Pohádky J. Š. Kubína se v televizních přepisech často objevují na obrazovce, i když jejich převod do dramatického tvaru nebývá snadný. Mívají zvláštní příběh, v němž hrají důležitou roli nejen lidé, ale také příroda i pitoreskní pohádkové bytůstky. Navíc tu dominuje autorův originální jazyk jako neoddělitelná součást atmosféry pohádkového příběhu. Přesto se ukázalo, že právě televize má řadu možností, jak Kubínovy pohádky adaptovat a neporušit při tom jejich svébytnost. (oficiálny text distribútora)

fantoci

V tom ohodnocování snímků by to chtělo nějaké kategorie. Extra hodnotit pohádky, televizní tvorbu, seriály, klasické filmy, filmy pro diváka náročného, béčkové horrory atd. Této pohádce dávám čtyři hvězdičky. Budí v mně nostalgii po dětství. Pohádka má veselý náboj a je výtečně herecky obsazena. Tuším, že patří k původním pohádkám. Rád jsem si ji po letech připomenul. I v intrikářské roli dvorní dámy byla Iva Janžurová roztomilá. Vedle hlavních postav jsou nádherné roličky Bronislava Poloczka (vojenský velitel) a Jiřího Císlera (doktor). Skvělou roli záporňáka vytvořil Ondřej Havelka. ()

ella

Dala bych tři, ale za Janžurovou a ty zelený šaty musím jednu přidat. Pro mě určitě jedna z dějově, herecky i v rámci studiových kulis povedenějších nedělnoobědních pohádek. ()

PollyJean

z téhle pohádky jsem si po letech pamatovala jen ty šílené zelené šaty a pak ještě zoufalé oči Evy Jakoubkové. Výborně obsazené snad všechny role (Havelkovi sedl mnohem lépe tenhle vypečený Vincek než o několik let později pekařský klaďas Matěj). ()

Paity

Poměrně kvalitně natočená pohádka, podle neméně kvalitní předlohy. Tvůrcům se podařilo v podstatě za pár peněz natočit něco, co se dá pustit dětem i za hodně dlouho. ()

mira007

Kdo vyrůstal na ateliérových pohádkách osmdesátých let, tak bude toto dílo hodnotit jako mírně nadprůměrné, ti ostatní hlavně ti narození po roce 1989 asi tento typ pohádek asi nepoberou. Marcel Vašinka v jedné ze svých největších rolí ()

jacksax

Výborná OPRAVDOVÁ pohádka; na takovéto se dívám pokaždé když jdou. Jedna z nejpříjemnějších českých pohádek s dobrým příběhem, skvělým hereckým obsazením a více-méně bez nudných archetypálních postav. ()

pipapa

Proč mluví čertovská babička jako Křemílek a Vochomůrka? A k tomu zase to otřesné bohdalovské pitvoření?...Jinak příjemné a elitní herecké obsazení. Suma sumárum-další nádherná kulisová socialistická klasika. ()

Schlierkamp

Československá televizní pohádka podle motivů J. Š. Kubína. Ve veselém a barevném příběhu plného úsměvných postav najde mladý pekař Matěj (M. Vašinka) štěstí díky čarovné květině od Čertovy babičky. Tuto nadpřirozenou osobu starající se v malém domku v lese o tlupu komických čertů hrála svým nenapodobitelným způsobem národní umělkyně J. Bohdalová. Další zábavné postavy představovaly například intrikující princeznina chůva v podání I. Janžurové, vojenský hejtman B. Poloczek, král J. Moučka či v malé roli stydlivý nápadník J. Lábus. Pohádkové milenecké páry tvořili zmíněný M. Vašinka a hostinská Madla J. Paulová a královský štolba I. Luťanský s napravenou princeznou Valerií E. Jakoubkovou. Lakomého a zlého Matějova bratra skvěle zahrál O. Havelka. Milá televizní pohádka od L. Koutné, jež takových skvostů natočila desítky, potěší i dospělého a když porovnám podobné výtvory řekněme s o dvacet mladšími, vidím vskutku propastný rozdíl zejména v nápaditosti a hřejivé jednoduchosti tvůrců a naprosto věrohodných a přirozených komediálních schopnostech hereckých legend. ()

ostravak30

Hodně přůměrná pohádka v hodně průměrných kulisách. Vlastně spíš podprůměrných. Trochu to vylepšuje obsazení. Můj osobní názor je ten, že i příběh jako takový je trochu překombinovaný. Ale Jiří Lábos nebo Iva Janžurová alespoň na dospělé diváky působí trochu humorně. ()

Pitryx

Další z mých oblíbených papundeklovek. Ani nevím proč se mi tak líbí. Asi proto, že je tu skvělá paní Janžurová na pan Cízler. Ale no je tu celkem i tak obsazení par excellence. A několik komediálních prvků k tomu na me musí zapůsobit i kdyby to nechtělo.  70 % ()

Danulinda

Kromě nápaditého scénáře bych vyzdvihl skvělý výkon herců Janžurové (dvorní dáma), Císlera (lékař-chemik), Lábuse (bázlivý princ-krásný kontrast ve srovnání s jeho sebevědomým Rumburakem z Arabely točené krátce před touto Hodinovkou) či Havelky (zlý pekař), přičemž paní Bohdalová jako Čertova babička je absolutní pecka. Výborně jim sekundovali i pánové Vašinka (hodný pekař), Luťanský (pozdější princ) a Poloczek (šéf vojáků) či paní Jakoubková (princezna), ale i ostatní kolegové (např. p. Moučka jako král). ()

jendamaty

vynikající janžurová, slunéčková, ale i vašinka... pěkná odpočinková pohádka, která má velmi dobrá místa, jako celek ovšem mohla být lepší (výprava, režie...) ()

natalanka

Nádherná televizní pohádka. Všichni hrají úžasně. Každý si tu roli vychutnal. Ale Iva Janžurová a Jiřinka Bohdalová... bezkonkurenční komičky :-) Vtípky a všechno kolem je moc pohádkové. Jo...... a Jiřinko.... vždycky dostanu chuť na mazanec :-) :-) :-) ()

Kontryhelka

Opravdu vtipná a povedená pohádka. Líbil se mi Havelka v roli hamižného a lakomého pekaře,který by si nechal vrtat kolena i lokty pro pár halířů. Výborná Bohdalka v roli šišlavý čertí babičky a dobrák Vašinka. ()