Film Sametoví vrazi vychází volně z nejznámějšího případu násilné trestné činnosti poslední doby tzv. Orlických vražd. Jednalo se o sérii vražd z let 1991 až 1993, jejichž oběti byly nalezeny na dně přehrady Orlík. Vrchní soud v Praze poslal v této kauze v roce 1997 za mříže na doživotí Karla Kopáče, a to za podíl na čtyřech vraždách. K nejvyššímu možnému trestu odsoudil také vykonavatele vražd Ludvíka Černého, který měl podle soudu na svědomí pět lidí, a podílníka na některých z nich Vladimíra Kunu. Další jejich společníci dostali tresty od deseti let a více. V listopadu 1997 vrchní soud Kunovi zmírnil trest na 25 let, Černému doživotí potvrdil. S cílem získat majetkový prospěch promyšleně popravili tito pachatelé pět osob, šestá smrti unikla jen o vlásek. Tři těla tehdy potápěči vylovili z Orlické přehrady, kam je vrazi hodili. Jedno tělo zabalili do pletiva, dvě nacpali do sudů. Celý případ, kde vrazi své oběti odkládali do sudů se žíravinou a vhazovali do Orlické vodní nádrže, policisté tehdy hodnotili jako nejzávažnější v dějinách české kriminalistiky. Téměř absurdní přitom je, že z první oběti, která putovala do jezera ještě v drátěném pletivu, měli pachatelé zisk cca 800 000 korun. Z druhé, kterou už potopili v sudu, zhruba již jen 20 000, ze třetí rovněž v sudu jakési zlaté pečetě, které dodnes nebyly nalezeny, a tudíž ani vyčísleny. Čtvrtá oběť, matka jednoho obžalovaného, zahynula při explozi po doručení výbušného balíčku: zisk z dědictví domu, který zároveň sloužil jako erotický salón, byl vyčíslen na milion šest set tisíc. A konečně pátá oběť, Kopáčův švagr, zastřelený přímo v domě, nevynesla vůbec nic. Jeho dům, který měl sloužit jako jistina bance, se už zastavit nepodařilo. Suma sumárum tak získali přibližně "pouze" tři miliony za pět vražd pro pět pachatelů v rozmezí dvou let. Josef Doucha, který stál v čele středočeského krajského úřadu vyšetřování a spolu s týmem vyšetřovatelů a operativních pracovníků kriminální služby měl podíl na vyřešení složitého případu Orlických vražd, vydal posléze v roce 1998 spolu s Alešem Přivodou knihu s názvem: Akce Přehrada. "Orlické vraždy" očima vyšetřovatele. Vzpomínky kriminálního rady Douchy. Čtenář zde může krok za krokem sledovat motivy a jednání pachatelů i nelehkou práci policistů autentickýma očima vyšetřovatele. (oficiálny text distribútora)

Freakyy

Tak jak moc nemám rád český filmy, tak toto se povedlo. Pořád se tam něco dělo, scénař byl dobrej, hlášky taky, navíc inspirovaný podle skutečnosti.Výběr herců stál taky za to, hlavní je, že nebyli moc okoukaní, jak to tak bohužel dneska v každým filmu bývá zvykem. Asi jeden z nejlepších českejch krimi filmů vůbec. ()

Adam_666

blbost... jediny plus, že mi to přišlo celkem komiksoví a ti dva hlavni poldove mi celkem připominali Tommyho Monaghana a Nata Bareta. Ten jeden nosil dokonce furt nějakou hučku jako Nat ()

ronaldmekdon

Ten hloupý nápad, podívat se na tenhle film, jsem dostala, když jsme přejížděli přes Žďákovský most a naši nadhodili proslulé shazování obětí do řeky. Elegantní způsob zbavování se těl, v součtu s tím, že za chvilku budeme mít naši Vltavu plnou mrtvol asi tak jako Indové Gangu, mě zaujal a říkala jsem si, že by z toho mohl být dobrý film. Bohužel, tenhle za to fakt nestojí. Čím hlouběji do děje jsem zabředala, čím víc mrtvol padalo do Orlické přehrady.. tím víc jsem se utvrzovala v tom, že scénář je škvár (teď se nabízí hezká hláška z Harryho Pottera: "Špínou, kterou to píše, bych si mohla pohnojit zahrádku."), herci až na výjimky příšerní a kadence slova kurva! neúnosná. Ve výsledku jsem měla chuť stát se jedním z těch vrahů a zavraždit obě nesnesitelné blonďaté herečky i "kurvu" Dlouhého.. V ostatních scénách, když se zrovna nemlátili, popustili uzdu své nadrženosti (hezky to vystihl Lima).. no prostě není o co stát, sice je to relativně hezky natočeno, ale film, ve kterém nesedí ani banalita jako "dabing" a mimika herců nestojí za pozornost. Jediné plus, a důvod dvou hvězdiček, je pro mě Dolanský a jeho psychopat.. ()

mzop

Velmi podařená novodobá česká kriminálka. Vyzdvihla bych skvělé herecké výkony. Skvělý zážitek sliboval Michal Dlouhý, v tomto filmu se poprvé ukázal Jan Dolanský jako pan herec. Klobouk dolů. ()

lojzik

Skvělé a mrazivé svědectví o Klausově gaunervládě a dobové atmosféře, kdy bylo možné úplně všechno. Žel moc se od té doby nezměnilo, jen té svobody projevu ubývá. Vše navíc podle pravdy, horší než americký horor. ()

kreyson13

Hodně povedenej, syrovej film s hudbou, která výborně dokresluje tu místama úplně mrazivou atmosféru. Navíc hodně dobře vykresluje tu atmosféru 90.let, kdy tady panoval divokej "kapitalismus" a don Klaus nad tím blahosklonně přivíral oči a jeho nohsledové tu vesele "podnikali". ()

andydufrsn

Český pokus o akční thriller vyznívá jaksi tupě a nedodělaně. Náznaky na propojení zločinu s politikou zůstávají jen náznaky, protože beztak nikdo neví nic, a působí tedy jen jako úplně zbytečná vata na prodloužení (už tak zbytečně dlouhé stopáže). Navíc herecké výkony jenom kopírují nijakost filmu. ()

resp8533

Ano, i takto to mohlo být doopravdy... ale nebylo. Zdramatizováno - doslova. Jinak dobrá televizní kriminálka. Dolanský tomu udrží tři hvězdy. ()

kratajirka

Rozhodně tento snímek patří ke světlým okamžikům české kinematografie. Realistický pohled do očí snad nejznámějšího krimi případu v posledním čtvrtletí. 70% za napínavé dějství ()

Martinesis

Skvělý počin, který v žádné části nenudí. Výborně natočené krimi o sortě vrahů, kteří žili na našem území. Herecké obsazení je vynikající, nejlepší známku musím dát Janu Dolanskému, kterého už ale nemůžu vidět v žádné kladné roli, protože jen čekám, kdy si začne hrát s kuličkou a zbraní. ()

jakub.schejb

Dle mého jeden z nejlepších filmů zachycujících mrazivou atmosféru divokých 90 let. Skvělé herecké výkony, solidní scénář a dobrá režie. Jen ke konci film trošku ztrácí dech. Film má za mě jedno velké plus, že nemoralizuje, neobhajuje ani nesoudí. To vše nechává na divákovi. Doporučuji shlédnout. ()

Ekdahl odpad!

Nechtěná parodie. Vyčpělá režie, blbý scénář, blbý sadismus, blbý bolševik Svoboda, blbé postsynchrony, blbá rádoby dramatická hudba, blbé všechno. Scénář si svou nechtěnou komičností zaslouží zvláštní pozornost. Představa mimózního akademika Svobody o tom, jak komunikují mafiáni, nemá chybu. Např. rozmluva s sauně ("chtěl bych mít Havaj, mít prachy, jako ty..."), v baru ("tohle není Spořka"), pořád ty zbytečné vulgarity, jedno naprosto debilní klišé za druhým. K tomu cajti jak z Majora Zemana...no dokonalý. ()

Ospalek

"Karlos" a jeho parta už je pro mě nějakou dobu kultem všech českých kriminálek, příběh tak fascinující, jako příběh Orlických vrahů, by člověk v našich novodobých dějinách jen těžko hledal. Když se příběh dočkal zfilmování, do hlavních rolí byli obsazeni takoví vražední herci, že to prostě nejde ohodnotit jinak než pěti hvězdičkami. Samozřejmě kraluje Jenda Dolanský, který se tady pěkně vyřádil - co jsem četl, Ludvík Černý nechápal závažnost svých činů a vraždění bral jako hru - prostor pro hračičkáře s dětskou tvářičkou. ()

Rathe

Nevím, proč tomu tak je, ale stávám se stále větším cizincem české kinematografie. Z českého soudku se mi líbí stále méně a méně filmů. Tento snímek Vás hodí do nějakého kola, kdy nevíte co, kdo, proč a jak.... má to vůbec nějaký srozumitelný děj? Až zde jsem se dočetl, že snímek vlastně vychází z opravdové události - ale já v té době ještě ani nežil, tak jak si to s tím mám sakra propojit? Tímhle si u mě film výrazně pohoršil. A další bylo to strašné herecké obsazení. Dnes to jsou většina známí lidé (nevím jak dříve) a ty herecké výkony stojí za starou bačkoru. Tu 1* dávám za autonehodu (+ skvělou hudbu v této části) a vozíčkáře Michala Dlouhého ()

Portokalos odpad!

Zajímavý příběh, špatný film. Špatný scénář, hrozní herci, katastrofální voiceover. Tak mizerný film, že mě překvapuje, že to nenatočil Olmer. ()

MarvinNoHead

Film je natočený naozaj na úrovni, premyslený príbeh, kvalitné efekty a dobré výkony hercov. Čo by som filmu vytkol je objavovanie sa prvkov 21, storočia napriek tomu že dej sa odohráva v 90. rokoch. ()

Alagaesie

„To je konec. V týhle zemi už nikdo nechce dělat – i nájemnej vrah si radši najme vraha než by to udělal sám.“ Mám rád filmy podle skutečnosti Solidní kriminální zápletka. Hrubeš (Dlouhý) se s nikým nesral. A prospěcháři se rádi přidali. Jak jednoduchý je zmáčknout spoušť… Dolanskej s Krajčem skvěle zahráli - akorát Krajčo takovou nevděčnou roli.. Solidní plán… „Kamarád slavil…“ A mimochodem jaksi vytuh, ano. Bez sudu? Ahá. „Asi se bouchnul do nosu.“ Střelba do zátylku je humus o to větší. Rybička… Louh je docela svinstvo. Ten obrázek nad dveřma byl komickej. Zabít matku pro prachy je prasárna non plus ultra. Hrubešovi to zkryplení patřilo. Děsivý je, že Hrubeš dokázal vyhrožovat i když byl sám naprosto odepsanej. Hodně hodně mrazivý... ()