Reklama

Reklama

1670

(seriál)
Trailer
Poľsko, 2023, 4 h 28 min (Minutáž: 30–38 min)

Scenár:

Jakub Rużyłło

Kamera:

Nils Crone

Hrajú:

Bartłomiej Topa, Katarzyna Herman, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski, Michał Balicki, Andrzej Kłak, Dobromir Dymecki, Kirył Pietruczuk, Irena Melcer (viac)
(ďalšie profesie)

VOD (1)

Epizódy(8)

Obsahy(1)

Satirická komedie o praštěném šlechticovi, který se chce stát nejslavnějším Polákem a musí u toho zvládnout rodinné spory i střety s rolníky. (Netflix)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (85)

Draconian 

všetky recenzie používateľa

Tak tohle byla pecka! "Sranda" seriál z malé vesničky v roce 1670 mi přirostl k srdci humorem, který mám prostě rád. Recese, parodie na tehdejší dobu (nebo to, jak si ji představujeme), ale i na současnost. Seriál prolomuje svým stylem čtvrtou stěnu a dělá "jakože náhled" do života tehdejší doby. Rodina šlechtice, který vlastní půlku (tedy tu menší půlku) vesnice, je prostě správně trhlá a i přes bláznivost, jsou jednotlivé charaktery prostě zajímavé. Hodně překvapila i jistá nekorektnost a kousavost směrem k Polsku dneška. Prostě parádní satira. Jako bonus jsou bravurní herecké výkony. Jen pozor na některé díly...ono totiž první díl je taková bomba, u které jsem brečel smíchy, takže další dva tři díly jsou slabší. Ne, že by byly špatné, ale není to až taková pecka. Druhá polovina seriálu se ale peckově rozjede, takže paráda. 90% ()

jedna_vrana 

všetky recenzie používateľa

Áno, aj ja som mala pocit, že sledujem poľskú praštenú verziu „Co děláme v temnotách“. Len to nebolo upíroch, ale o trampotách poľského šľachtica, ktorý vlastní polovicu dediny, lenže tú menšiu. Bojuje so svojou rodinou, roľníkmi a vlastníkom väčšej polovice dediny. Satirické, uletené dielo, autori dokázali vsunúť do príbehov témy zo súčasnosti a mnoho odkazov na problémy dneška, o ktorých sa veľa rozpráva ale nikto ich nikdy nevyrieši (rasizmus, feminizmus, neschopný šéf, či bezpečnostné prvky na lodi a parkoviská pre kone...). ()

Reklama

Orbitus 

všetky recenzie používateľa

Musím uznat, že jsem měl trochu obavu jestli mně tento seriál bude bavit, ale trailer o morové epidemii mně opravdu zaujal. Dost se divím, že Netflix takový seriál vůbec nechal projít, protože je fakt skvělý a paroduje celou řadu nesmyslů v současné společnosti, které mnohdy sám Netflix prosazuje a obhajuje. Zároveň je to taková polská kritika Polska. Jak zde již bylo několikrát zmíněno styl vyprávění je do značné míry inspirován seriálem The office a samotné postavy jsou v tomto duchu napsané. ()

grogodil 

všetky recenzie používateľa

Upírske variácie ma svojim sofistikovanějším a suchším humorom v napaditejších epizódkach bavili (aspoň v prvých sezónach) o trošku viac, než prvoplánovejší pšonci. Navyše, tá mockumentary forma mi tu proste prišla akosi navyše. Asi to bol pythonovký ad absurdum zámer tvorcov, ale mna tie snahy o búranie štvrtej steny a spovedanie sa do kamery televíznemu štábu v roku 1670 nejak podvedome vytrhávalo a prišlo skôr len ako taký čudný a zbytočný pokus o snahu nebyť len "obyčajným" sitcomom. Navyše, má to len osem (mierne kolísavých) epizód, no občas som už mal dojem, že sa snažia vymlátiť ešte vtip z niečoho, čo už prestalo byť vtipné dve epizódy dozadu. Našťastie kadencia humoru je fakt svižná a podaktoré nekorektné a satyrické hlášky, či celé scénky sú vyslovene lahôdkové (exorcizmus je top)... takže ten štempel najzábavnejšieho seriálu roku 2023 si to asi zaslúži. Minimálne hraného. ()

Torgal 

všetky recenzie používateľa

Úsmevná satira tak trochu v štýle The Office, u ktorej som mal tiež pocit, ako by sa v prvej sérii len hľadala. Jednotlivé postavy parodujúce všemožné ľudské neduhy a predsudky majú potenciál, ten sa ale len zriedkakedy podarilo využiť naplno. Kadencia vtipov kolíše a terč tiež zasiahne len časť z nich. Niektoré pomrknutia sú príliš prvoplánové, inokedy buildup vyznie do stratena a niekedy sa o humor ani nikto nepokúša. Najviac to drhlo v okamihu, keď sa opratí chopil folklór - to sa len spievalo a tancovalo a ja som nechápal. Našťastie to však bola výnimka a nie pravidlo. Na ľahké pousmiatie to stačí, ale do budúcna dúfam v zlepšenie. 6+/10 ()

Galéria (13)

Zaujímavosti (12)

  • Prírodné múzeum ako scéna natáčania sa hercovi Dymeckému (Bogdan) veľmi pozdávala: "Až keď som vstúpil na scénu, uvedomil som si, ako citlivo a precízne bol tento svet vytvorený. V Kolbuszowej sme mali skanzen, ku ktorému pribudlo niekoľko stavieb, čím vznikla naša obec Adamczycha. Vyzeralo to tak autenticky, že ste v podstate museli len vojsť do toho priestoru a mohli ste hrať." (Arsenal83)
  • Ako dejisko seriálu bola vybraná Adamczycha, čo je náhodne vybraný názov reálnej obce, ktorú režisér Kordian Kądziela náhodou uvidel na mape a zapáčil sa mu jej názov. Seriál však nebol natočený tam, ale v Múzeu ľudovej kultúry v prírode v Kolbuszowej. (Arsenal83)
  • Poľskí kritici porovnali seriál s kultovou záležitosťou režiséra Stanislawa Bareju Maskot (1980), pričom niektoré hlášky majú podľa nich potenciál podobným spôsobom sa zapísať do histórie. (Arsenal83)

Súvisiace novinky

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

31.12.2023

Blíží se konec roku, a tak opět nastal čas na bilancování toho, které filmy a seriály z letošní produkce se umístily nejlépe v ČSFD žebříčku, jehož podoba není ovlivněna ničím jiným než celkovým… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (viac)

Reklama

Reklama