V prvním díle nás autentická svědectví zavedou do let 1938–1940. (Česká televize)

ChickenPate

Skvělá práce s dobovým materiálem. Ojedinělý dokument v záplavě jiných, ať už místní, nebo zahraniční produkce, kde se opakují stále stejné záběry opakují stále dokola to stejné. Jelikož režisér Veverka natočil dokonalý dokument Kuratorium, tak nemám pochyby o tom, že i celá tato série bude mít velmi dobrou úroveň. ()

jungewolf

Vynikající objevné zpracování vzpomínek obyčejných lidí, obyvatel jak odtrženého českomoravského pohraničí, přímo připojeného ke "třetí říši", tak i území protektorátu. Je dobře, že 1.díl začíná už v r.1938 před mnichovskou konferencí (tj. před 29.zářím 1938). ***Ve všech 3 dílech byly použity citace z knih: 1)Minka Podhájská - Paměti/autor: Vilemína Podhájská, vyšlo 2021/, 2)Ostrava27(edice: Osobní deník Libuše Střelcové z Hrušova z let 1938-1945/autor:Petr Tesař, vyšlo 2010/, 3)Doba zkoušek a naděje - deník děkana Františka Wonky z let 1938-1945/autor: Frant.Wonka, vyšlo 2010/, 4)V samotách duše - deník z let 1925-1954/autor: Jaroslava Lukavská, vyšlo: 2013/, 5)Deník stíhače/autor: Stanislav Fejfar, vyšlo: 2013/, 6)Deníky parašutistů-z bojů na západní frontě 2.světové války /autoři: Jaroslav Čvančara, Vlastislav Janík, Jindřich Marek, vyšlo 2022/, 7)Václav Polívka - Deníky 1945-1948/autor: V.Polívka, vyšlo 2022/. Poděkování : Archiv soukromé filmové historie(Jan Šikl), Pragafilm(Jan Vaněk), Agentur Karl Hoffkes(Karl Hoffkes, Benedikt Iwanek), Národní filmový archiv(Lukáš Hanzal, Jiří Horníček, Tereza Sklenářová), Archiv bezpečnostních složek(Veronika Chromá, Vladimír Lejtnar, Zuzana Svobodová), Professional Sound(Petr Sýs), Supraphon, Městský úřad Úvaly(Ivana Šťastná, Jana Tesařová), a dále : Václava Balmanová a mnoho dalších. Hudba : Jakub Řehoř. Komentáře četli : např. Dana Syslová, Klára Jandová, Kamila Janovičová, Zuzana Skalická, Martin Zahálka, Martin Finger, Kryštof Hádek (celkem 14 lidí). ***1.díl je na webu Č.televize : ČT 2, neděle 17.3.2024, 15.45 . ()

Mlle

„Neb lid všech národů není špatný, ale nechá se snadno ovlivniti a někdy i ke špatné věci koupiti. Toť povaha Slovanů.“ Osobní vzpomínky utvářejí příliš subjektivní ráz celé série, kterou se zdráhám nazvat dokumentem. Nic nového ani objevného se tu nedozvíme, takže důvod vzniku díla, když jde zrovna o tuto dobu přetřásanou tam i nazpět snad stotisíckrát, zůstává trochu zahalen tajemstvím… Nulovou informační hodnotu ovšem nahrazují sice nutně selektivní, ale přesto velmi pěkné záběry. Dělníci a dělnice, obézní, laxní a lační už v době vzniku KSČ, dávají tušit, že nejsilnější komunistickou stranu po Francii a Itálii z celé Evropy jsme tu neměli kvůli nadšení pro levicovou ideologii, ale z důvodu zcela jiných, v národě setrvale živých vlastností. V protikladu k ambiciózním Sokolům, kteří v duchu doby vytvářeli jakési světské desatero… ()

Arsenal83

"Ešte včera na ulici zmlátili Nemca za hajlovanie a dnes sa už tak zdraví všade verejne..." Nastali časy, kedy sa v Prahe začalo jazdiť napravo. A nielen po ceste. Pre mňa kvalitné citácie spomienok skĺbené s originálnymi archívnymi zábermi aj z bežného života, čo pridáva na autentickosti. Mnoho slov platných dodnes: "Majú niektorí ľudia vôbec svedomie? Pre svoju ctižiadostivosť ženú národ do vojny." Do pozadia dokumentu je veľmi často daná vynikajúca hudba, ktorá vyvoláva skvelé pocitové zážitky z toho, že sa ukazujú napríklad smejúci sa ľudia, no všetci vieme, akú dobu žili. ()