červenková se překonávala (mimojiné scéna se sněhulákem). Režisérka Chytilová dobře rozjela ponurou a stísněnou atmosféru na horské chatě, avšak mám dojem, jakoby si nevěděla příliš rady s ukončením filmu, neboť její závěrečný únik do scifi hodnotím jako nepřipravený a težce nedotažený s nevěrohodným morálním poučením, v němž Macháčkova moudra zněla jako bláboly. O nevlídnou a depresivní náladu se zaloužila též Kocábova hudba, zajímavá těkavá kamera sledující detaily ve sněhu a nevzhledné interiéry Vlčí boudy. Co se týká vedlejšího hereckého obsazení, můžeme sledovat 11 dospívajících neherců, jejichž charaktery jsou poměrně dobře rozvedeny a různorodé vztahy mezi nimi vyplňují většinu snímku. S jejich účinkováním jsme neměl problém, jejich výkony byly většinou mizerné, nicméně největší nedostatek spatřuji někde jinde. S nepochopením jsem sledoval též maličké a hlavně zbytečné role některých rodičů (psychicky vyřízený J. Kačer, N. Divíšková, opět vtipný J. Krampol). V. Chytilová opět dokázala natočit výstřední film v jejím stylu, avšak tento snímek nenudí, přes jeho zjevné nedostatky se dle mého názoru jedná o něco nadprůměrného. ()

Cryptkeeper

Za mě jednoznačně jeden z nejzásadnějších českých hororů,který kdy vznikl. Nenápadný,syrový,psychologický snímek,který si zašlouží určitě větší hodnocení. ()

Kingjiri

Zaujala mě upoutávka v televizi, slušný hodnocení a zjištění, že jde o československej pokus v rámci žánru psychologickýho hororu. Výprava na opuštěnou boudu v horách a Kocábův hudební doprovod jsou největší klady snímku, přičemž se občas postaraly o slušnou atmosféru. Jenže hodně často se naráželo na (ne)herecký limity castingu, o vraždách se stále jenom kecalo a většina stopáže se nesla v duchu čekání, až se něco začne dít (nakonec moc nepomůže ani slabší finále). Zajímavej českej experiment, kterej však má hodně nevyužitej potenciál. Nebo se taky zkrátka podepsal zub času, protože žánrová konkurence je dneska uplně o něčem jinym. ()

Louie

Vynikající český film, který ani po letech neztratil nic ze své atmosféry a nadčasovosti. Škoda jen, že ho není tolik vidět... ()

BDMarty007

Opravdu skvělý film který dokazuje, že dobrý horor/drama se dá natočit bez velkých rozpočtů a animací. Takovej Miroslav Macháček, u něhož tušíte, že něco nehraje a možná je z jiného světa ... nahání větší hrůzu než 5ti metrová tarantule. Úžasná atmosféra, vytažená i vynikající Kocábovou hudbou a zajímavé morální dilema. Kamarád mi vyprávěl, že kdysi viděl projekci tohoto filmu v dnešním klubu Roxy, na beton vybourané staré kino, na ploše jen staré dřevěné židle, venku sníh a mráz, v sále kolem nuly s lehkým přitápěním z plynových teplometů ... Musím říci, že mu ten zážitek do dneška závidím! ()

Saimon

Videl jsem jeste jako zacek prvnim stupnem zakladni skoly povinny v malem kine,kdy nam byl film Very Ch. pusten zcela omylem misto zamysleneho "Pojdte pane budeme si hrat" a musim rici,ze film na me velice silne zapusobil. Jedno z mych uplne prvnich setkani s hororem. Musim rici,ze velice pozitivni. Diky Verko **** ()

stromekk

Nebýt toho trapného patetického konce, měl bych radost, že v Československu vzniknul zajímavý psychologický horor. Takhle to, bohužel, celé vyšumělo (s prominutím) do hajzlu :( ()

Markuss

Velmi zajimavý nápad, který ale Věra Chytilová dotáhla jen napůl do zdárného konce. Atmosféra filmu je díky disharmonické hudbě výborná, kamera je také velmi slušná a do koncepce se rozhodně hodí. A konečně samotné místo, kam je film situován, je také velmi dobré. Naproti tomu je tu poměrně slabý scénář, velmi špatné herecké výkony a také přespřílišné moralizování film shazují. Pozitiva a negativa jsou v rovině a to je u tohodle filmu velká škoda, protože měl rozhodně větší potenciál. 60% ()

Lasombra

Paní Chytilová je český Lynch?! Aspoň co se tohoto snímku týče. Mrazivá atmosféra by se dala krájet a nikdo vlastně netuší co je pořád hra a co realita. Zrychlené záběry stále přibývající zimy a sněhu prokládané divnými kreacemi instruktorů válejících se ve sněhu v jakémsi běsnění. Vlčí hlava připevněná k horské chatě symbolizuje drsné končiny těchto hor. K tomu napomáhá vypjatá hudba a vyšinuté pohledy tří instruktorů ze kterých ubývá stále více lidskosti. Úžasný závěr s mravním ponaučením a hlavně s vyhlížející nadějí v podobě osvětleného města pod horami. ()

Nocturno culto

Nejdřív jsem tomu chtěl dát dvojitý odpad ale trošku se mi to rozleželo v hlavě a tak to původní zhodnocení pozměním - Prostředí bylo vybráno perfektně, nesourodá skupinka děcek funguje též dobře, když se k tomu přidá psychopat a manipulátor Táta v podání Miroslava Macháčka, tak to nechává solidní dojem stísněnosti a napětí ..Poctivých 60% .. ()

spacylemon

Sněženky a machři meet Ed Wood... náhodou je tam všechno: drogy, zbraně, vrah & mrtvola, věštkyně Jolanda za mlada, ufonský sex i Jirka Krampol. ()

Zet

Zajímavý námět a skvělá hororová hudba od Michaela Kocába, nicméně je to místy tak toporně zahrané a natočené, že to trochu kazí výsledný dojem. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)

Film Sokolov

Film Sokolov

06.10.2007

Ve dnech 12. - 14. 10. proběhne v Sokolově již 7. ročník festivalu Film Sokolov. Téma letošního ročníku zní - Podraz. V rámci festivalu budete moci v sokolovském Městském domě kultury shlédnout např.… (viac)