Poslední eskorta

• USA The Last Detail (viac)
TV spot

Dvojice cynických poddůstojníků amerického námořnictva Buddusky (Jack Nicholson) a Mulhall (Otis Young) dostane za úkol eskortovat řadového mariňáka Larryho Meadowse (Randy Quaid), odsouzeného k osmi letům za mřížemi, z norfolkské námořní základny do námořního vězení v Portsmouthu. Mladý rebel ale vzbudí u svých starších kolegů sympatie a Buddusky se rozhodne udělat z cesty na sever jeden velký mejdan. Ve Washingtonu trojice jen o vlásek unikne rvačce v baru, pokochá se památkami hlavního města a pak se opije v hotelovém pokoji. V New Yorku se střetnou s mariňáky ve veřejné umývárně a zúčastní se setkání náboženského kultu, po kterém je v Greenwich Village vyzvedne dívka, s níž si zabruslí v Radio City. A v bordelu v Bostonu seznámí Buddusky s Mulhallem svého zajatce se sexuální přívětivostí prostitutky... (Cinemax)

TV spot

Naslund

To je zajímavé, jak málo lidí tu vidělo tak dobrý film s Jackem Nicholsonem. V podstatě jde o komedii, která je trošku hořčejší a řekl bych, že obojí splnňuje velmi dobře. Skutečně jsem se bavil od začátku až do konce a dokonce. Hlavně díky Nicholsonovi, kterého je tu jako všude radost sledovat. Filmy bych přirovnal k takovému Přeletu nad kukaččím hnízdem, ale ve veselejší podobě. ()

Rocky62

Řadová road-movie s ďábelským Nicholsnem, která mění obyčejný eskort vězně v energický výlet, plný zajímavých výstředností, během nichž eskortovaný vězeň pozná během několika dní více dobrodružství, než poznal dosud za celý život. Je to lákavý obsah, který je zrežírován významným člověkem. Bohužel, humorná stránka dle mě nemá takovou intenzitu. Vyskytuje se zde pár zapamatování hodných gagů, ale vzhledem ke stopáži je jich poněkud málo. Nelze však filmu upřít charakter a malé zpestření v podobě několika choulostivých scén přišlo také k dobru. Více jak 70% však dát nemohu. ()

classic

Jack Nicholson je filmový Boh herec,ktorého mám zafixovaného v mozgu ako umelca,ktorý vie zahrať hocikoho a hocijaký charakter mu nerobí problém.To je skorý prípad tohoto civilno komediálnej drámy na princípe režiséra Hala Ashbyho,ktorý má s tým dokonalé skúsenosti.Atypický story mariňákov,ktorí cestujú cez štáty,aby eskortovali jedného zelenáča za krádež,ktorú ani nespáchal,ale sú samaritáni a predtým ho zaučia do bežných skúsenosti života.A to ako sa toho zúčastňujú je bravúrne v tom,ako to pôsobí.Vonku by som ich chcel stretnúť a ísť kúsok s nimi. Hal je perfekcionista v zobrazení doby,ktorá sa dotýka civilov z problémov,ktoré dopadajú ako ranný dážď. Veľký rešpekt platí pre všetkých,ktorí sa na tomto malom veľkom počine podieľali. A scenárista Robert Towne sa coby dup stretli s Jackiem na Chinatown,ale to je už iná báseň... ()

misterz

Nie som vyslovene sklamaný, ale čakal som niečo lepšie. V podstate divák dostane takú jednoduchú road (train/bus) movie, na ktorej sa podľa očakávania z eskorty a väzňa stávajú kamoši. Tí si na ceste prechádzajú úplne banálnymi maličkosťami, ktoré sa dajú čakať - alkohol, ženy, Larryho prvý sex, zábavičky..... Príbeh nenudil jedine vďaka skvelým hercom. Inak 8 rokov a vyhadzov z armády za pokus o krádež 40 dolárov sa mi nezdá moc reálne. Ak áno, tak potom by som kopol do riti toho právnika čo hájil chudáka Larryho. Lepší priemer. 65/100 ()

Willy Kufalt

Pri americkej kinematografii som veľmi vyberavý. Dosť mi vadí to "amerikánstvo" z každej strany v týchto moderných filmoch, od hamburgerov cez pózerstvo na ulici až po propagandu toho, čo oni považujú za slobodu. Od tejto "námorníckej komédie" som čakal niečo úplne odlišné, nebolo tomu tak, ale vo výsledku som spokojný a obohatený. Napriek výhradám ale musím pochváliť spracovanie, ktoré nakoniec vyznieva v rámci odrazu kultúry krajiny vzniku skôr realisticky. Nešlo vyslovene o kritiku spoločnosti, ale myšlienka na mňa nepôsobila prvoplánovo. A príbeh ma skutočne bavil, od prvej scény na cestách som takmer nespustil oči a so zaujatím sledoval až do samotného záveru. V Poslednej eskorte ide skôr o psychologickú drámu s pridanými komediálnymi prvkami. Počas dobrodružnej cesty sledujeme zaujímavý vývoj vzťahu medzi cynickým väzeňským dôstojníkom, jeho čiernym kolegom a mladým odsúdeným námorníkom. Dobre poznáme ich charaktery, ale ich konanie v niektorých konkrétnych situáciách až do samotného záveru pôsobilo často prekvapivo. To platí aj o záveru, ktorý našťastie nebol príliš "americký" a v rámci atmosféry tragikomédie ukázal aj stinnú stránku sveta v podobe možnej nespravodlivosti a obmedzenia slobody. V kontraste s veselou až grotesknou hudbou rozhodne štýlové zakončenie jednej púte! (80%) (Challenge Tour: Rok s najväčšími svetovými režisérmi) ()

• Režisér Hal Ashby chtěl natáčet na základně v Norfolku ve Virginii, ale námořnictvo Spojených států nedalo povolení. Nakonec se natáčelo na námořní základně v Torontu v kanadském Ontariu. (Terva)
  • Film vstoupil do paměti diváků svým slovníkem sprostých slov. Peter Guber vzpomíná, že prvních sedm minut příběhu obsahovalo 342 výrazů slova "Fuck". Nakonec byl jazykový projev zmírněn. (Terva)
  • Herci Rupertu Crossemu byla během natáčení diagnostikována rakovina. Filmování bylo na týden odloženo a čekalo se na rozhodnutí Ruperta, zda bude chtít pokračovat v natáčení. Rozhodl se, že bude pokračovat. (Terva)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)