Komediálně laděný film V. Chytilové Faunovo velmi pozdní odpoledne, natočený na motivy povídky Jiřího Brdečky, lze označit jako groteskní moralitu. Zachycuje výjevy ze života stárnoucího elegána a svůdce mladých dívek, který ze strachu před stářím a smrtí se zoufale snaží urvat, co se ještě dá. Postupně si však uvědomuje, že jeho počínání je marné a bláhové, že ve svém životě spíše ztrácel, než získával. A tak se z Fauna, na první pohled šarmantního a úspěšného muže, stává tragikomická figura zbytečného člověka. Člověka se slabošským charakterem, který po celý život chtěl jen brát a dostávat, aniž příliš riskoval. Jeho životní styl, úzkostlivě uzavřený do soukromí, je zdánlivě přitažlivý, ale jak sám hrdina zjišťuje, ústí do samoty a prázdnoty. Autorky scénáře V. Chytilová a E. Krumbachová usilovaly o jakousi moderní commedii dell´arte. Vrstvením komediálních i vážných situací odkrývají hlubší jádro příběhu, jímž je právě téma stáří a zmarněného života. Ve formálním vyjádření zůstává režisérka věrna svému rukopisu. Kromě něj dominuje snímku obrazové zachycení Prahy a vynikající herecký výkon L. Suchařípy. (oficiálny text distribútora)

Jaroslaf

Chytilová opětovně exceluje převážně v zachycení atmosféry podzimní Prahy, její psychedelické záběry a surrealistická kamera mne asi nikdy neomrzí. Pokud jste viděli aspoň dva její filmy, spolehlivě poznáte o koho snímek se jedná. Chytilová naopak ale selhává v lidském faktoru, castingu a hercích. V kopytem sem... například obsazení dávalo smysl, tady je ale Leoš Suchařípa ten nejméně pravděpodobný Donchuán na planetě zemi, což se mírně vyvažuje tím, že málokterá z jeho milenek mi přišla skutečně hezká. Jak je u Chytilové téměř zvykem, film se ke konci začne zcela rozpadat, což je ohromná škoda. Nicméně kvůli atmosféře, kameře a koneckonců i erotické tématice jdu k vyššímu hodnocení, z některých záběrů jsem byl jako milovník psychedelie doopravdy u vytržení. ()

nonick1

Po letech mi ona chytilovsko/suchařípovská manýra nějak méně vadí, a kromě svébytného rukopisu a sakrastického nadhledu oceňuji i odvahu režisérky obsadit do role jedné ze slečen vlastní dceru. ()

Ippolito

Právě kvůli takovýmhle faunům se ze mě pomalu ale jistě stává feministka :D Ale hezky se s tím parchantem Chytilová vypořádala, jen co je pravda. Za to klobouk dolů. FVPO je snímek vtipný, příjemně rejpavý, životní pravdu zobrazující...jen té klouzavé kameře, která je pro filmy Chytilové typická, pořád nemůžu přijít na chuť, působí na mě hrozně rušivým dojmem... ()

agassi68

Napriek tomu, že Suchařípa hral koľko vládal, stále je mi vrcholne nesympatický. A to nielen v tomto filme. Chytilová má natočených množstvo kvalitnejších filmov. Nuda sálajúca zo stále sa opakujúcich scénok ma načisto uspala.. ()

MickeyStuma

Věra Chytilová a její adaptace povídky Jiřího Brdečky o chlípníkovi středního věku a jeho erotické touze. Rukopis této jedinečné režisérky je i zde zřejmý a tak jako obvykle někoho učaruje, někoho pohorší. Příběh má zajímavou myšlenku, které se tu málokdo všimne. Zoufalý boj se stářím. “Vždyť já vypadám ještě jako chlapec!”, zde zazní z úst Fauna v plné naději a zároveň zoufalství. Život protéká mezi prsty tak rychle, že se člověk pomalu nestačí ani pořádně rozhlédnout. “Ještě jsem nic neudělal!” Výtvarná stránka filmu koresponduje s příběhem a smyslně ho doplňuje. Podzim života takový jaký je. Lidská vrásčitá kůže jako kůra stromu a k tomu šelestění žlutooranžových listů. "A já pořád co mi to tlení připomíná: Vůně mýho dětství!" Stáří zkrátka přijde rychle a život tak dostane zcela jinou barvu. Touha je však stále silnější. "Panebože, dej, ať se dneska zamiluju a ať je to ta pravá!" Jak říká jedna kritika: ´Věra Chytilová je režisérka, jež si nikdy neodpustí mísit psychologické podhoubí s filmovou hrou kamery, střídat komiku i tragiku s absurdnem tak, že vytváří nadpozemsky přízemní realitu v jejímž světle jsou fauni odhaleni jako šašci paběrkující s tím málem, co životu dali.´ A tak se jedná o film vyjadřující vše jak mluveným slovem, tak i obrazem. Jiří Suchařípa v hlavní roli předvedl vynikající herecký výkon. Takových příležitostí měl dostat víc. ()

Al44...

Zajímavý a nenáročný film se suchým humorem v podání Leoše Suchařípy. Hlavní hrdnina prožívá docela hodně taškařic se sváděním mladých slečen, přehlíží svou starostlivou kolegyni v práci nebo neustále hledá pro svou náruživou šéfovou zatoulaný pracovní spis. Jako elegán nebo svůdce však nepůsobí moc přesvědčivě, takže všechno jeho snažení je již předem odsouzeno k nezdaru. ()

P. J. D.

Tenhle film spíše než-li nějakým dějem zaujme především po vizuální a hudební stránce. Co se týče něj, tak nemám žádnou výtku. Charakter a propracovanost postav taky není špatné, jen se mi zdá, že ten scénář je - s odpuštěním - trochu mizerný a přetažený za vlasy. Pro mě jsou to čtyři hvězdičky, ale jen tak na rozmezí - a to spíše k horšímu. ()

Luisis

Leoše Suchařípu bohužel nemám rád.Jeho mluva ve mě vyvolává empatie.Ovše tenhle film od Věry je mistrovské dílo.Ta kamera a střih.Zoom sem a tam.originalita.nepřijde vám to trochu potemělé.Trošku jasu by neuškodilo.Věruš chybíš nám - 70% ()

Schlierkamp

Československý film zachycující nevšední život stárnoucího muže, jehož extrémním způsobem přitahuje opačné pohlaví. Dodáme-li, že hlavní postavu Ing. Karla Fauna ztvárnil L. Suchařípa v nejlepších letech se svoji nenapodobitelnou dikcí a zajímal se především o dámy o generaci mladší, je o zábavu postaráno. Skutečně tento nabíječ-intelektuál lovil na každém kroku a za každé situace (potřísněná Slovenka(?) na Karlově mostě, přísedící dáma na koncertu), přičemž jeho úspěchy byly kolísavé. Velmi zábavné byly inženýrovy komentáře či vnitřní monology na každodenní situace doprovázeny jeho vskutku originálním hereckým projevem. Ve vedlejších postavách se objevili ze známějších herců pouze jeho kolega I. Vyskočil a kamarád J. Hálek, zbytek tvořili spoře oděné mladé dámy. Komedii svým typicky výstředním způsobem zachytila V. Chytilová, opět se objevují sugestivní záběry kamery z netradičních perspektiv, tentokrát zaměřené na listí na stromech, za doprovodu psycho hudby. V tomto případě si však dovolím zmínit výjimku, a sice v jednom okamžiku zazní část z jedné Vivaldiho skladeb a ta je nádherná. Navzdory tvrzením, že pan Suchařípa nebyl schopen utáhnout celý snímek jako hlavní postava se domnívám, že s touto volbou nemám, stejně jako v Byli jsme to my? absolutní problém a naopak oceňuji, že osobnost jeho typu dostala tolik filmového prostoru. Přiznávám, že ke konci snímku už tempo a zábava začala opadat (s výjimkou oku lahodící scény na plovárně), avšak vše bylo nadmíru vynahrazeno závěrečným desetiminutovým opileckým, převelice veselým extempore pana Suchařípy (a zpočátku též i Hálkovým), jdoucího zabránit stěhování jeho bývalé asistentky. Faunovo odpoledne hodnotím jako jeden z nejlepších filmů paní Chytilové a životní výkon Suchařípův. ()

tranquill

Další "poetika" Věry Chytilové postavená především na výkonu a filozofování Leoše Suchařípy. Říkal jsem si, zda opravdu hraje... Doporučuji si před zhlédnutím něco "šlehnout" :-)) ()

Brinkley

Obecně Věru Chytilovou moc nemusím, ale Fauna jednoduše miluju. Leoš Suchařípa stárnoucího seladona zahrál tak, že si pro tuto roli nedokážu představit nikoho jiného. Navrch pak mým uším lahodila výborná hudba Jiřího Stivína. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)