Komediálně laděný film V. Chytilové Faunovo velmi pozdní odpoledne, natočený na motivy povídky Jiřího Brdečky, lze označit jako groteskní moralitu. Zachycuje výjevy ze života stárnoucího elegána a svůdce mladých dívek, který ze strachu před stářím a smrtí se zoufale snaží urvat, co se ještě dá. Postupně si však uvědomuje, že jeho počínání je marné a bláhové, že ve svém životě spíše ztrácel, než získával. A tak se z Fauna, na první pohled šarmantního a úspěšného muže, stává tragikomická figura zbytečného člověka. Člověka se slabošským charakterem, který po celý život chtěl jen brát a dostávat, aniž příliš riskoval. Jeho životní styl, úzkostlivě uzavřený do soukromí, je zdánlivě přitažlivý, ale jak sám hrdina zjišťuje, ústí do samoty a prázdnoty. Autorky scénáře V. Chytilová a E. Krumbachová usilovaly o jakousi moderní commedii dell´arte. Vrstvením komediálních i vážných situací odkrývají hlubší jádro příběhu, jímž je právě téma stáří a zmarněného života. Ve formálním vyjádření zůstává režisérka věrna svému rukopisu. Kromě něj dominuje snímku obrazové zachycení Prahy a vynikající herecký výkon L. Suchařípy. (oficiálny text distribútora)

otz

Tak takhle jsem se dlouho nenasmal :) Jakozto starnouci osamely mladik jsem se v hlavnim hrdionovi celkem videl, sympaticky mi byl jeho vkus a styl, mene uz jeho upadek, nestalost a zmateni. Prisel mi jako blazen, co se honi za motyly, a pritom mel toho nejkrasnejsiho primo pred sebou. Komicky, ale pitomec. Fimove scenar i rezie super, vykony rovnez, ale ta kamera? Jau. ()

Iliss odpad!

Bohužel mi experimentální filmy tohoto typu nic neříkají. Kamera se zbláznila, nepochopitelné švenky a zoomy, které mi dávaly smysl pouze ve scéně koncertu, mi doslova vadily. Taktéž herecké výkony nebo spíš nevýkony. Artikulace u hlavní postavy ni nevadila, ale vytáčel mě projev a nepřirozenost. Vedlejší postavy přehrávají nebo nehrají vůbec. Jelikož není herectví jednolité, těžko se v tom hledá nějaký záměr. A prostřihy do psychidelické krajiny v kombinaci s hudbou Debussyho mají asi dokreslovat atmosféru, kterou film ale postrádá a nefungují ani jako kontrast. ()

Logicomix

Musím přiznat, že mě tahle česká klasika zase tak nenadchla. Ano, Suchařípa podává dobrý výkon a některé nápady (třeba komentáře hlavní postavy) jsou fajn, ale formální hrátky s kamerou hudbou a střihem mě většinou spíše rušily. Obraz je tmavý jak německá pohádka a zvuk občas příšerný. Herečky často přehrávají. A to už se vůbec nebavím o ději. Nebohatý stárnoucí muž, který svádí (většinou patrně úspěšně) mladé ženy? To je asi tak realistické jako Klabzubova jedenáctka. ()

Cesty timem

Hele, kolik vlastně bylo hlavnímu hrdinovi? Víte to někdo? ...Ten mi totiž tak iritoval, vzhledem také k tomu, že klidně mohu být v jeho věku, že mu nedám víc než 3*, přestože Leoš ho zahrál opravdu famózně... Jsem zvědav, kolik mu dám za 10 let, jestli se toho dožiju a film skouknu. ()

FauSSt odpad!

Sucharipa ktoreho houmlesacke charizma postacuje maximalne tak na dve vety kde jeho z detstva zanedbana recova vada moze posobit trochu vtipne, ale zverit mu cely film je bohapusta picovina a vypoveda o jednej z deviaacii Viery Chytilovej....aj cez tv obrazovku je patrny zapach potu a puchu z hnilej huby hlavneho predstavitela....fuj do pici ()

Hombre8

Půvabně smutné rozjímání musí zasáhnout každého mužského s historií v daném směru, který se dožije trpkého stáří. Zde viděno druhou stranou, což ale (naštěstí a kupodivu) ani není moc poznat. Zřejmě nejlepší Suchařípova role vůbec. Ač nerad, je to nečisté, ale za autorský film (v podstatě) tu jednu přidáme. ()

DoktorQQ

"Když Cipísek má takový kozy... !!!!" Zoufalství zoufalého Faunova kamaráda (J.Hálek) a Faun je v té chvíli ještě nad věcí... Nicméně málokomu se asi podaří vydržet šťastně až do smrti pouze s těma kozama... Suchařípa, Hálek, Pospíšilová, Bláhová, Vyskočil, nenápadná kulisa Prahy a neklidná kamera, která dává tušit, že to není až zas tak úplná legrace. ()

johael

Příšerná kamera! Zoomování a létání obrazu coby ambice na umělecké ztvárnění tohoto díla bylo natolik odpudivé, že mě v kině neudržely ani četné záběry na atraktivní pozadí slečen oděných do přitažlivého spodního prádla. A to hovoří za vše. P.S. Pokud by kamera byla normální, film by si možná ještě jednu hvězdičku zasloužil. A to také, soudím, není nevýmluvné. ()

Rancidtekk

kdyby režisérka komentáře hlavní postavy zpracovala jako vnitřní hlas a nenechala ho mluvit samotného pro sebe možná by nevypadala tolik jako blázen, takhle jsme se při sledování zasmáli, že samomluva stárnoucího seladona je už spíš duševní nemoc. každopádně by si ten pán měl uvědomit, že člověk je tolik mlád, na kolik se cítí, ale to by potom nebylo na co koukat hodinu a půl před simpsonovými. hodnotím tak, že mě film zabavil, zasmál jsem se, ale bohužel to nestačilo na to abych si ho pamatoval ještě za týden. jinak oceňuji filmařský rukopis režisérky. je velice osobitý. ()

Fraktální

film vyzerá nudně až stereotypně , naoko se nikam moc neposunuje, ale ono mě to kupodivu bavilo, krom toho jsou ve filmu velké životní pravdy... ()

ledger

Stárnoucí muž, co se snaží, aby o něj ještě někdo stál. Ale bojí se přiznat si, že to co by chtěl už nezíská. A co by mohl mít, to nechce. Faun ani v pokročilejšim věku netuši, co vlastně se životem. Na filmu mě hodně zaujaly pohyby kamery a způsob vidění v podstatě fádních věcí. ()

Lvísrdce

Komedie, u které jsem se skoro nezasmál. Mě toho Suchařípy bylo spíš líto. A přiznám se, že jeho herecký projev, který na mě působil dojmem člověka těsně před pádem do agonie a smrti, ten ten se na tom mém hodnocení taky podepsal. ()

lialia

Jsem velmi rozpačitá. Na jednu stranu nelze nevidět geniální údernost kruté satiry, tak trefnou a tak přímočarou, jakou sotva uvidíme u jiného nemainstreamového díla. Na druhou stranu se nemůžu přenést přes mnoho věcí, které mě neskutečně iritovaly (a nepomůže ani vědomí, že kromě příšerných dobových kulis, příšerných dobových kostýmů a příšerně oprýskané Prahy, byly všechno věci zcela záměrně iritující a deprimující). Slizkost Leoše Suchařípy, jeho výrazné a postupem filmu čím dál otravnější errr. Neuvěřitelnost toho, že existuje tolik tak nebetyčně blbých ženských, které by se mohly nechat okouzlit něčím tak odporným, jako je postava hlavního hrdiny. Neexistence jediné postavy, která by nebyla groteskní ve své zoufalosti a trapnosti. Nervydrásající a dokonale skličující hudba. Afektovaná kamera, která se snaží navodit dojem jakési dramatičnosti nebo snad uměleckosti. Hlavní hrdina má monolog v podstatě přes celý film - což mimo divadelní prkna působí nepřirozeně, scénář si na něco hraje, je to prostě divné. Ze smíšených dojmů - dokonalost na jedné straně a touhy už nikdy tento zážitek neopakovat na straně druhé dávám jakési "průměrné" tři hvězdy, ačkoliv dílo je vše jen ne průměrné. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)