Snímek NEŽ SE SETMÍ vypráví příběh kubánského básníka a spisovatele Reinalda Arenase (oscarový Javier Bardem). Arenas vyrůstal ve čtyřicátých letech minulého století na Kubě v provincii Oriente, kde se zrodila jeho celoživotní láska k moři a vodě. Coby dospívající mladík odchází z domova a stěhuje se do Havany, kde propadne revolučnímu zápalu a připojí se k okruhu spisovatelů a umělců. Jeho první román "Celestýna před svítáním" je vydán na Kubě, kde však sílí represe Castrova režimu a Arenas začne být coby homosexuál a politický spisovatel tvrdě pronásledován. Poté, co je falešně obviněn ze sexuálního obtěžování, je Arenas zatčen a uvězněn v pevnosti El Morro. Když je po nelidském zacházení z vězení nakonec propuštěn, uprchne Arenas v roce 1980 z Kuby na lodi Mariel Harbor. V New Yorku, kam se uchýlí se svým přítelem Lazarem Gomezem Carillesem, jsou Arenasovy naděje na lepší život rozmetány nemocí AIDS, na kterou v roce 1993 ve věku pětačtyřiceti let zemře. (Cinemax)

Fingon

Nuda. Průměr. Neustále se vracející ruční kamera. Bardem, který je mi nesympatický až běda. Johnny, kvůli kterému jsem si DVD koupil - štětka ve štěku trvajícím tak dvě minuty. Zklamání. (a jak tak koukám na fotky, hrál i toho homofóbního vyšetřovatele s obrovským penisem, nutící Bardema k orální stimulaci své zbraně;) ()

pm

Lyrika, kterou jsou protkány prózy Reinalda Arenase, je nezfilmovatelná. Na tom, že film přesto vládne neuvěřitelně melancholickou poetickou atmosférou, má lví podíl Javier Bardem. Zajímal by mne okamžik, v němž si režisér Schnabel uvědomil, že tento čistokrevný MACHO je tím jediným, kdo básníkovi propůjčí nevídanou křehkost, něhu a čistotu, bez nichž by jeho výlučnosti diváci jen stěží porozuměli. Toto je role, za kterou si měl Bardem odnést svého prvního Oskara. 90% ()

Slarque

Docela vydařené životopisné drama stojí a padá s výkonem Javiera Bardema. Ostatní herci nemají moc prostoru, takže si divák všimne jen Johnnyho Deppa a Oliviera Martineze. Filmu hodně pomohla skvělá práce kameramana, ale scénář nejspíš nikoho neohromí. ()

WANDRWALL

Kubánští básníci byli u nás dříve často vydávaní a čtení, takže každý si rád při dívání se na tenhle film může to co od nich přečetl zase zopakovat. ()

eLeR

Život Reinalda Arenasa bol naozaj zaujímavý a v konečnom dôsledku veľmi smutný. Herecký výkon Javiera Bardema bol dokonalý. Bohužiaľ film mi prišiel nevyvážený, niekedy to bolo skvelé a inokedy dosť nudné. Niektoré životné udalosti, a dosť podstatné, zostávajú na môj vkus nepovšimnuté a venuje sa im málo pozornosti. Podľa mňa sa dalo aj lepšie. 3,5* ()

klerik

GIA+POLLOCK Zaujímavé, ale akosi príliš reálne na pútavý film. Zvláštna atmosféra, pár citlivých miest, skvelí herci a jedna brutálne silná melódia... ()

Chrustyn

Javier Bardem exceluje v životopisném dramatu o životě kubánským režimem nenáviděného, homosexuálního spisovatele Reinalda Arenase. Snímek se zaměřuje jak na orientaci hlavního hrdiny, tak i na tvrdý život v tehdejší Kubě. Film nemá výrazné chyby ale zdlouhavé vyprávění je možná až zbytečně plné nezajímavých odboček, které film zbytečně protahují a děj brzdí. ()

Šandík

Nesmírně silný film, který nic nevysvětluje, prostě jen v pomalém rytmu popisuje jednu scénu za druhou, přičemž se vedle sebe mísí reálné situace s představami a sny a i ty reálné situace jsou často podány navýsost surreálným způsobem. Nutno říci, že přesně to je největší silou i slabostí filmu (samozřejmě pokud dáme stranou prostý fakt, že jde o příběh homosexuála a tedy člověka jehož život sám o sobě u nemalé části lidí vyvolává negativní reakce). Neinformovaný divák může být rozladěn a zmaten, neboť tvůrci naprosto necítí potřebu sdělovat takové "detaily" jako například, z jakého důvodu policie přepadá účastníky zájezdu, z čeho je spisovatel obžalován a co po něm vyšetřovatelé vlastně chtějí, nebo v závěru filmu, jakou nemocí Arenas trpí. Tak nějak se prostě předpokládá, že všechny tyhle důležité věci divák ví (a nebo taky ne ale po skončení filmu si je dohledá). Pokud ovšem tyhle "detaily" divák zná, případně mu nevadí v nich "tápat", může se prostě ponořit do neuvěřitelné obraznosti kamery, do obrovské literární síly mluveného slova, do úžasné barevnosti španělštiny, do halasu hlasů, rytmu kubánské hudby... Vlastně neexistuje mnoho filmů, které by dokázaly tak přesně a silně přetlumočit literární předlohu. Právě zde ovšem leží skutečný problém, neboť ač filmu mohou mnozí vytýkat "nudnost" či přílišnou délku, ve skutečnosti je naopak příliš krátký a "klipovitý". Z románové předlohy nutně vybírá pouze fragmenty, jednotlivé nesouvislé střípky, z mnoha napsaných románů, prožitých zkušeností a uplynulých let se ve filmu stane pouhých několik minut. Asi nejpatrnější je to v závěru filmu. Arenas v exilu strávil deset let, ve filmu to ovšem vypadá jako by to bylo pouhých pár dní. Je to ale nepochybně nutná daň za všechny ty krásné, dlouhé, barvité a procítěné scény. Vždyť třeba z celé revoluce ve filmu zbyde rozhovor s venkovanem na voze a pak dlouhé autentické záběry na povstalou Kubu. Ten rozhovor má ovšem neuvěřitelnou sílu. Skoro by se dalo říci, že je v něm celá krása i hrůza každé z už proběhlých revlucí... Celkový dojem: 85% ()

giblma

Hm... Obzvlášť závěr filmu chce prostříhat, je zbytečně dlouhý a slouží jenom k tomu, aby se Bardem předvedl. Přes zbytečně dlouhou stopáž se ale jedná o zajímavý film, který má místy skvělou atmosféru. ()

Janek

Naprosto strhující Bardem - celý film lapáte po dechu, ale pak příjde Depp a kouzlo je bohužel pryč, né že by hrál špatně, ale prostě se do tohohle filmu vůbec nehodil, ani trochu, bohužel... ()

Skrk

Od tohoto filmu jsem očekával hodně, hlavně proto, že to mělo zajímavý obsah. Bohužel děj filmu je takový plochý, okousaný...prostě bez "šmrncu" a Deppova malá rolička se taky nějak nepředvedla. ()

halogenka

Schnabel i druhým filmem dokazuje, že se v něm nezapře výtvarný umělec. Jeho vytříbený smysl pro vizuálno dodává jeho biografickým filmům atmosféru, poetiku a šťávu. Javier Bardem a Deppova dvojrole jsou výkony, na něž se nezapomíná. ()

Fanucci

Smutné a působivé vyprávění, kterému ale místy zoufale chyběl spád a tempo. Všechno ale zachraňuje úžasný Javier Bardem. Za jeho výkon přidávám filmu hvězdičku navíc... ()

IceQueen

Kým sa zotmie je primárne o homosexuálovi Reinaldovi a nie o kubánskom spisovateľovi Reinaldovi. Upoprednila by som viac informácií o jeho živote a menej o jeho sexuálnych eskapádach v šokujúco rozsiahlej komunite kubánskych gayov. Bardem ho dal na výbornú, aj keď niekedy až zbytočne pridával teplotu. ()