Život hledáčkem Petra Bruknera

(TV film)
Dokumentárny / Životopisný / Krátkometrážny
Česko, 2023, 26 min

Portrét legendárního herce Divadla Járy Cimrmana, ale i uznávaného fotografa, manžela a píseckého patriota... V roce 2023, kdy Petr Brukner oslavil osmdesáté narozeniny, se studenti z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku v čele s režisérem Pavlem Bartovským rozhodli vzdát mu hold dokumentem a obdarovat tím i jeho všechny fanoušky. Petr Brukner je asi náš nejznámější „naivní“ herec. Je nejen legendárním členem souboru divadla Járy Cimrmana ale i filmovým a televizním hercem, talentovaným fotografem, výtvarníkem, tvůrcem koláží atd. Výrazná část dokumentu se tak věnuje právě jeho druhé umělecké vášni a to focení. Fotografie z jeho života se tak ve filmu prolínají s osobním životem. V dokumentu samozřejmě nechybí další herci z divadla Járy Cimrmana, jako Zdeněk Svěrák a Petr Reidinger, ale ani Petrova rodina. Dokumentární portrét mapuje kromě jeho osobního života a herecké kariéry i všechny Petrovy umělecké aktivity. Zobrazuje ale i jeho případné životní strasti s nimiž se musí v životě poprat. I třeba se současnými trendy, jako je Instagram a selfie fotografie. (Česká televize)

bratr.Milan

Smutný dokument o roztomilém člověku, který ke své slávě přišel jako slepý k houslím, jak sám říká. Zůstal naivním amatérským umělcem celý život. Naivním hercem, naivním umělcem, který z nalezených předmětů dělá kýčovité asambláže, z nichž má radost. Ve fotografii se nejvíc přiblížil k profesionalitě. Nejsilnější moment filmu je, když ho manželka před kamerou peskuje, že byl vždycky zbabělec. Jako mladík dokonce poslal svoje fotografie na fotografickou školu, ale nakonec na přijímačky osobně nepřišel, protože se bál. Dědeček Petr vedle ní vypadá jako malý kluk, který se stydí. Ale já mám za to, že byl moudrý a poznal, jaké je jeho povolání. Být celý život amatér. Bůh ho za tuto jeho pravdivost odměnil. Ocitnul ve správný čas na správném místě, u opony v divadle a stal se součástí cimrmanovské legendy. Druhý silný záběr filmu je, když Petr drží nádherné staré fotoaparáty, které nemá jen na okrasu. Dokument není úplně dobře technicky zvládnutý, ale krásně naivně zachycuje naivního umělce. S úctou a opatrností. Viděl jsem ho v archivu ČT a je to prodloužená 26 minut dlouhá verze stejného dokumentu z roku 2019, co měla minut 11. Takže trochu zmatek. ()

Anianna

Sice mě Petr Brukner nedojal jako Miloň Čepelka svými verši (Štace Miloně Čepelky 2021), přesto jsou pro mě všichni cimrmanovští herci prototypem kreativity, hravosti, laskavého humoru, pokory, ukotvenosti k místům a zemi, kde se narodili. Bruknerův vztah k přírodě, k enviromentu, věcem, z nichž dokáže vykřesat novou kvalitu, a také jeho um fotografovat všednosti způsobem nejvšednějším režisér dobře vyvážil a doplnil hudbou, která dokumentu sedí. A pane Bruknere, fotka S mužem, který není Morgan Freeman, je myslím hodně o vás. Nic ze sebe neděláte, ač jiní neumětelové se považují za celebrity. Ti by (pokud by se jim podobná fotka povedla) napsalli: To si tedy pište, že je to Freeman. ()

ostravak30

Jde sice o krátký dokument, ale naprosto naplněný, byť život Petra Bruknera by samozřejmě stál za obsáhlejší zpracování. Z jeho života se ale dozvídáme spoustu nového. Například záliba ve fotografování. Zajímavý je také jeho stále optimistický přístup k životu, jako by snad tohle byla devíza a základní podmínka přijetí do souboru Divadla Járy Cimrmana. Mě také pobavilo, jak si stále trvá na tom, že je tzv. neherec přesto v kolika filmech účinkoval. Kdybych byl alespoň z poloviny takovým nehercem jako on, to bych měl radost... ()