Without Warning

• USA It Came Without Warning (viac)

Pokud vetřelec narazí náhodou na skupinku lovců hluboko uprostřed lesů, obvykle je chytí a udělá si z nich nástěnnou trofej. Co ale neví, je, že jeden z lovců chce udělat stejnou věc s ním a oba se pokoušejí dostat toho druhého. (olinka2)

Braddy

Jak napsal nash., je to dějově předchůdce Predátora, akorát že zde chybí Arnold coby rovnocený soupeř. Několik různých lidí je v odlehlé krajině napadeno zvláštnimi živými létajícími "hvězdicemi", které je usmrtí. Děj se postupně zaměří na mladý pár, který se snaží záhadné postavě rozsévající hvězdice uniknout. Tvůrci nechávají mimozemšťana skrytého až téměř do konce filmu, což atmosféře jenom prospělo. Fanouškům Alfreda Hitchcocka taky neunikne inspirace slavnou scénou z Psycha, s křeslem ve sklepě, zde skoro do puntíku citovanou. ()

Šakalík

Tak zase jednou půjdu proti proudu, pač já na tomhle veskrze nudném rádoby-hororu fakt nic tak extra nevidím. Je mi jasné, že dneska po třiceti letech to už pochopitelně nemá ten efekt, nicméně dovolím si tvrdit, že by mi to koule neurvalo ani tehdy. :-) Největší problém filmu tkví v tom, že samotný alien se divákovi ukáže až v posledních pěti minutách, jinak se musíme spokojit s létajícíma placatýma přísavkama coby trikovým vrcholem filmu. Navíc, když už se ten mimouš konečně zjeví na scéně, tak v podstatě jen stojí, čumí a pak mrskne tři přísavky – a toť vše. Děj je v podstatě o tom, že se neděje nic. Ti dva mladí tam neustále pobíhají tam a zpátky, holčina si občas zavýská, občas zabrečí, klučina jí utěšuje a pak utečou zase někam jinam. Pak je tam ten pomatený seržant, který vidí mimouše úplně všude, no a nesmí chybět ani postarší hrdina, který to všechno vyřeší. Někdo v tomto filmu může vidět předchůdce Predatora – no tak to fakt nevím. Náznakem snad maličko ano, ale Predator – jakožto jeden z nejlepších akčních filmů všech dob – je úplně někde jinde (obsahově, trikově i herecky) – a to zase o tolik mladší není. ()

vitekpe

Velmi zvlastni a dobre obsazene becko. Mimozemstan pouzivajici zive "hvezdice", ktere hazi na sve obeti, to jsem asi jeste nevidel... Landau i Palance bezva, tennageri docela ok, atmosfera zvlastni...takova lesni, venkovska, tabornicka. Nejde o zadne sci-fi z vesmiru. ()

Han22

Kdysi jsem o tomhle filmu četl v Encyklopedii fantastického filmu a už tam bylo psáno o předchůdci Predátora. Přitom oba filmy se líší jako noc a den - Predátor je strhující akční řežba a zároveň boj o přežití s nesmrtelným mimozemšťanem, tohle je takový klasický béčkový horor. Máme tu pár teenagerů, hvězdice zabíjející lidi, mimozemšťana co se ukáže až v závěru a největší hrozbou po většinu filmu je psychopatický seržant (skvělý Landau). Žádná wow scéna nepřijde, finále je hodně nesmyslný, ale přesto se mi film celkem líbil hlavně díky ucházející atmosféře temného lesa a opuštěného domu v druhé půli. ()

Corpsegrinder

Myslim že na film z roku 1980 je Without Warning hodně napřed před konkurencí. Praktický efekty nejsou špatný (paraziti jsou celkem nechutný) a hlavně kamera je na tenhle typ filmu nadstandartní. Většina záběrů má šikovnej úhel tak aby vždy nebylo vidět něco co vidí postavy, takže divák je v napětí až do konce. Samotnej emzák je slušnej, sice se ukáže tak na 3-4 minutky ale každej záběr na něj je pamatováníhodnej, obzvlášt když stojí v dálce mezi rákosím, což je něco co dělaj hlavně kvalitní moderní horory, takže palec nahoru. K tomu sympatickej Jack Palance, Martin Landau jako napůl šílenej voják s PTSD a na pár minut i David Caruso ještě jako mladej zobák. Drží se to stranou i většiny klišé, hlavní postavy nejsou tak blbý jako to v osmdesátkách bylo zvykem (i když pár píčovin udělaj) a neni to ani tak uplně předvídatelný. ()

TERRORDROME

Možno že nie je, ale aj tak musím ako každý spomenúť že to neskutočne budí dojem priameho predchodcu Arnolďáckeho Predátora. Aj na toto sa pamätám z úsvitu videoéry, keď som ešte nedočiahol na dres a dnes už ten film beznádejne zvetral ako prvohorný vápenec. Mimozemšťan ( Kevin Peter Hall čo hral takisto aj Predátora ) tu totiž loví v lesoch ľudí pomocou vrhacích hviezdic čo vyzerajú ako malé pizze a mŕtvoly potom skladuje v drevenej búde na lúke. Keď sa taká mimo hviezdica prisaje na človeka svojimi chápadielkami, tak z neho začne vytekať lekvár aj horčica a samotná hviezdica je plnená roztopeným syrom. Najväčšia sranda je že vo viacerých záberoch vidno špagáty na ktorých hviezdice lietajú. Vo filme sa toho nejak moc vlastne nedeje, pár mŕtvych a dosť času zaberie všetko pomimo ako pobehovanie prázdnym domom a naťahovanie s psycho dedkom. Ale až na epizódku v tom dome to prekvapivo svižne uteká. Zábavné bolo ako mládež v 80-tych rokoch vážne vydesia náčmárané nápisy na vidieckych hajzloch. A keď už hovoríme o psycho dedkoch, sú tam rovno dvaja, Martin Landau a Jack Palance, vďaka nim tam nie je každý len prostá jačiaca obeť čo skočí na háku v mimozemšťanovej špajze. Rozhodne najviac sklamalo finále kde sa emzák konečne odhalí v celej svojej... no neviem, taký stupídny modrý panák s veľkou hydrocefalnou hlavou čo len stojí ako taký dubák v tráve. Sračkou by som to nenazval, ale ten film skrátka nepekne zostarol so všetkým čo k tomu patrí. ()

tenebrae86

Postarší sci-fi horor o lovci trofejí z vesmíru. Atmosféra výborná, strašidelné i napínavé. Ale jde o typicky dobové béčko, takže např. postavy se často chovají dost úsměvně a některé efekty působí hodně neobratně. Maska mimozemšťana naštěstí na svou dobu ok, jen mě trochu zklamalo jeho chování a chabý arzenál. Atmosféra to ale celé drží po celou dobu v nadprůměru. Hodnocení: 65% ()

Aywes

Nejspíš sem jediný kdo má docela negativní názor na tento film. Predátor byl úžasný jak příběhem tak kostýmy. Dokonce i herecké výkony byli o dost lepší než tohle. Naprostá nedůvěřivost hereckých výkonů mne obklopovala celý snímek. Ani ten křik jsem jim nevěřil. Příšerné a nesmyslné reakce postav probíhají po celou dobu. Čekal jsem film o dvou nejlepších lovcích kde jeden nebude z našeho světa.Žádné nadhánění ani pasti. Přitom to mohl být opravdový nářez.OST je jednoduše strašný.V 80. létech to bylo dost v módě takže jsem na to přihlížel. Zas tak moc nevadí, když si na něj zvyknete. Co se týče například Seržanta tak absolutně neumí hrát. Ten jeho tzv. psychopatismus stál s prominutím za prd.Nebezpečný jako krabice s koťatama.I když dostane do rukou pistoli nemá šanci se trefit.Jediný kdo za něco stál byla Sandy.Nemyslím herecky, ale vzhledově to byla opravdu i na dnešní dobu pro mě kus.Vzhled emzáka byl směšný i na 80.léta. Jde vidět jen na konci a to pouze stojí a tupě zírá.Asi nezbylo na efekty.No nic přece jen to má ale nějaké plusy.Prostředí bylo dobře vybráno stejně jako mimozemšťanova zbraň.A naštěstí to má i konec takže alespoň jedna hvězdička se zde objevila.. ()

Virusman666

Tak toto byl jeden z lepších sci-fi filmů, které se k nám v osmdesátých letech dostaly mimo "komunistickou distribuční síť", na kazetách VHS s jednohlasným, pokoutně "vyrobeným" dabingem a pod názvem Výstraha. J.Palance v něm odvedl velmi slušnou práci, obvzlášť vypečené bylo řezání do něj zakouslých hvězdic, které metal po lidech "roztomilý" mimozemšťan... Je to už pěkná řádka let, tak ze sentimentality dávám plný počet, ale jinak bych asi jednu hvězdičku sundal, přece jen úrovně Vetřelce, nebo Predátora nedosahuje, ale na druhou stranu, na svou dobu... ()

Pan.Antonin

Nebylo to úplně špatné, mělo to však na víc. Chtělo by to více vetřelce a míň bláznivého Landaua, který ale teda tu svoji roli psychopata hraje dobře a občas jsem si vzpomněl na jeho Lugosiho. Jinak teda hlavní nápad vetřelce-lovce se mi líbil dost, s atmosférou se ten film občas taky potkal. Proč nejdu výš, je fakt, že film občas nabídne nezáživnější pasáž a někteří herci se taky moc nepředvedli. A ten emzák byl docela designově povedený, takže ho tak dlouho skrývat také nemuseli. ()