Vlčí bouda

• angličtina Wolf's Hole
TV spot 2

Do Vlčí boudy, staré horské chaty se symbolickým názvem, umístila režisérka a spoluautorka scénáře Věra Chytilová děj filmu, který natočila v roce 1986 na námět Daniely Fischerové. Jedenáct mladých, pečlivě vybraných účastníků lyžařského kursu prožívá pod taktovkou vedoucího a dvou instruktorů nejdramatičtější chvíle svého života. Skupina dospívajících, v níž je jeden od druhého záměrně vzdalován, je v atmosféře narůstajícího napětí a podezírání dováděna až do situace, v níž se bude muset rozhodnout, zda pro osobní záchranu obětuje jednoho ze svého středu. V tu chvíli bude záležet už jen na nich, jak „úspěšný“ bude experiment, který se začal odvíjet ve chvíli, kdy je rodiče svěřili do péče vedoucích – tří podivných bytostí… Stejně jako v předešlých filmech, i ve Vlčí boudě rozvíjí režisérka aktivní dialog s divákem. Metodou analytického pohledu jim představuje varovný obraz nebezpečných úskalí, jež člověku hrozí, zpronevěří-li se principům lidského soužití. Jaký význam přikládá Věra Chytilová spolupráci s diváky, je zřejmé z jednoho z jejích rozhovorů: „Já preferuji takového diváka, který je otevřený, vstřícný, pozorný, lačný. Není to jen ten, kdo pouze přihlíží, ale kdo spoluvytváří, koexistuje. Takový divák jsem i já, pro něho dělám filmy. V to věřím.“ Nejvýraznější postavou záhadného příběhu je neproniknutelný vedoucí kurzu zvaný Táta, kterého znamenitě zahrál Miroslav Macháček. Tato role odhalila zajímavé, dosud nevyzkoušené možnosti hercova naturelu. K působivosti filmu přispěla i sugestivní kamera Jaromíra Šofra a hudba Michaela Kocába. (Česká televize)

Porp

Výborná ukážka ako sa dá natočiť dobrý horor aj bez extra trikových efektov. Atmosféru to malo naozaj tiesnivú a stačili na to len zrýchlené zábery a zmes nepríjemných zvukov. ()

Torgal

Český pokus o psychologický horror vyšiel celkom slušne. Námet solídny, atmosféra hlavne vďaka vydarenej znepokojivej hudbe veľmi dobrá a režisérka sa tiež snažila. Čo film ale strašne zráža dolu sú afektované ochotnícke herecké výkony všetkých účastníkov kurzu a násilné moralizovanie v závere. A to sci-fi si tvorcovia mohli tiež odpustiť. Hollywoodsky remake s kvalitnými hercami a pevnejšou režisérovou rukou by ma ale veľmi potešil. 6-/10 ()

GIK

Horor? Nebýt Kocábovy psycho hudby, která straší hned s úvodními titulky, tak to má zhruba stejnou atmosféru jako Sněženky a machři. ()

tranquill

Psychologický horor koresponduje s ostatní tvorbou Chytilové. Bizarní chování, lehce dokumentární kamera, neherci a tomu odpovídající výkony. Těžko se k tomu stavět ve smyslu líbilo - nelíbilo. Prostě je to zvláštní... ()

Schlierkamp

Československé drama, jež se později projeví jako nepovedené scifi, nesoucí se též v hororovém tónu. Skupina mladých lidí se rozhodne zúčastnit náročného lyžařského výcviku na opuštěné chatě zvané Vlčí bouda, vedeném netypicky klidným mužem říkajícím si Táta (M. Macháček) a jeho dvěma pomocníky, Dingem a Babetou. Čím více se seznamujeme se členy sportovního kurzu, tím více je patrné, že se jedná o hodně neobyčejnou a podivnou akci. O hororové prvky se postaraly vedoucí kurzu, zejména atraktivní Š. Červenková se překonávala (mimojiné scéna se sněhulákem). Režisérka Chytilová dobře rozjela ponurou a stísněnou atmosféru na horské chatě, avšak mám dojem, jakoby si nevěděla příliš rady s ukončením filmu, neboť její závěrečný únik do scifi hodnotím jako nepřipravený a težce nedotažený s nevěrohodným morálním poučením, v němž Macháčkova moudra zněla jako bláboly. O nevlídnou a depresivní náladu se zaloužila též Kocábova hudba, zajímavá těkavá kamera sledující detaily ve sněhu a nevzhledné interiéry Vlčí boudy. Co se týká vedlejšího hereckého obsazení, můžeme sledovat 11 dospívajících neherců, jejichž charaktery jsou poměrně dobře rozvedeny a různorodé vztahy mezi nimi vyplňují většinu snímku. S jejich účinkováním jsme neměl problém, jejich výkony byly většinou mizerné, nicméně největší nedostatek spatřuji někde jinde. S nepochopením jsem sledoval též maličké a hlavně zbytečné role některých rodičů (psychicky vyřízený J. Kačer, N. Divíšková, opět vtipný J. Krampol). V. Chytilová opět dokázala natočit výstřední film v jejím stylu, avšak tento snímek nenudí, přes jeho zjevné nedostatky se dle mého názoru jedná o něco nadprůměrného. ()

Cryptkeeper

Za mě jednoznačně jeden z nejzásadnějších českých hororů,který kdy vznikl. Nenápadný,syrový,psychologický snímek,který si zašlouží určitě větší hodnocení. ()

Louie

Vynikající český film, který ani po letech neztratil nic ze své atmosféry a nadčasovosti. Škoda jen, že ho není tolik vidět... ()

BDMarty007

Opravdu skvělý film který dokazuje, že dobrý horor/drama se dá natočit bez velkých rozpočtů a animací. Takovej Miroslav Macháček, u něhož tušíte, že něco nehraje a možná je z jiného světa ... nahání větší hrůzu než 5ti metrová tarantule. Úžasná atmosféra, vytažená i vynikající Kocábovou hudbou a zajímavé morální dilema. Kamarád mi vyprávěl, že kdysi viděl projekci tohoto filmu v dnešním klubu Roxy, na beton vybourané staré kino, na ploše jen staré dřevěné židle, venku sníh a mráz, v sále kolem nuly s lehkým přitápěním z plynových teplometů ... Musím říci, že mu ten zážitek do dneška závidím! ()

Saimon

Videl jsem jeste jako zacek prvnim stupnem zakladni skoly povinny v malem kine,kdy nam byl film Very Ch. pusten zcela omylem misto zamysleneho "Pojdte pane budeme si hrat" a musim rici,ze film na me velice silne zapusobil. Jedno z mych uplne prvnich setkani s hororem. Musim rici,ze velice pozitivni. Diky Verko **** ()

stromekk

Nebýt toho trapného patetického konce, měl bych radost, že v Československu vzniknul zajímavý psychologický horor. Takhle to, bohužel, celé vyšumělo (s prominutím) do hajzlu :( ()

Markuss

Velmi zajimavý nápad, který ale Věra Chytilová dotáhla jen napůl do zdárného konce. Atmosféra filmu je díky disharmonické hudbě výborná, kamera je také velmi slušná a do koncepce se rozhodně hodí. A konečně samotné místo, kam je film situován, je také velmi dobré. Naproti tomu je tu poměrně slabý scénář, velmi špatné herecké výkony a také přespřílišné moralizování film shazují. Pozitiva a negativa jsou v rovině a to je u tohodle filmu velká škoda, protože měl rozhodně větší potenciál. 60% ()

Lasombra

Paní Chytilová je český Lynch?! Aspoň co se tohoto snímku týče. Mrazivá atmosféra by se dala krájet a nikdo vlastně netuší co je pořád hra a co realita. Zrychlené záběry stále přibývající zimy a sněhu prokládané divnými kreacemi instruktorů válejících se ve sněhu v jakémsi běsnění. Vlčí hlava připevněná k horské chatě symbolizuje drsné končiny těchto hor. K tomu napomáhá vypjatá hudba a vyšinuté pohledy tří instruktorů ze kterých ubývá stále více lidskosti. Úžasný závěr s mravním ponaučením a hlavně s vyhlížející nadějí v podobě osvětleného města pod horami. ()

Nocturno culto

Nejdřív jsem tomu chtěl dát dvojitý odpad ale trošku se mi to rozleželo v hlavě a tak to původní zhodnocení pozměním - Prostředí bylo vybráno perfektně, nesourodá skupinka děcek funguje též dobře, když se k tomu přidá psychopat a manipulátor Táta v podání Miroslava Macháčka, tak to nechává solidní dojem stísněnosti a napětí ..Poctivých 60% .. ()

spacylemon

Sněženky a machři meet Ed Wood... náhodou je tam všechno: drogy, zbraně, vrah & mrtvola, věštkyně Jolanda za mlada, ufonský sex i Jirka Krampol. ()

Zet

Zajímavý námět a skvělá hororová hudba od Michaela Kocába, nicméně je to místy tak toporně zahrané a natočené, že to trochu kazí výsledný dojem. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)

Film Sokolov

Film Sokolov

06.10.2007

Ve dnech 12. - 14. 10. proběhne v Sokolově již 7. ročník festivalu Film Sokolov. Téma letošního ročníku zní - Podraz. V rámci festivalu budete moci v sokolovském Městském domě kultury shlédnout např.… (viac)