Dva bezcílní muzikanti, kytarista mexického původu (Cheech Marin) a bělošský bubeník (Tommy Chong), se náhodou potkají a zažijí spolu řadu podivných dobrodružství, včetně toho, že se podílejí na bizarním pašování marihuany. Profesionální huliči Cheech Marin a Tommy Chong se dávají dohromady v komedii Stoupat jak dým, která sleduje tuhle značně sjetou dvojici na okružní cestě po Kalifornii. Ačkoli je jejich cílem sehnat jen trochu trávy, nakonec jsou omylem deportováni do Mexika. Zoufale se odtamtud snaží dostat domů, a proto přistoupí na nabídku, že převezou přes hranice káru plnou marihuany. Podaří se jim to ale stihnout dřív, než všechno vyhulí? Po cestě navíc naberou dvě stopařky a jakousi šťastnou náhodou se jim vždy podaří setřást poldy, kteří jsou jim - zcela nepovšimnuti - celou tu dobu v patách. (Cinemax)

Rozjimatel

3,5 To sú neskutočné, vymleté hovädá, tí dvaja, týmto ich počinom ma úplne odrovnali. Hoci to je žáner, na ktorý sa pozerám s dešpektom, v prípade tohto filmu si ale nemôžem pomôcť. Už len keď vidím ten rok 1978, v ktorom bol film nakrútený, tak sa nestačím diviť. Svojou drzosťou a "modernosťou" totiž pripomína súčasné "huličské" komédie, ale jednoznačne ich tromfne svojou kvalitou a zábavnosťou. Film šliape od začiatku do konca, pričom ho sprevádza poriadne nadupaná rocková hudba, ktorá výborne ladí s uleteným duchom snímky. Edit 2.9.21: Pri druhom pozretí to už až taká skvelá zábava nebola, znižujem zo 4 hviezdičiek na 3. ()

corpsy

Dostal som sa k tomuto filmu náhodne a nechcene. A neľutujem. Opäť ukážka filmu, ktorý dnes už neprejde, pretože doba je už iná, aká bola doteraz. Skvelé dialógy a hlášky, uvoľnená atmosféra a skvelé komediálne výkony. Takže ak máte radi niečo iné, ako dnešné vyžehlené ´´módne´´ košele, hor sa do toho. ()

Superpero

Čím víc u toho budete zhulený, tím víc se vám to bude líbit. Když nebudete zhulený vůbec, tak to asi nebude zrovna srandy kopec. Na rozdíl od dnešních huličských komedií, které jsou dělané tak, že se jim bude smát i někdo kdo v životě joint neměl, je Up in Smoke zaměřené na poněkud užší diváckou skupinu :D ()

JohnMiller

Najlepšia "huličská" komédia akú som kedy videl. Respektíve, jediná, ktorá mi neprišla trápna a išlo takmer výhradne iba o trávu. Drogové srandy ako Fear and Loathing in Las Vegas (1998) samozrejme nerátam. Bolo to naozaj vtipné, nápadité ale vo svojej podstate jednoduché a myslím si, že aj diváci ktorí nenávidia marihuanu sa minimálne pousmejú nad neuveriteľnými smoliarskymi situáciami, ktoré sa, vďaka inhalovaniu tejto zázračnej rastliny, prihodia týmto dvom hlavným postavám. Dvojica Cheech & Chong mi bola doteraz prakticky neznáma. Poznal som ich z jednej epizódy Simpsonovcov kde sa Homer snažil týchto dvoch, vtedy, pohádaných kamarátov dať opäť dokopy. Nejako ma vtedy nezaujali. Ale toto!!! To strieda jeden vtipný moment za druhým. Hneď keď sa na začiatku títo dvaja skrachovalci stretnú (Chong stopoval na ceste so sadou perkusií), vyfajčia neskutočne veľkého jointa. Chong, herec ktorý v tejto snímke takmer nič nezahral on bol proste celí čas zdrogovaný nad svoje limity, vytiahne pekne macatého jointa. Cheech to bez strachu vyfajčí zo slovami, že on už hulí od detstva, vyskúšal všelijaké druhy a odrody, jeho nič nepoloží. Keď sa však uvedomia ich auto stojí mimo cesty. Cheech začne mať paranoju a strach a tak mu Chong chce podať prášky na upokojenie, omylom si to zmýli z LSD a potom sa ospravedlní z úsmevom na perách, že ešte nikdy nikoho nevidel zjesť toľko kyseliny na raz. V tom sa u nich zastaví polícia a tak Chong rýchlo doje zostatkovú kyselinu. Vykecať sa v tomto stave, na prekvapenie, nedokážu takže skončia vo vezení. Snímka je plná takýchto momentov. Ako som písal, jednoduché ale úderné. Za zmienku rozhodne stojí aj chytľavá hudba, ktorá je plná skvelých originálnych skladieb.. Feťácke reggae, funk psychedelický rock. Máloktorý soundtrack si pustím samotne ako hudobné dielo. Ale tento medzi ne patrí. Podstata snímky je tá, že Títo dvaja nešťastníci si založia rockovú kapelu. Ale miesto cvičenia majú stáe problém si zaobstarať dostatočné množstvo trávy. V nahulenom stave sa rozhodnú, že zabojujú v súboji kapiel. Zabudli však na jednu podstatnú vec. Nemajú nacvičenú ani jedinú skladbu. Tak zfeťený, čakajúci v rade pred vystúpením skladajú, ako v groteske Keď na nich dôjde rad, opäť sú mimo a Chong si chudák nedokáže sadnúť za bicie aby ich nerozhádzal. Ale nakoniec a im to podarí, zahrajú skvelú skladbu. Primitívnym komédiám sa zvyčajne vyhýbam, ale niečo takéto prefajčene primitívne mi na moje prekvapenie sadlo parádne. ()

Radko

Huličská komédia jak bič, to nepochybne, ale nielen. Veď si len zoberte to množstvo liekov, čo do seba aktéri filmu do seba hádzali miestami doslova po hrstiach, toho prášku, čo vyšňupali. Takže sa domnievam, že komédiu si vychutná každý závislák, a nemusí to byť práve vysmiaty hulič. Kľudne nejaký fanda zelených japonských čajov. Vec, čo okamžite udrie do očí je vizáž hlavných hrdinov, ale vlastne všetkých týpkov v príbehu. Akoby na mňa rozradostnene mávali nemecké šibnuté komédie, niekedy reznuté koženými nohavicami zo 70. a 80. rokov. Kdesi som tu v komentároch zachytil tvrdenie, že čo si mohli filmári všetko dovoliť koncom 70. Ozaj? Veď policajti boli síce smiešni, ale úspešní. A hlavní hrdinovia vlastne tiež. Takže odvážnosťou k optimizmu? Navštívte náš svet: tam sa za drogy nezatvára, pretože vždy pomôže tá kurva náhoda. Strih roka vyhráva ten, čo nasleduje po skončení súdu, keď jeden z hlavných týpkov vychsrtne vypitý pohár vodky sudkyni do xichtu. Taká excelentná skratka sa len tak nevidí. Pripomenulo mi to Jarmuscha. Ale nebojte, asi len v tomto. ()

• Záběr, kdy žena šňupe prací prášek Ajax, byl proveden trubicí ukrytou v rukávu, která vedla k vysavači. (Epistemolog)
  • Skoro celý film je natočen v Los Angeles, jen některé scény jsou točeny přímo v Mexiku. (Terva)
  • Ellen Barkin v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)