1670

Poľsko, 2023, 4 h 28 min (Minutáž: 30–38 min)

Scenár:

Jakub Rużyłło

Kamera:

Nils Crone

Bartłomiej Topa, Katarzyna Herman, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski, Michał Balicki, Andrzej Kłak, Dobromir Dymecki, Kirył Pietruczuk, Irena Melcer (viac)

Satirická komedie o praštěném šlechticovi, který se chce stát nejslavnějším Polákem a musí u toho zvládnout rodinné spory i střety s rolníky. (Netflix)

Eleanor05

Vcelku vtipný (někdy hodně vtipný, jindy trochu trapný), originální polský seriál o bodrém šlechtici Janu Pawlu Adamczewském, jeho vykutálené rodině a jeho (menší) půlce vesnice. První díl byl nejlepší, pak to trochu spadlo, přesto doufám, že vznikne pokračování, protože feel good movies, kde vás nezatěžují problémy a můžete se jen bavit, jsou sakra zapotřebí. Nejlepší postavy: Jan Pawel, Zofia a Jakub. :D 3*. ()

Detak

Popravdě moc nechápu, že zrovna z tohohle polo-absurdního počinu jsou lidi tak paf. Některé díly jsou naprosto tragické, nehumorné a využívající pro dnešního člověka již naprostá klišé v podobě líbajících se mužů či žen, či chytré řeči z dnešního světa (jako chápu, že ve věřícím Polsku, kde vládne bůh a ne rozum, to možná působí rozruch, ale pro našince to stěží bylo pobuřující před 20-ti lety, dnes už opravdu ne - nic nového). Díly ke konci série to trochu zachraňují, proto dávám ***, ale nějak extra mě to nebavilo (jako komedie, kde se člověk zasměje jednou za 2 díly, je celkem marnou komedií). A už vůbec nechápu, proč je tenhle film označován jako historický, když to s reálnou historií  má společný tak leda název. ()

anatheman

Seriál měl dle mého názoru naběhnuto na 5 hvězd. Minimálně tato hodnota odpovídá originalitě a svébytnosti. Tvůrci si umně pohráli se spoustou aspektů a oceňuji i to, jak se do 17. století dadaisticky zapojují pythonovským způsobem naše dnešní reálie. Za to teda velký palec nahoru. Nemohu též nezmínit vypiplanou kameru a absolutně dokonalý soundtrack kombinující folkovou a klasickou hudbu s dnešními moderními přístupy. Zase v tomto ohledu panuje nadšení. Tu jednu hvězdu ubírám zřejmě jen asi kvůli tomu, že některé linky nebyly až tak dobře dotáhnuty. Možná bych i řekl, že až poněkud banálně. Asi by tomu napomohly alespoň 2 epizody, které by trochu prohloubily vnitřní svět postav, které ale i tak toho o sobě nakecají moc - a to díky prolomení čtvrté stěny. Silné čtyři hvězdy! Tento seriál je víc Zaklínačem než ten seriál, který se tak na Netflixu sám nazývá. ()

Arsenal83

"Ani mne nikto nič nedal zadarmo. Všetko som musel zdediť sám." Je to ako mockumentárny poľský Borat zmiešaný s Monthy Pythonom, no hláškuje sa hlavne v prvých častiach. A výrazne. Potom seriál upadá do príbehovej línie a tiež dodáva netflixovské nutné vsuvky. No vtipným spôsobom a trefné poznámky ostávajú. A tak napriek tomu, že seriál odporúča aj progresívna stoka z Denníka N, tak sa nedá hodnotiť inak ako pozitívne. Lebo srandu si treba robiť zo všetkého, aj z tradícii a konzervatívnych tém, navyše sebairónia tu bola umiestnená aj na green témy ako "klimatické zmeny", na ktoré sa čaká už skoro 400 rokov. A históriu Poľska ani netreba poznať, pretože fór typu „Zúčastnil som sa všetkých najdôležitejších porážok našej armády." pochopí naozaj každý. ()

Orbitus

Musím uznat, že jsem měl trochu obavu jestli mně tento seriál bude bavit, ale trailer o morové epidemii mně opravdu zaujal. Dost se divím, že Netflix takový seriál vůbec nechal projít, protože je fakt skvělý a paroduje celou řadu nesmyslů v současné společnosti, které mnohdy sám Netflix prosazuje a obhajuje. Zároveň je to taková polská kritika Polska. Jak zde již bylo několikrát zmíněno styl vyprávění je do značné míry inspirován seriálem The office a samotné postavy jsou v tomto duchu napsané. ()

• Ako dejisko seriálu bola vybraná Adamczycha, čo je náhodne vybraný názov reálnej obce, ktorú režisér Kordian Kądziela náhodou uvidel na mape a zapáčil sa mu jej názov. Seriál však nebol natočený tam, ale v Múzeu ľudovej kultúry v prírode v Kolbuszowej. (Arsenal83)
  • Scenárista Jakub Rużyłło sa inšpiroval k napísaniu série po prečítaní diela "Fantomowe ciało króla: Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą" od sociológa Jana Sowu, ktoré si dalo za úlohu prepísať poľskú históriu. (Arsenal83)
  • Jakub Ruzyłło, pôvodca a scenárista o seriáli: "Šľachta bola vždy prítomná v textoch našej kultúry, ale nikto o nej nikdy nehovoril jazykom modernej komédie. Predstavujeme teda hrdinu, ktorý je uviaznutý v neotrasiteľnom sebauspokojení a nezdá sa, že by si všimol, že sa všetko okolo neho rúca. Je to tragická, ale aj... veľmi zábavná postava." (Arsenal83)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD